Sprzedaż Chelsea zawieszona, klub ze specjalną licencją

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, właściciel klubu Chelsea Football Club. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, właściciel klubu Chelsea Football Club. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Brytyjski rząd wstrzymał planowaną sprzedaż klubu Chelsea Londyn, a także m.in. piłkarzy tego zespołu po nałożeniu sankcji na właściciela Romana Abramowicza. Jak dodano, drużyna będzie mogła grać mecze na podstawie wydanej licencji.

Chelsea Football Club podlega zamrożeniu aktywów

Abramowicz zapowiedział w poprzednim tygodniu, że wystawia klub na sprzedaż, ale brytyjskie zamrożenie aktywów i nałożone na niego sankcje uniemożliwiają ten proces zgodnie z warunkami licencji przyznanej klubowi.

Polecamy:

Brytyjski rząd nałożył sankcje na siedmiu rosyjskich oligarchów, w tym na Abramowicza

Decyzja zapadła, Rosja ukarana walkowerem. Polska w finale baraży

"Ograniczenia dotyczące zamrożenia aktywów dotyczą (...) wszystkich podmiotów będących własnością Romana Abramowicza lub przez niego kontrolowanych. Oznacza to, że Chelsea Football Club podlega teraz również zamrożeniu aktywów w ramach brytyjskich sankcji finansowych” – napisano w oświadczeniu rządu.

Specjalna licencja dla Chelsea

Jak dodano, wydano specjalną licencję, aby umożliwić Chelsea rozgrywanie meczów i opłacanie swoich pracowników, ale od czwartku ogranicza się sprzedaż biletów, gadżetów, a nawet transfery piłkarzy.

Posiadacze karnetów na mecze Chelsea oraz ci, którzy już kupili bilety, mogą uczestniczyć w meczach, a podmioty, które kupiły lub wyprodukowały produkty klubowe przed czwartkiem, nadal mogą je sprzedawać.

Nadawcy mogą transmitować dowolne mecze z udziałem Chelsea na podstawie wcześniejszych ustaleń i płacić klubowi za licencje na transmisje związane z tymi spotkaniami.

Respektowane są uzgodnienia dotyczące płatności za umowy wypożyczenia lub transferu piłkarzy, uzgodnione przed nałożeniem sankcji.

Rząd zapowiedział, że licencja, która weszła w życie w czwartek i wygasa 31 maja, będzie poddawana przeglądowi.

Od 2003 roku, gdy Abramowicz kupił Chelsea, zaczął się najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w wydatnej mierze przyczyniły się duże transfery. Od tego czasu Chelsea pięć razy zdobyła mistrzostwo Anglii, pięć razy Puchar Anglii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrała Ligę Mistrzów, w tym w sezonie 2020/21, dwa razy Ligę Europy i raz - kilka tygodni temu - Klubowe Mistrzostwa Świata.

Sankcje nałożone w Wielkiej Brytanii na rosyjskich oligarchów, m.in. na Abramowicza, to reakcja na agresję zbrojną Rosji na Ukrainę. 

KW

Czytaj dalej:

Robert Lewandowski przestanie być twarzą Huawei

Rosyjski kierowca wyrzucony z Formuły 1. Zespół zerwał także umowę ze sponsorem

Krychowiak i Szymański w złotej klatce. Patowa sytuacja polskich piłkarzy w Rosji

Pas nie jest dla niego ważny. Mistrz świata w boksie Ołeksandr Usyk będzie bronił Ukrainy

Oto sportowcy, którzy bohatersko bronią Ukrainy przed atakiem Rosjan

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka