0 obserwujących
7 notek
3131 odsłon
  164   0

Jak żyć? Odpowiedzi udziela Jordan Peterson

Jak żyć? Na tym pytaniu polegli byli prezydent i premier RP. Choć zajmowali się "tylko" rządzeniem, to jednak każdy nieświadomie oczekiwał od nich "mądrych i prawdziwych" rad. A to dlatego, że jednak w jakiś magiczny sposób znaleźli się u szczytu władzy i swoim życiem, chcąc nie chcąc, stanowią wzorzec sukcesu. Czy do naśladowania? 

Na ratunek tym, którzy nie wiedzą już kogo naśladować przychodzi Jordan Peterson. Youtubowy mędrzec radzi jak żyć tym, którzy są całkowicie pogubieni i nie wiedzą właściwie, co mają robić, aby zaznać szczęścia i pokoju. 


Szczęśliwy homo faber

Według Petersona, trzeba się pogodzić z tym, że życie jest tragiczne w samej swojej istocie, ale mimo to, nie należy swoim postępowaniem przynosić światu jeszcze więcej cierpienia, przeciwnie, powinniśmy ulżyć innym i rozwiązywać problemy. Na tym polega sens życia człowieka. Szczęśliwy człowiek pracuje w zawodzie, który dobrał na podstawie swoich wrodzonych umiejętności i ograniczeń (wszak nie każdy może być neurochirurgiem). Ciężką pracą wspina się po drabinkach "hierarchii kompetencji", które obowiązują w wolnym świecie zachodu. W przypadku hydraulika jest to hierarchia kompetencji wśród hydraulików. Na szczycie drabiny najlepszy bierze najwięcej, nie tylko pieniędzy, ale także również zdobywa tak ważne uznanie. W zamian oczekuje się od niego także najwięcej. Sumienny hydraulik rozwiązuje problemy z instalacją hydrauliczną. Gdy zachoruje na raka mózgu udaje się do neurochirurga, specjalisty w swojej wąskiej dziedzinie, który tak jak on wspina się po drabinie kompetencji swoją ciężką pracą. Peterson zastrzega jednak, że hierarchie potrafią być skorumpowane, szczególnie w postmodernistycznym świecie, gdzie liczy się tylko siła. Jednak mimo wszystko, należy swoją postawą budować je w oparciu o przejrzyste zasady i prawdę.Polskie hierarchie kompetencji

Jak zwykle po "lekturze" tego typu treści nasuwają mi się analogie i porównania do polskiej rzeczywistości. Peterson jako warunek zakłada, że owe hierarchie choć bywają skorumpowane, spełniają swoją funkcję, bo komunizm, gdzie każdy jest równy zwyczajnie nie działa. Nie zapominajmy, że mówimy o USA. A jak jest w Polsce? Biorąc na wiarę, że praca daje szczęście, w której branży należy jej szukać?

Zakładam, że jest całe mnóstwo młodych osób, które chcą uczciwie przedrzeć się w owych hierarchiach na szczyt, np. w adwokaturze, ale osobiście znam też takich, którzy "jadą" od początku swojej kariery na znajomościach i cwaniactwie. Dodam, że jedni i drudzy są nieszczęśliwi, bo ci pierwsi uderzają w szklany sufit, natomiast ci drudzy, no cóż, udają, że wszystko jest okej i okupują się na swoich pozycjach. I jak zwykle w takich sytuacjach, wygrywają ci "trzeci": bystrzy i pracowici, o mocnych plecach. W ich interesie nie leży zmiana status quo. 

No dobra, to w gdzie w Polsce prawidłowo funkcjonuje owa "hierarchia kompetencji"? 

Wydaję mi się z mojego krótkiego życiowego doświadczenia zawodowego, że są to branże czy dziedziny, gdzie zdolni i pracowici osiągają należne im miejsce, np. w branży IT. Jednak przecież nie każdy może być programistą, najlepiej zatrudnionym w zagranicznej firmie, która ma "zasady". Nie wierzę również w możliwość zewnętrznego rozwalenia "układów".

Jeżeli chcesz młody człowieku osiągnąć sens w życiu, uczciwie pracować to postaraj się poszukać branży, gdzie po prostu kumoterstwo i nepotyzm nie odgrywa zasadniczej roli, zaś hierarchia rzeczywiście opiera się na kompetencjach. A na koniec obejrzyj kilkukrotnie filmiki motywujące z Jordenem Petersonem. Może Ci się uda. 


Peterson omawia jeszcze wiele innych kluczowych kwestii, takich jak odpowiedzialność, dojrzałość, uzależnienia, małżeństwo, itp. Polecam wpisać "Jordan Peterson" w wyszukiwarce youtuba, wyskakuje mnóstwo wykładów. 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo