Robert Lewandowski dostał wolne od selekcjonera Jerzego Brzęczka. Fot. PAP/EPA/Miguel A. Lopes
Robert Lewandowski dostał wolne od selekcjonera Jerzego Brzęczka. Fot. PAP/EPA/Miguel A. Lopes

Znamy skład kadry na mecze z Holandią oraz Bośnią i Hercegowiną. Lewandowski nie zagra

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Robert Lewandowski, który w niedzielę triumfował w Lidze Mistrzów z Bayernem Monachium, nie wystąpi we wrześniowych meczach reprezentacji Polski w Lidze Narodów na wyjeździe z Holandią oraz Bośnią i Hercegowiną. Trener Jerzy Brzęczek podał skład kadry na jesienne mecze.

Urlop Lewandowskiego

"Przede wszystkim chciałbym serdecznie pogratulować Robertowi wielkiego sukcesu, jakim jest niewątpliwie wygranie Ligi Mistrzów, oraz zdobycia korony króla strzelców tych elitarnych rozgrywek. Wszyscy możemy być dumni z naszego rodaka. Rozmawiałem dzisiaj z Robertem i wspólnie uznaliśmy, że to dla niego najlepszy moment, aby mógł dłużej odpocząć fizycznie i psychicznie po tak wyczerpujących rozgrywkach. Dlatego nie weźmie udziału we wrześniowym zgrupowaniu. Zwłaszcza że przed nim i przed nami kolejny intensywny sezon, który zakończą jakże ważne dla nas mistrzostwa Europy. Lewandowski pozostaje oczywiście kluczowym zawodnikiem naszej reprezentacji, jej kapitanem, ale w meczach Ligi Narodów z Holandią oraz Bośnią i Hercegowiną będziemy musieli poradzić sobie bez niego" – powiedział Brzęczek, cytowany na stronie PZPN.

Z Holendrami biało-czerwoni zmierzą się 4 września w Amsterdamie, a z Bośniakami trzy dni później w Zenicy. Początek obu spotkań o godz. 20.45. Oprócz tych drużyn w grupie 1 najwyższej dywizji Ligi Narodów UEFA są też Włochy.

Oba wrześniowe spotkania, pierwsze z udziałem kadry narodowej w 2020 roku, poprzedzi zgrupowanie w Warszawie.

Trener Brzęczek już wcześniej ogłosił listę powołanych zawodników z klubów zagranicznych, a teraz poszerzył ją o pięciu piłkarzy z krajowej ekstraklasy. Są nimi: obrońcy Artur Jędrzejczyk, Michał Karbownik (obaj Legia Warszawa) i Paweł Bochniewicz (Górnik Zabrze) oraz pomocnicy Lecha Poznań Kamil Jóźwiak i Jakub Moder. Ponadto powołanie otrzymał napastnik Adam Buksa z występującego w amerykańsko-kanadyjskiej lidze MLS New England Revolution, który wcześniej znajdował się na tzw. liście rezerwowej.

W najbliższych meczach kadry nie wystąpi także wracający do zdrowia Arkadiusz Reca, wypożyczony ostatnio z Atalanty Bergamo do SPAL Ferrara. "Arek nie jest jeszcze w stu procentach zdrowy, wciąż odczuwa skutki urazu nerwu pośladkowego. Nie chcemy ryzykować, dlatego ustaliliśmy, że najlepiej będzie, aby spokojnie wracał do pełni zdrowia i formy w Atalancie, z którą rozpocznie przygotowania do nowego sezonu włoskiej Serie A" – wyjaśnił selekcjoner.

Piłkarski "medical protocol"

Rywale też mają swoje problemy. Ronald Koeman, który dotychczas prowadził reprezentację Holandii, został niedawno trenerem Barcelony. Z kolei w kadrze Bośniaków pod dużym znakiem zapytania stoi występ czołowego piłkarza Miralema Pjanica (przeszedł niedawno z Juventusu do Barcelony). Doświadczony pomocnik jest zakażony koronawirusem i przechodzi kwarantannę.

Podczas zgrupowania reprezentacji Polski będą obowiązywać wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa w czasie pandemii. Z tego powodu dziennikarze nie będą mieć dostępu do piłkarzy, a konferencje prasowe odbędą się w formie wideo.

UEFA stworzyła specjalny "medical protocol", czyli liczący kilkadziesiąt stron protokół medyczny, opracowany przez fachowców w dziedzinie m.in. zdrowia i zawierający wszelkie wytyczne. Obszerny dokument otrzymały wszystkie federacje, a także kluby uczestniczące w europejskich pucharach.

"Przed każdym meczem, w domu i wyjeździe, wszyscy zawodnicy, sztab i osoby pomagające kadrze przejdą badania na COVID-19. Są one finansowane przez europejską federację" - powiedział rzecznik prasowy PZPN i reprezentacji Jakub Kwiatkowski.

Piłkarzy reprezentacji Polski czeka intensywna jesień

Po wrześniowych meczach w LN, w październiku rozegrają trzy spotkania u siebie - towarzyskie z Finlandią w Gdańsku oraz dwa w Lidze Narodów - z Włochami (również w Gdańsku) i z Bośniakami we Wrocławiu. Podobny "trójmecz" będzie w listopadzie, gdy kadrę czeka towarzyska konfrontacja z Ukrainą na Stadionie Śląskim, następnie rewanż z Italią w Lidze Narodów na Stadio Olimpico w Rzymie, a na zakończenie zmagań w tych rozgrywkach potyczka, ponownie w Chorzowie, z Holandią.

Biało-czerwoni w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) spadli z Dywizji A, jednak dzięki reformie rozgrywek i poszerzeniu najwyższej dywizji z 12 do 16 drużyn utrzymali się w niej, podobnie jak Niemcy, Chorwacja oraz Islandia.

Dywizje A, B i C składają się z czterech grup, a najniższa D - tylko z dwóch. Zwycięzcy grup najwyższej dywizji awansują do turnieju finałowego (Final Four), zaplanowanego na 2-6 czerwca 2021. Polska stara się o rolę jego gospodarza.

Kadra na mecze z Holandią oraz Bośnią i Hercegowiną

Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (AC Fiorentina, Włochy), Łukasz Fabiański (West Ham United, Anglia), Łukasz Skorupski (FC Bologna, Włochy), Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn, Włochy).

Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton FC, Anglia), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua, Włochy), Kamil Glik (Benevento Calcio, Włochy), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, Ukraina), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa, Rosja), Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio, Włochy), Paweł Bochniewicz (Górnik Zabrze), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Michał Karbownik (Legia Warszawa).

Pomocnicy: Przemysław Frankowski (Chicago Fire, USA), Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty, Kazachstan), Kamil Grosicki (West Bromwich Albion, Anglia), Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb, Chorwacja), Mateusz Klich (Leeds United, Anglia), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa, Rosja), Karol Linetty (Sampdoria Genua, Włochy), Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa, Rosja), Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy), Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Jakub Moder (Lech Poznań).

Napastnicy: Adam Buksa (New England Revolution, USA), Arkadiusz Milik (SSC Napoli, Włochy), Krzysztof Piątek (Hertha Berlin, Niemcy).

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport