Blog
Polska Nasz Wspólny Dom!
Sylwester Śmiech
Sylwester Śmiech Nauczyciel, Historyk, Ludowiec
3 obserwujących 48 notek 21571 odsłon
Sylwester Śmiech, 12 lipca 2018 r.

Dzisiaj po raz pierwszy w historii obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

276 10 0 A A A

W dniu dzisiejszym, obchodzimy będziemy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Po raz pierwszy jest on obchodzony jako oficjalne święto państwowe. Wymowny staje się fakt, iż to to doniosłe i ważne święto obchodzimy po raz pierwszy właśnie w roku 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W tym dniu winniśmy w poczuciu odpowiedzialności i refleksji oddać hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie w walce o Polską Niepodległość. Wieś polska zawsze odgrywała znaczącą rolę w najczarniejszych momentach naszych dziejów.  

Mieszkańcy wsi udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Pomimo swego cierpienia ludność wiejska od zawsze odznaczała się niebywałym bohaterstwem. Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi wykazali się niezwykłym heroizmem i odwagą. Za tę postawę niemiecki najeźdźca mścił się na nich z całą zajadłością i okrucieństwem. Chłopi byli wysiedlani i uciskani. Ponad 800 wsi spacyfikowano, a mieszkańców rozstrzeliwano i wywożono do obozów, niszcząc i rabując dobytek. Bohaterską postawę wieś okupiła wielką ofiarą. Niemieccy żołnierze często zabijali przypadkowo napotykane osoby i niszczyli całe miejscowości. Takie wydarzenia pamięta wieś Szczuczki w gminie Wojciechów na naszej rodzimej ziemi lubelskiej. Już 1 października w okrutny sposób zamordowano tu 102 mężczyzn. Nie sposób również nie wymienić wsi Sochy, którą Niemcy totalnie zrównali z ziemią. Wystarczy wspomnieć pewne fakty, dotyczące kilku zaledwie wsi: Borów – ok. 300 zamordowanych; Szczecyn – od 265 do 368 zamordowanych; Wólka Szczecka – ponad 200 zamordowanych; Łążek Zaklikowski i Łążek Chwałowski – 217 zamordowanych; Karasiówka – ok. 60 zamordowanych. Jak wspominałem takich wsi było ok. 800. Przytoczone liczby, choć przerażają stanowią jedynie wycinek rzeczywistej liczby ofiar. Liczba osób wysiedlonych, wywiezionych na roboty do III Rzeszy czy zamordowanych w obozach pozostaje wciąż jedynie zaokrągleniem. Nie da się jej precyzyjnie ustalić. Gdy o tym myślę, zastanawiam się czemu tak długo trwało ustanowienie takiego dnia. Jak długo środowiska związane z polską wsią, szerzej z Ruchem Ludowym musiały czekać na takie święto.    

Święto staje się wyrazem hołdu dla wielkiej ofiary krwi, którą poniosła polska wieś w czasie II wojny światowej. Na datę upamiętnienia Dnia Męczeństwa Wsi Polskiej ustawodawcy wybrali termin 12 lipca. To nie przypadek. Data ta jest szczególnie ważna w historii polskiej wsi. Właśnie wtedy nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa. Wydarzenia z Michniowa z 1943 roku, powinny być symbolem. Polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. To także okres apogeum mordów na Kresach Wschodnich. 74 lata temu, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków. Męczeństwo polskiej wsi musi być na trwałe wpisane w karty naszej historii i kalendarza.  

Z ogromnym poczuciem odpowiedzialności, wzywamy wszystkich do upamiętnienia tych wydarzeń , niezależnie od różnic politycznych i przynależności partyjnej. Ufam, iż w kwestii patriotyzmu nie powinno być sporów i licytacji. Niezależnie od przekonań, każdy z nas w swoim sumieniu, z pewnością powie Cześć ich pamięci. Zakończę cytatem z Adam Mickiewicza. Niech słowa polskiego wieszcza będą dla nas drogowskazem. „Jeśli zapomnę o nich, Ty Panie na niebie, zapomnij o mnie!”

https://www.psl.pl/12-lipca-po-raz-pierwszy-obchodzimy-dzien-martyrologii-wsi-polskiej/

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nauczyciel, Asystent Społeczny Posła na Sejm RP Jana Łopaty, społeczny współpracownik urzędu Marszałkowskiego, Członek zarządu Forum Młodych Ludowców - Lublin, Doktorant KUL, Członek Forum Młodych Dyplomatów, Reprezentant Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Polityka