10 obserwujących
106 notek
143k odsłony
5858 odsłon

Jeremiady prof. Simona, czyli: Czy medycy wiedzą o czym mówią?

Wykop Skomentuj191


image

1. Ostatnie sześć miesięcy, jakie minęły od początku epidemii (dla niektórych "epidemii") wirusa Sars-Cov-2 w Polsce, umożliwiło niektórym osobom (zwłaszcza lekarzom,  wirusologom, epidemiologom) zaprezentowanie się szerszej publiczności zainteresowanej profesjonalną, praktyczną i teoretyczną wiedzą dotycząca  chorób o wirusowym i bakteryjnym podłożu. Jedną takich osób, które wypłynęły na fali zainteresowania zagrożeniem wynikającym z zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2  jest bez wątpienia prof. Krzysztof Simon. Nie będę tu opisywał wszystkich osiągnięć i pozycji prof. Simona w polskiej medycynie, (każdy może sobie to sprawdzić w popularnej internetowej encyklopedii) jednak dla logicznej ciągłości wywodu powiem tylko, że jest specjalistą chorób wewnętrznych i zakaźnych, osobą renomowaną - wystarczy wspomnieć, że został mianowany prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

2. Prof. K. Simon znany jest zwłaszcza - poza tym, że omawia zagrożenie epidemiczne w woj. Dolnośląskim, gdzie jest wojewódzkim konsultantem - z krytycznych komentarzy pod adresem rządu za niedostateczne przygotowanie Polski do "epidemii koronawirusa" oraz ostatnio z lekkomyślnej - jego zdaniem - polityki łagodzenia obostrzeń wprowadzonych przez rząd w czasie "lockdownu". Ale, żeby nie być gołosłownym,  przytoczmy kilka wypowiedzi prof. Simona. Pod koniec maja, w rozmowie z radiem RMF, deklarował:

"Nie pójdę na film, nie wybrałbym się też na wesele - dodaje - Nie poszedłbym na wesele w czasie epidemii, bo ja wiem, jak ludzie chorują. Nie zamierzam się narażać w sposób tak bezmyślny na zachorowanie i śmierć. (...) Uwielbiam atmosferę restauracji, ale nie pójdę .

Epidemia jest. Wisus nie otrzymał SMS-a: do widzenia. Wirusa się utrzyma, czy to się komuś podoba, czy nie podoba ."

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-rzad-radykalnie-luzuje-obostrzenia-prof-simon-wirus-nie-dost,nId,4519579

Na początku czerwca prof. Simon apelował aby nie zapominać, że epidemia się nie skończyła, by "zostać w domach", zachować "dystans społeczny" i nosić maseczki - to ma pomóc w uchronieniu 9 mln Polaków najbardziej narażonych na konsekwencje zarażenia.

https://polskatimes.pl/profesor-simon-noscie-maseczki-gdzie-sie-da-ocalicie-9-mln-ludzi/ar/c1-15022025

W tym samym czasie zresztą, min. prof. Ł. Szumowski także nas straszył możliwością przywrócenia - stosowanych wcześniej -obostrzeń, jeśli liczba rejestrowanych zakażeń dalej będzie rosła.

https://polskatimes.pl/szumowski-rozwazamy-powrot-do-obostrzen-polacy-zapomnieli-ze-mamy-epidemie/ar/c1-15016801

Czerwcowe ostrzeżenia prof. Simona wygłaszane były jeszcze w łagodnej formie. W dramatyczne tony uderzył prof. w połowie lipca i na początku sierpnia. W wypowiedziach tych, po znoszeniu przez rząd kolejnych zakazów (w tym o imprezach masowych i weselach) alarmuje, że "puszczono wszystko na żywioł" i wieszczy zwiększoną liczbę zgonów:

"Ja kocham, lubię uroczystości, wesela i zabawy, ale wystawiam im jeden minus: puszczono to zupełnie na żywioł. (...) Ludzie chcą się żenić, ale tam jednak muszą być restrykcje. Proszę zwrócić uwagę, ile osób ciężko zachoruje, a ile statystycznie umrze. Jak ma się stu zakażonych na weselu, dwadzieścia z nich przejdzie (chorobę) ciężko, jedna do pięciu osób umrze. To dotyczy każdej tego rodzaju imprezy"

https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus.-Prof.-Krzysztof-Simon-o-epidemii.-Krytykuje-znoszenie-obostrzen

pod koniec lipca mówi już o "szaleństwie" i grożącej nam "katastrofie:

"Nie wiem kto doradza rządowi, ale zluzowanie restrykcji to szaleństwo!_ - mówił w wywiadzie udzielonym Faktowi. "Maseczki, dystans – to było modne w kwietniu i maju, ale nie teraz! – To nieakceptowalne! – grzmi naczelny wrocławski zakaźnik.(...)               – Problem w tym, że osoby młode, które ignorują zalecenia, mogą zarazić seniorów, co spowoduje gwałtowne nasilenie zgonów – alarmuje profesor Simon. 

Niestety, ten scenariusz wcale nie jest odległy. Zwłaszcza w weekendy popularne wśród młodych wrocławian skwerki są wręcz oblegane. Nie ma mowy o dystansie, maseczkach czy regularnej dezynfekcji rąk. Zagrożeniem są też wesela i inne podobne uroczystości." - pisał wówczas Fakt, a za tym dziennikiem powtarzały inne media:

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/koronawirus-w-polsce-jest-rekord-prof-krzysztof-simon-katastrofa/phbxfx4

https://dorzeczy.pl/kraj/148936/prof-simon-ostrzega-to-sie-skonczy-katastrofa.html

W podobnym tonie była jego sierpniowa wypowiedź gdy spędzał wakacje w Kołobrzegu:

"- Jestem w Kołobrzegu. To co się tu dzieje, to dramat! To brak szacunku dla innych i egoizm. Póki tak będzie nigdy nie damy sobie rady z epidemią".

https://puck.naszemiasto.pl/prof-simon-nad-morzem-to-co-sie-tu-dzieje-to-dramat-brak/ar/c1-7834430

Wykop Skomentuj191
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości