sneipassneipasomoh sneipassneipasomoh
155
BLOG

Nowa ekonomia ... nowe wyzwania i szanse

sneipassneipasomoh sneipassneipasomoh Polityka Obserwuj notkę 2

Społeczna gospodarka rynkowa, to nie to samo, co gospodarka socjalistyczna.

WSTĘP
 
W dniach 27 - 28 czerwca 2012r. w Warszawie odbyła się konferencja "Systemy finansowe na rzecz Społecznej Gospodarki Rynkowej", zorganizowana przez Krajową Radę Spółdzielczą przy współpracy z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym i Warszawską Szkołą Zarządzania. 
 
Konferencja miała charakter międzynarodowy, a to za sprawą zaproszonych gości z Węgier, Islandii oraz Finlandii. Materiały z wystąpień w dalszej części notki.
 
Jej charakter międzynarodowy wynikał także z faktu, że sprawy w na niej prezentowane i dyskutowane dotyczyły nie tylko Polski, ale także każdego kraju w Europie czy na świecie, który stoi dziś przed problemem kryzysu finansowego, którego nie sposób dziś nie zauważyć, mimo wielu wysiłków i inicjatyw, mających na celu zamaskowania wszystkich rażących niedoskonałości i błędów systemów. Błędów, których źródłem jest od początku błędnie zapisany, ale z premedytacją, kod źródłowy - używając terminologii informatycznej.
 
Bardzo znamiennym faktem był też brak udziału w konferencji chociażby jednego reprezentanta mediów tzw. głównego nurtu. Na szczęście, konferencja została obsłużona, przez telewizję internetową i całość konferencji lub zdecydowaną większość treści będzie można znaleźć w archiwach Niezależnej Telewizji, która nadaje swoje audycje także na żywo. Do tej pory od poniedziałku do piątku w godzinach 19.45 - 21.45, rozpoczynając od dziennika Alternews. 
 
Aletrnews zwraca uwagę na te wszystkie wydarzenia, które "umykają" oficjalnym dziennikom telewizji komercyjnych i publicznych, z reguły bardzo istotnych dla obywateli z punktu widzenia ich wolności konstytucyjnych, zdrowia i bezpieczeństwa. Możliwe, że ramówka wakacyjna ulegnie zmianie.
 
Obecne były także inne niezależne media, Głos Ulicy oraz NowyEkran.
 
CZEMU SŁUŻYĆ MIAŁA KONFERENCJA?
 
Konferencja jest odpowiedzią na potrzebę wykazania istoty i źródeł owego kryzysu finansowego oraz wskazania alternatywnych dróg i rozwiązań, znanych od początku ubiegłego stulecia i wcześniej. Jest próbą zamanifestowania innej, lepszej drogi rozwoju dla społeczeństw, rozwiązań, które już istnieją i których, co ważne, nie trzeba wymyślać na nowo, wystarczy jedynie na tę ścieżkę rozwoju powrócić, sięgnąć po gotowe już rozwiązania. 
 
CO JEST NIE TAK Z TĄ GOSPODARKA? 
 
Gospodarka kraju ma służyć jego obywatelom, być efektywna i przyjazną dla środowiska.  To jest stwierdzenie niepodlegające dyskusji. Jednak z realizacją tego postulatu jest nieco inaczej, a rzekłbym nawet, rzeczywistość mija się zupełnie z założeniami.
 
Konferencja w sposób bardzo skonsolidowany i logiczny wskazała na nierówność i patologię obecnie panującego systemu finansowego na świecie, w tym w Polsce. Jest to zjawisko, w którym coraz częściej zauważyć można proces uspołeczniania kosztów działalności i prywatyzowania zysków. Oznacza to, że rządzący coraz częściej sięgają do kieszeni podatnika, aby pokrywać straty korporacji bankowych oraz rosnący deficyt (zadłużanie się kraju w międzynarodowych instytucjach finansowych).
 
System jest zdolny uczynić wszystko, aby każdy pełnoletni obywatel stał się obiektem bezpiecznej, bo przecież gwarantowanej przez państwo - eksploatacji, zapewniając kapitałowi spekulacyjnemu niekończącą się w czasie rentę.
 
"Rynek to kasyno dla bogatych, w których ceny na chybił trafił odzwierciedlają zmiany w ich nastrojach"
 
Świadczą o tym dane, które mówią , że w 1970 roku 90% kapitału finansowego zaangażowana była w handlu i inwestycjach sfery realnej, podczas gdy 20 lat później aż 97% kapitału dotyczy sfery spekulacyjnej a jedynie 3% realnej !
 
SPOŁECZNA GOSPODARKA RYNKOWA 
 
Społeczna gospodarka rynkowa zrywa całkowicie z ekonomią niedostatku i wyniszczającej konkurencji. Społeczna gospodarka rynkowa to ekonomia obfitości i współdziałania, opartego na pieniądzu nieodsetkowym. Historia dostarcza wielu dowodów na to, że pieniądz niedłużny, a nawet ujemnie oprocentowany przyspiesza rozwój całych regionów i krajów a także wymusza współpracę zamiast konkurencji (Japonia w latach 30-tych ubiegłego stulecia, Biskupi Weimarscy w latach 1130 - 1430, gmina Wörgl w Austrii podczas Wielkiego Kryzysu 1932 roku, inne). Przykładów jest więcej. 
 
Jeżeli idzie o współdziałanie to mowa przede wszystkich o spółdzielczości, tak znienawidzonej przez obecne kręgi finansowo-bankowe i tak niszczonej przez ostanie 20 lat w Polsce.
 
To jedynie zarys tego wszystkiego, co zostało przedstawione i omówione na konferencji w Warszawie. Szczególnie polecam referat prof. Włodzimierza Bojarskiego o roli pieniądza i założeniach społecznej gospodarki rynkowej, referat prof. Andrzeja M. Zawiślaka o teorii ekonomii (od 22 min. nagrania), jej błędach w obecnym stanie.
 
Krzysztof Lachowski, inż. dr ekonomi pięknie traktował o przemianie świadomości (od 38 min. nagrania), obecnej podczas każdego wstrząsu społecznego, wywołanego wojną, kryzysem finansowym czy zmianami ustrojowymi. 
 
Wystąpienie Dariusza Brzozowca, wieloletniego lidera projektu Barter System Polska wprowadziło słuchacza w tematykę lokalnych walut a już na pewno informacja o tym, że Szwajcaria posiada oficjalnie zarejestrowane i czynne 3 waluty, w tym wewnętrzne - niewymienialne frank i euro (sic!), będzie z pewnością dla wielu zaskoczeniem.
 
Jacek Andrzej Rossakiewicz  z kolei opowiedział o potrzebie zmian zasad emisji pieniądza (od 72 min. nagrania).
 
Godne uwagi są również wystąpienia gości z Węgier oraz Islandii. Bardzo precyzyjnie scharakteryzowali oni obraz sprzed kryzysu, jego przyczyny i powrót na ścieżkę równowagi rynkowej. Uderzające jest podobieństwo schematu wyniszczania gospodarki przez spekulacyjny kapitał finansowy. 
 
O społeczeństwie obywatelskim opowiada Szymon Surmacz.  
 
Doświadczenia Węgier (od 38 min. nagrania).
 
Przypominam, że wszystkie wystąpienia prezentowane będą "na antenie" Niezależnej Telewizji. Z upływem czasu postaram się załączyć konkretne linki.
 
Wiele materiałów tekstowych i wideo znajduje się również na alternatywnych portalach  Głos Ulicy oraz NowyEkran.
 Polecam. 
 
 źródło: Konferencja Systemy na rzecz Społecznej Gospodarki  Rynkowej, materiały z konferencji, notatki autora
 
Na koniec załączam Kodeks Społecznej gospodarki rynkowej (Włodzimierz Bojarski). Z wieloma punktami można się nie zgadzać do końca i ostatecznie, ale z pewnościa większość z nich podświadomie i intuicyjnie pozostaje w zgodzie z odczuciami sprawiedliwości i poszanowania praw obywatelskich. Wszelkie uwagi mile widziane.
 
Włodzimierz Bojarski
 
Kodeks
 
Społecznej Gospodarki Rynkowej
 
Zasady ustrojowe
 
Społeczna gospodarka rynkowa:
1. Jest tworzona przez społeczeństwo obywatelskie na zasadach solidarności,sprawiedliwości i prawdy, w ramach prawa naturalnego i dialogu narodowego.
2.Jest demokratycznympaństwem ładu konstytucyjnego i stanowiwłasność wszystkich obywateli. Wszystkie warstwy, grupyspołeczne,związki zawodowe i ideowe oraz regiony krajuwyrażają się wżyciu publicznym i prezentują swoje stanowisko w parlamencie.
3.Władze państwowe pełniąobowiązkistrażnikawspólnegobezpieczeństwa, gospodarzadóbrnarodowych i publicznych, kreatoraporządku społeczno-gospodarczego oraz promotoraogólnego dobra i rozwoju. Stosunki między obywatelem i rodziną a kompetencjami organów publicznych podlegają zasadzie pomocniczości.
4.Jest to sprawne i dynamicznepaństwo regulowanej, racjonalnej gospodarki i programowania rozwojowego, które poprzezpowszechnąaktywizację zawodową i przedsiębiorczość orazrozwój nauki ikultury, zapewniatrwały wzrost gospodarczy.
5.Nie jest toobumierające państwoopiekuńcze, ani dziki, neokolonialny kapitalizm, aninędzny, komunistyczny i postkomunistyczny totalitaryzm. Jest to dobra i sprawdzona tzw. trzecia droga,wyważonamiędzy wynaturzonymi skrajnościami ustrojowymi.
6.To gospodarka wielosektorowawłasności prywatnej, spółdzielczej, wspólnotowej, komunalnej, państwowej i mieszanej. Państwo jest właścicielem podstawowej infrastruktury gospodarczej, strategicznych sektorów produkcyjnych, zasobów naturalnych i szerokiej sfery dóbr publicznych.
7.Funkcjonuje i rozwija się z zachowaniem ścisłego monopolu państwa w zakresie emisji pieniądza krajowego, innych walorów finansowych oraz kreowania krajowego kredytu. Nie zadłuża się w zagranicznych bankach i nie opłaca im wygórowanych zobowiązań.
8.Państwo zapewnia uczciwąkonkurencjęrynkową, przeciwstawia się szkodliwej dominacji, porozumieniom monopolowym i importowi dotowanych produktów. Ostrość konkurencji równoważona jest zasadąwspółpracy i solidarności przedsiębiorców oraz wspólnych interesów i dobra kraju.
9.Działalność zagranicznych przedsiębiorstw i międzynarodowych korporacji jest jawna, regulowana w interesie kraju, podlega w całości prawu krajowemu i krajowym obowiązkom podatkowym.
10.Każdy obywatel zdolny do pracy powinien pracować (zawodowo, w rodzinie, społecznie). Państwo wspiera zakładanie i rozwój drobnych iśrednich przedsiębiorstw oraz rodzinnych gospodarstw rolnych. Prowadzi pośrednictwo pracy i przekwalifikowanie bezrobotnych, a także organizuje dla nich roboty publiczne. Dąży do likwidacji bezrobocia i stopniowego zmniejszenia powszechnego czasu pracy (Dzielenie się pracą).
 
    11. Promuje się udziałpracowników wzarządzaniu, zyskach iwłasności zakładów pracy i wspólnot   
    mieszkaniowych oraz wspiera zaanga
żowanie społeczne w ruchu konsumenckim i w innych organizacjach
    po
żytku społecznego.
12. Ochrona zasobów naturalnych, środowiska przyrodniczego i urody krajobrazu jest przedmiotem stałej troski państwa, przedsiębiorstw, organizacji społecznych i poszczególnych obywateli. Podlega tez niezależnej kontroli i egzekucji prawnej.
13. Wzrost gospodarczy kraju jestprzekładany na rozwój służb publicznych:oświaty i wychowania, ochrony zdrowia,bezpieczeństwa, kultury i pomocy socjalnej oraz na wzrostogólnego dobrobytu ijakościżyciaspołeczeństwa. To wtórnie pobudza dalszy wzrost gospodarczy.
14.Państwo otacza szczególną opieką i wspiera finansoworozwój rodziny oraz budownictwo mieszkaniowe, a okres rodzicielski i wychowawczy traktuje jakpłatny urlop oraz zalicza do latwysługi emerytalnej.
15.Obywatel pozostający bez środków dożycia (z braku pracy, emerytury i pomocy rodziny) korzysta z pomocy socjalnej, zapewniającej mu minimum egzystencji ibezpieczeństwa.
16. Jest to system większej sprawiedliwości społecznej i progresywnych podatków (bogacipłacą więcej), bez nędzarzy i milionerów, bez nadmiernych rozpiętości dochodowych i majątkowych. Jest zrównoważonyspołecznie i politycznie międzyrożnymi warstwami,środowiskami i grupami interesu,właściwie reprezentowanymi wżyciu publicznym.
17.Tozrównoważenie, ogólnodostępna (bezpłatna) edukacja, kultura isłużba zdrowia, pomoc w zatrudnieniu i organizowaniu się społecznym, wspieranie rodzin i pomoc socjalna - zwiększają osobiste bezpieczeństwożyciowe, równość szans, praw i wolności obywateli.
18.Na tej podstawie umacnia się tez solidarność i zaufaniespołeczne, poczucie obywatelstwa iwspółodpowiedzialności narodowej. Poszerza sięaktywność organizacjispołeczno- politycznych i rzeczywista demokracja dialogowa, gospodarcza,samorządowa iparlamentarna.
19.  Nastraży zachowania podstawowej sprawiedliwości, praw konstytucyjnych,odpowiedzialności rządzących oraz praw i obowiązków obywateli stoiniezależny wymiarsprawiedliwości, atakże wolne i odpowiedzialne media wsłużbie prawdzie.Żadna opcja polityczna ani wąskie grupy interesu nie mogązawłaszczyćpaństwa iwładzy publicznej.
 
20.Społeczna gospodarka rynkowa jest to więc wielosektorowy, regulowany izrównoważony, proekologiczny system społeczno-gospodarczy i polityczny trwałego rozwojuspołeczeństwa obywatelskiego. Topaństwo prawa i przyjaznejwspółpracymiędzynarodowej.
x
Powyższe zasady społecznej gospodarki rynkowej wwiększości zapisane w polskiej Konstytucji, ale nie są szerzej znane i realizowane w praktyce.
Pomyślna przyszłość Polski wymaga spopularyzowaniaznajomości powyższych zasad orazpełnego ichwdrożenia i konsekwentnego stosowania wżyciu społeczno-gospodarczymi politycznym kraju.

zwykły, niezwykły

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka