Blog
Z siódmego wzgórza
Ks. Przemysław Śliwiński
Ks. Przemysław Śliwiński przemeksliwinsky@gmail.com
17 obserwujących 31 notek 63390 odsłon
Ks. Przemysław Śliwiński, 24 lutego 2013 r.

Ostatni Angelus: nowy wymiar decyzji papieża

Decyzja papieża nabrała nowego wymiaru. To już nie tylko po ludzku rozeznany wybór dla dobra Kościoła. Benedykt XVI dał dziś świadectwo, że to rozeznanie woli Bożej, że to pójście za Jego wezwaniem

Wszyscy szli dziś rano na plac św. Piotra mająć świadomość uczestnicwa w wydarzeniu naprawdę historycznym. Anioł Pański z Papieżem zawsze gromadził tłumy wiernych, ale tym razem przyszło o wiele więcej osób. Wśród niemal 200 tysięcy zgromadzonych byli też reprezentanci diecezji, parafii, ruchów i stowarzyszeń z całych Włoch. Byli też turyści, również z Polski, którzy przeważnie o wiele wcześniej zaplanowali podróż do Rzymu nie spodziewając się oczywiście, że trafią na taką chwilę.

Podczas gdy spiętrzają się spekulacje na temat przyczyn odejścia, podczas gdy mało kto liczy się ze słowami wypowiedzianymi przez Benedykta XVI o przyczynach rezygnacji i rysuje się obraz papieża ustępującego w obliczu korupcji, skandali - proste słowa rozważań do dzisiejszej Ewangelii o przemienieniu na górze Tabor.

Były to ważne słowa. Kiedy 11 lutego papież tłumaczył przyczyny zrzeczenia się urzędu, w jego słowach dominował ludzki aspekt tej decyzji: egzamin sumienia który doprowadził papieża do przekonania, że z powodu podeszłego wieku nie ma już sił do sprawowania posługi Piotra.

Od dziś tę decyzję naświetla nowy wymiar: wymiar powołania. "Pan wzywa mnie, bym wszedł na górę, abym poświęcił się modlitwie i medytacji". 

Te słowa rzucają nowe światło na decyzję papieża. Benedykt XVI poprzez decyzję daje świadectwo nie tylko wewnętrznej wolności, nie tylko pragnieniu dobra Kościoła. Przede wszystkim to pasterz, który rozeznaje, rozeznaje przed Bogiem swoje powołanie. Rozeznał, że Pan wzywa go do wejścia na górę modlitwy.

 

Ps. Podzielam opinię wielu, że to była najlepsza z możliwych odpowiedź na wszelkie spekulacje. Pewnie ktoś myślał już o złożonych strategiach komunikacyjnych, które Stolica Apostolska powinna w tej sytuacji podjąć. Sapienti sat

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

ksiądz, dziennikarz, doktorant Universita' della Santa Croce, Roma

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @all dziekuje za komentarze. Przepraszam, ze nie jestem w stanie odpowiadac na nie. Ale widze,...
  • @zwyczajna kobieta racja :) nadal nic nie wiemy
  • Autor Nie przestaję się uśmiechać, przeczytawszy tę notkę. Dzięki! Nie spotkałem jeszcze...

Tematy w dziale