1 obserwujący
157 notek
216k odsłon
485 odsłon

Polki zdobyły ośmiotysięcznik Manaslu! To ósmy szczyt świata

Ośmiotysięcznik Manaslu w północnym Nepalu. Fot. Facebook/Monika Witkowska - Podróże małe i duże
Ośmiotysięcznik Manaslu w północnym Nepalu. Fot. Facebook/Monika Witkowska - Podróże małe i duże
Wykop Skomentuj8

Monika Witkowska i Joanna Kozanecka w piątek o godzinie 8.50 czasu lokalnego zdobyły szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.). Na ósmy szczyt świata w północnej części Nepalu Polki wspinały się od 16 września.

Sukces Witkowskiej i Kozaneckiej na Manaslu

- Ciężki dzień. Z obozu 3 na wysokości około 6800 m dotarłyśmy do Camp 4 (7450m), gdzie próbujemy trochę odpocząć (na takiej wysokości to trudne). Około godz. 2 ruszamy na szczyt. Trzymajcie kciuki! - informowała w czwartek na swoim fanpage'u Monika Witkowska.

Atak szczytowy zakończył się powodzeniem w piątek rano. - Tak! Monika i Joanna zdobyły Manaslu!!!!!
Na szczycie stanęły dziś o godz. 8:50 czasu lokalnego - poinformowano na stronie alpinistki.


Wrześniowa wyprawa na Manaslu odbyła się w ramach inicjatywy "Manaslu 2018 Awilux Discover”. Monika Witkowska i Joanna Kozanecka pokonywały kolejne metry na ośmiotysięczniku z myślą o niepełnosprawnych dzieciach. Alpinistki pomagają chorej 14-latce Madzi Samoraj, która cierpi na wrodzoną wadę serca. Witkowska i Kozanecka włączyły się w akcję zbiórki na niezbędny sprzęt do walki o życie dla dziewczynki. Każdy pokonany metr to symboliczna złotówka, którą potrzebuje rodzina Madzi do zakupu pionizatora.

Do tej pory na szczycie Manaslu stanęło 15 Polaków - w tym trzy kobiety. Na ośmiotysięczniku w 1983 roku pod lawiną zginął Stanisław Jaworski. W 1992 roku wypadkowi uległa Sylwia Dmowska, która również nie wróciła z wyprawy na Manaslu. Obecnie działa tam jeszcze inna wyprawa, męska ekspedycja "Bogdanka MANASLU Polish Expedition 2018". W jej skład wchodzą Damian Bielecki, Grzegorz Bielejec, Mariusz Lange i Krzysztof Stasiak. Alpiniści aklimatyzują się na Manaslu.

Dramat na Nanga Parbat

W styczniu 2018 roku na innym nepalskim szczycie, Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), życie stracił Tomasz Mackiewicz. Polak wspinał się wraz z Francuzką Elisabeth Revol. Zdobył z nią szczyt, ale już w trakcie ataku doznał prawdopodobnie choroby wysokościowej. Skrył się w szczelinie, a Revol schodziła z 7400 m n.p.m. Dzięki błyskawicznej akcji Adama Bieleckiego i Denisa Urubki, alpinistkę udało się uratować. Duet odnalazł Revol na wysokości ponad 6 tys. m n.p.m.

Pytania po przerwanej akcji ratunkowej na Nanga Parbat

Raport z akcji ratunkowej po Elizabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat

Źródło: wspinanie.pl, tatromaniak.pl, Facebook

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport