3 obserwujących
449 notek
507k odsłon
  584   0

Sankt Petersburg i Sewilla. Przewodnik dla polskich kibiców

Sankt Petersburg - to tam odbędą się dwa mecze polskiej reprezentacji.
Sankt Petersburg - to tam odbędą się dwa mecze polskiej reprezentacji.

Do Sewilli i Sankt Petersburga pojadą kibice reprezentacji Polski na mecze EURO 2020. Wyjazd mocno uderzy ich po kieszeniach. Podpowiadamy, jak tam dojechać, jakie są ceny noclegów i co zwiedzić w przerwie miedzy meczami. 

Grupowe mecze EURO 2020 reprezentacja Polski zagra ze Słowacją (14.06) oraz Szwecją (23.06) na stadionie Zenita w Sankt Petersburgu. Natomiast z Hiszpanią (19.06) Polska zmierzy się w Sewilli. 

Sankt Petersburg - jak dojechać?

Sankt Petersburg to drugie największe miasto w Rosji i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc. Położone jest nad rzeką Newą i na ponad 40 wyspach.

 • Wiza

Od października 2019 roku Polacy mogą wjechać do obwodu Leningradzkiego oraz do Petersburga na podstawie darmowej wizy elektronicznej. Należy tylko złożyć wniosek. Rozpatrywanie trwa do 4 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku wizowego. Powinny być w nim wolne miejsca dla pieczątek.

Jeśli planujesz odwiedzić też inne części Rosji, takie jak Moskwę, czy jezioro Bajkał potrzebna Ci będzie wiza turystyczna.

 • Samolot

Do Petersburga można dostać się bezpośrednio z Warszawy polskimi liniami lotniczymi LOT. Za bilet bez bagażu rejestrowanego zapłacimy ok. 890 zł. Z bagażem ok. 1040 zł. Do Petersburga można dostać się też taniej łotewskimi liniami lotniczymi AirBaltic z przesiadką w Rydze. Samolot AirBaltic kosztuje około 500 zł. Przy kupowaniu biletu lotniczego warto sprawdzić opcje przez inne kraje.

 • Autobus

Można dojechać do Petersburga autobusem, połączenie z dwiema przesiadkami w Wilnie i w Rydze trwa około 24-30 godzin z przerwami. Trzeba też uważnie sprawdzić trasę wybranego przewoźnika. Na terytorium Petersburga i obwodu Leningradzkiego można wjechać tylko przez następujące przejścia graniczne:

 1. Powietrzne – lotnisko Pulkovo.
 2. Morskie – Port Morski Petersburga, pasażerski port Petersburg.
 3. Lądowe – z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород). Z terytorium Finlandii - Torfianowka (Торфяновка), Brusnicznoje (Брусничное), Swietogorsk (Светогорск).
 4. Piesze - z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород).

Ermitaż
Ermitaż.

Noclegi w Petersburgu

Jeśli chcesz wynająć coś w centrum miasta, musisz liczyć się z wysokimi cenami. Nawet w trójgwiazdkowym hotelu mogą przekroczyć 400 PLN. Przy wyborze hotelu należy też kierować się jego lokalizacją. Dobrze jest też wybrać opcję ze śniadaniem. W każdym hotelu poza ceną noclegu, trzeba zapłacić podatek. 

Zdecydowanie tańsze są hostele. Tu nocleg powinien kosztować poniżej 100 PLN. Miejsc noclegowych w Petersburgu jest dużo, w centrum miasta niemalże w każdej kamienicy jest hostel, hotel lub pokoje na wynajem krótkoterminowy.

Co zobaczyć w Petersburgu?

 • Pałac Zimowy i Ermitaż - wejście do Ermitażu kosztuje 700 RUB. Zwiedzanie trwa kilka godzin. 
 • Twierdza Pietropawłowska wraz z soborem – miejsce od którego rozpoczęto budowę Petersburga. Na terenie Twierdzy znajduje się m.in. Muzeum Kosmonautyki czy Muzeum Pieniądza. Przy twierdzy znajduje się doskonale widoczne Muzeum Techniki Wojskowej i Artyleryjnej. Na terenie Twierdzy można w okresie letnim wykupić usługę przleotu helikopterem nad Petersburgiem.
 • Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi –  wnętrze jest główną atrakcja turystyczną miasta.
 • Sobór św. Izaaka 
 • Newski Prospekt – główna, reprezentacyjna ulica miasta.
 • Krążownik Aurora - na stałe zacumowany przy brzegu Newy, statek-muzeum, wnętrza statku to stała ekspozycja prezentująca historię okrętu.
 • Miedziany Jeździec – pomnik Cara Piotra I
 • Teatr Maryjski – teatr operowy z XIX wieku.
 • Aleksandryjskij Teatr – najstarszy zawodowy teatr w mieście.

Sobór św. Izaaka
Sobór św. Izaaka.

Ceny w Petersburgu

Ceny w Petersburgu nie nalezą do najnizszych. Jednak są sposoby, aby je obniżyć, np. jedząc w sieciowkach. Za 2 posiłki + 2 piwa + ciastko w Stolovaya (popularny mleczny bar w Petersburgu, sieciówka) zapłacimy ok. 800 rubli, czyli 49 zł. Kawa latte w kawiarni w samym centrum miasta kosztuje 240 rubli, czyli ok. 15 zł. 

Sewilla - jak dojechać?

Sewilla to stolica i największe miasto Andaluzji, to jedno z najciekawszych miast całego Półwyspu Iberyjskiego.

 • Samolot

Do Sewilli dolecimy bezpośrednio z Modlina tania linią lotniczą. Bezpośrednie połączenie z Sewillą z Polski oferuje Kraków. Aktualne informacje trzeba sprawdzać na stronie Ryanaira, gdyż sytuacja zmienia się ze względu na pandemię.  Lot trwa 3 i pół godziny. 

Mieszkańcy zachodniej Polski  mogą polecieć z Berlina. Można też lecieć z przesiadką. Najlepiej do Sewilli polecieć z Madrytu. Wtedy jest większa szansa na obniżenie kosztów. Lot Iberia Express trwa 45 minut i kosztuje ok. 45 EUR w 2 strony. Madryt i Sewillę łączy też szybki pociąg, który pokonuje dystans między miastami w 3 godziny, ale jego cena to prawie 80 EUR w 2 strony.

Noclegi w Sewilli

W Sewilli najlepiej zatrzymać się w okolicach centrum miasta – wtedy wszędzie będzie w miarę blisko. Ceny noclegów w Sewilli są wysokie. Większość miejsc noclegowych w okolicach starego miasta to małe rodzinne hostale dysponujące kilkoma pokojami dla gości. W Sewilli są też większe sieci hotelowe, ale ceny są w nich bardzo wysokie.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości