7 obserwujących
71 notek
85k odsłon
452 odsłony

Wygrywamy "bitwy" z koronawirusem. A co się dzieje na innych "frontach"?

Wykop Skomentuj20


Z wielkim zainteresowaniem i radością przeczytałem wczoraj informację o tym, że "Polacy wygrali właśnie pierwsza bitwę z koronawirusem." Zachorowalność jest niższa od prognozowanej przez epidemiologów. Mamy jedynie  425 wykrytych zachorowań (wieczorem 20 marca) a epidemiolodzy spodziewali się ponad tysiąca w tym tygodniu.

https://www.salon24.pl/u/bcthinktank/1028598,polska-wygrywa-pierwsza-bitwe-z-koronawirusem 

Jak tu się nie cieszyć? "Koronawirus" to nasz wróg śmiertelny - jak możemy wywnioskować z przekazów medialnych. Od kilku dni nasze życie właściwie koncentruje się na jednym - "wygrać tę wojnę". Życie społeczne i gospodarcza aktywność ograniczona została w stopniu niespotykanym chyba od stanu wojennego w 1981 roku. Zamknięte są szkoły, uczelnie, teatry. Nie da się nawet powiedzieć "tylko świnie siedzą w kinie" bo w kinie nikt "nie siedzi". Wszystkie inne sprawy zeszły na bok - co widać wyraźnie w programach informacyjnych. Jednak życie, to realne a nie medialne, to nie jest to co oglądamy w telewizji i o czym najczęściej czytamy w Internecie. Życie to także inne "fronty walki". O kilku zapomnianych frontach i wydarzeniach na nich - w ciągu ostatnich dwóch tygodni - chciałbym tu poinformować:

1. Grypa. W ciągu dwóch ostatnich tygodni grypa nie ustała . Z jej powodu:

Zachorowało – 370 249 osób,

Skierowano do szpitala - 2774  osób (w tym, ponad 90% z powodu powikłań układu oddechowego)

Zmarło – 14 osób   (w tym jedno dziecko w wielu 5-14 lat). Od początku roku zmarło już 47 osób. 

http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm


2. Cukrzyca.  To według WHO najszybciej rozwijająca się epidemia w świecieW  Polsce w 2020 roku będziemy mieli już ponad 3 mln chorych. W 2013 było niespełna 2,5 mln. W ciągu ostatnich 2 tygodni: 

- 2 800 osób zachorowało na cukrzycę (to około 200 osób dziennie) –

- 1120 osób zmarło z powodu powikłań cukrzycowych (około 80 dziennie)

- 154 osoby straciły stopę w wyniku „leczenia” powikłań cukrzycy (11 osób dziennie).

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że „walce z cukrzycą” za pomocą amputacji stóp przodujemy wśród krajów europejskich. 

https://www.politykazdrowotna.com/51381,zatrwazajace-dane-3-mln-chorych-na-cukrzyce-w-polsce-za-10-lat-bedzie

http://ippez.pl/wp-content/uploads/2019/03/Niebieska-ksiega-cukrzycy-raport.pdf


3. Choroby płuc – poza nowotworami (POCHP, Zapalenia, Gruźlica). Na POCHP choruje 2 mln Polaków. WHO przewiduje, że do 2030 roku POCHP może stać się trzecią przyczyną zgonów po udarach mózgu i niedokrwiennej chorobie serca. 

W Polsce, w ciągu ostatnich dwóch tygodni z jej powodu umarło około 950 osób.

Pali około 8 mln Polsków. Mimo tego, że palenie jest główną przyczyną tych powikłań, w czasie „wojny z koronawirusem” – i wielu ograniczeń życia społecznego - możemy sobie spokojnie wyjść i kupić paczkę papierosów. 

https://www.isbzdrowie.pl/2019/11/swiatowy-dzien-pochp-uwaga-na-smog/

https://www.mp.pl/pacjent/pochp/aktualnosci/110776,pochp-juz-trzecia-przyczyna-zgonow-ludzi-na-swiecie


4. Nowotwory. W Polsce od 1999 roku liczba zachorowań na nowotwory wzrosła ze 111 tys. do 165 tys. w 2017. Stanowi to blisko 50% w ciągu niespełna 20 lat. W ciągu ostatnich dwóch tygodni: 

6 100 osób dowiedziało się, że ma raka,

3 640  osób umarło na raka.

http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2017.pdf


5. Choroby układu krążenia (udary, choroby serca, miażdżyca). Od kilkudziesięciu lat to główna przyczyna zgonów w Polsce i wielu innych krajach na świecie. Zapadalność na te choroby spowodowana jest złą dietą, brakiem aktywności fizycznej (kwarantanna nie pomaga), piciem alkoholu i paleniem papierosów. NA TYCH DWÓCH OSTATNICH FRONTACH (ALKOHOL, PAPIEROSY) - TRWA „DZIWNA WOJNA”. Niby walczymy ale obydwie strony od wielu lat tkwią mocno okopane na swoich pozycjach.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni z powodu CHUK zmarło - 6300 osób

https://www.politykazdrowotna.com/5388,polacy-najczesciej-umieraja-z-powodu-chorob-ukladu-krazenia


6. Poza tym warto wspomnieć o takich drobnostkach jak (dane od 1 stycznia do 15 marca 2020 r):

- 47 tys. przypadków ospy wietrznej,

- 5 800 przypadków szkarlatyny,

- 3 212 przypadków bakteryjnych zakażeń jelitowych w tym ciężkiego clostridium difficile,

- ponad 2 100 przypadków boreliozy,

- blisko 1000 przypadków wirusowego zapalenia wątroby,

- blisko 1000 przypadków podejrzenia zarażenia wścieklizną,

- blisko 500 przypadków krztuśca,

- 375 przypadków kiły i rzeżączki,

- 225 przypadkach HIV,

http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm


7. Mieliśmy jeszcze, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, wypadki drogowe, w pracy, samobójstwa i morderstwa - ale wobec "szalejącej pandemii koronawirusa, zbierającej swoje śmiertelne żniwo" nie będę o nich nawet wspominał. To dzisiaj "drobnostki" niewarte wspominania w mediach więc i ja nie będę o tym mówił.


8. Ogółem, z wymienionych tu chorób zmarło ponad 12 tysięcy osób. Zmarło także 5 osób, u których wykryto koronawirusa...ale to już doskonale Państwo wiecie. Warto może tylko powiedzieć, że z gony osób u których wykryto koronawirusa to 0,5 promila wszystkich zgonów w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Mam w tym momencie w głowie słowa : "epidemia koronawirusa TO NAJSWIĘKSZA TRAGEDIA/WYZWANIE OD CZASÓW ii WOJNY ŚWIATOWEJ". NAPRAWDĘ?

Wymieniając te wszystkie schorzenia i zgony nie chcę nikogo straszyć. Zresztą, czy Polaków dzisiaj można nastraszyć jeszcze bardziej? Chciałbym tylko byśmy zaczęli postrzegać dane podawane co godzinę przez media z perspektywy tego co się rzeczywiście dzieje w obszarze – szeroko rozumianego –zdrowia publicznego. My (świat, Polska) „tę wojnę” oczywiście wygramy, jednak – NIESTETY - nie przestaniemy chorować ani umierać – taki już jest nasz los. Możemy co najwyżej zacząć bardziej dbać o siebie – jeśli ZAMIAST COGODZINNYCH MEDIALNYCH KOMUNIKATÓW "Z FRONTU WALKI Z KORONAWIRUSEM" ZACZNIEMY OTRZYMYWAĆ INFORMACJE JAK TO NAJLEPIEJ ROBIĆ.


Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo