Ewa Swoboda. fot. PAP/Adam Warżawa

HME Glasgow 2019: Ewa Swoboda mistrzynią Europy na 60 m

Redakcja Redakcja Lekkoatletyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

Ewa Swoboda została w Glasgow halową mistrzynią Europy w biegu na 60 metrów. W finale uzyskała czas 7,09, wyprzedzając utytułowaną Holenderkę Dafne Schippers - 7,14 oraz broniącą tytułu Brytyjkę Ashę Philip - 7,15.

Dwa lata temu w Belgradzie trenowana przez Iwonę Krupę zawodniczka AZS AWF Katowice zajęła drugie miejsce. To czwarty medal biało-czerwonych w Glasgow. W sobotę na dwóch najwyższych stopniach podium stanęli tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek, a w piątek złoto w pchnięciu kuli wywalczył Michał Haratyk. Łączny dorobek polskich lekkoatletów w HME to 179 medali, w tym 58 złotych, 48 srebrnych i 73 brązowe.

Złoto Wojciechowskiego w skoku o tyczce

Paweł Wojciechowski został w Glasgow halowym mistrzem, a Piotr Lisek wicemistrzem Europy w skoku o tyczce. Do wysokości 5,85 prowadził broniący tytułu z sprzed dwóch lat z Belgradu Lisek (OSOT Szczecin), który nie miał żadnej zrzutki. Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), trzeci zawodnik poprzednich HME i mistrz globu na stadionie z Daegu z 2011 roku, w drugiej próbie zaliczył 5,90, ustanawiając rekord życiowy, i zmusił rodaka do przeniesienia ostatniej próby na 5,95.

Lider tegorocznych światowych tabel (5,93) nie sprostał zadaniu i musiał zadowolić się srebrem. Wojciechowskiemu także nie udało się pokonać 5,95. Trzeci był Szwed Melker Svaerd Jacobsson - 5,75. To drugi i trzeci medal biało-czerwonych wywalczone w Glasgow. W piątek w pchnięciu kulą triumfował Michał Haratyk.