Mecz Polska - USA. fot. PAP/Maciej Kulczyński

Polscy siatkarze w finale mistrzostw świata! Niesamowita wygrana z USA

Redakcja Redakcja Siatkówka Obserwuj temat Obserwuj notkę 199

Polscy siatkarze po zwycięstwie nad USA 3:2 w Turynie awansowali do finału mistrzostw świata, w którym zagrają z Brazylią.

Pierwszego seta biało-czerwoni wygrali w Turynie 25:22, w dwóch kolejnych ulegli 20:25 i 23:25, a w czwartym zwyciężyli 25:20. We wcześniejszym półfinale Brazylijczycy pokonali Serbów 3:0.

image

USA faworytem przed meczem z Polską

Siatkarze Stanów Zjednoczonych byli faworyzowani przed meczem z Polakami. W ostatnich czterech latach, na dziewięć meczów, tylko dwa razy biało-czerwoni byli górą. Nawet na pamiętnych mistrzostwach świata w 2014 polscy siatkarze musieli uznać wyższość tego rywala. Przegrana 1:3 w Łodzi była jedyną porażką podopiecznych trenera Stephane Antigi w drodze po złoto siatkarskiego mundialu. Francuski szkoleniowiec pożegnał się z posadą selekcjonera po klęsce 0:3 z Amerykanami w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

image

Obecny sezon to starcia obu ekip w Lidze Narodów, które również nie skończyły się po myśli Polaków. W fazie interkontynentalnej, 16 czerwca na turnieju w Hoffman Estates koło Chicago siatkarze trenera Heynena przegrali 0:3, na turnieju finałowym 7 lipca w Villeneuve-d’Ascq koło Lille również było 0:3.

image

Mistrzowska gra Polaków, w tle Konstytucja

Podopieczni Vitala Heynena rozbili zespół Stanów Zjednoczonych w tie-breaku 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:20, 15:11 ) . Broniący tytułu biało-czerwoni w decydującym spotkaniu - podobnie jak cztery lata temu - zmierzą się z Brazylijczykami, których cztery lata temu, także w finale, pokonali i zdobyli mistrzowski tytuł.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Amerykanie (1:4), ale Polacy szybko opanowali sytuację i pewnie wygrali pierwszego seta. Kolejne set poszły im jednak gorzej i Amerykanie objęli prowadzenie 2:1. Biało-czerwoni znaleźli się pod ścianą, ale tie-break był powrotem do wielkiej gry z pierwszego seta. Dwa pojedyncze bloki – najpierw Kurka, a następnie Nowakowskiego – wyprowadziły Polaków na prowadzenie 6:1, a następnie 8:3 – przy zmianie stron. W końcówce Polacy przetrwali serię Amerykanów (11:9) i wygrali decydującego seta 15:11.

Podczas transmisji, niemal za każdym razem, kiedy realizator pokazywał sędziego w tle pojawiał się transparent z napisem "Konstytucja".