Trener Jerzy Brzęczek świętuje awans na Euro 2020. Fot. PAP/Leszek Szymański

Polska jedzie na Euro2020! Drużyna Brzęczka pewnie pokonała Macedonię Północną

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Polska reprezentacja wygrała 2:0 z Macedonią Północną na PGE Narodowym. Bramki dla naszej kadry zdobywali Przemysław Frankowski i Arkadiusz Milik. Dzięki rezerwowym awansowaliśmy na Euro 2020 z grupy G.

19 punktów zdobytych w 8 eliminacyjnych starciach wystarczyły kadrze Jerzego Brzęczka do wyjścia z grupy. Polska zanotowała 6 zwycięstw, jeden remis i porażkę. Z Macedonią Północną gra aż do strzelenia pierwszej bramki się nie układała. Brzęczek zaskoczył kibiców biało-czerwonych, ponieważ wystawił Arkadiusza Recę na lewą obronę, Jacka Góralskiego do środka pola i postawił ponownie na Sebastiana Szymańskiego.

Najlepszą okazję do strzelenia gola Macedonii miał Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli w dogodnej sytuacji uderzył ile miał sił w nogach, ale piłka zatrzymała się w 20. minucie na poprzeczce. Macedończycy odpowiedzieli groźnym strzałem z rzutu wolnego, z którym poradził sobie Wojciech Szczęsny. W drugiej odsłonie gry swoich sił spróbował Robert Lewandowski, ale w 49. minucie uderzył ze stałego fragmentu w mur, a poprawka Szymańskiego obiła słupek Dimitrievskiego.

Nieźle wyprowadzał Polskę do ataku i rozdzielał piłki Grzegorz Krychowiak, ale aż do 74. minuty gospodarze nie mieli pomysłów na sforsowanie defensywy Macedończyków. Po kapitalnej akcji Lewandowskiego, do piłki dopadł wprowadzony zaledwie przed momentem Przemysław Frankowski. Skrzydłowy z MLS wpakował futbolówkę do siatki i przybliżył polską kadrę do mistrzostw Europy.

Kropkę nad "i" postawił Arkadiusz Milik w 80. minucie spotkania. Lewandowski zagrał intuicyjnie do snajpera Napoli, będąc jednocześnie faulowany przez rywala. Milik skorzystał z przywileju korzyści, podbiegł kilka metrów i mocno strzelił w dalszy słupek bramki gości. Piękny gol, dwubramkowa przewaga i pewne prowadzenie, którego Polacy już nie roztrwonili.

To pierwszy triumf, tak bardzo zależy od personalnych decyzji trenera Brzęczka. Selekcjoner wygrał zmianami: zarówno Frankowski, jak i Milik wpisali się na listę strzelców, a nie najgorzej radzili sobie Reca i Góralski. Polacy w listopadzie zagrają na wyjeździe z Izraelem, a rywalizację w grupie G zakończą w Warszawie w meczu ze Słowenią. Austria pokonała w równoległym spotkaniu Słowenię 1:0.

Bez względu na wyniki dwóch ostatnich spotkań, kadra narodowa zapewniła sobie awans na Euro 2020. Ma trzy punkty przewagi nad Austrią i osiem nad Macedonią Północną oraz Słowenią.

Polska – Macedonia Północna 2:0. Bramki: Frankowski (74.), Milik (80.)

Polska: Szczęsny – Bereszyński, Glik, Bednarek, Reca – Szymański (Milik – 68.), Góralski, Zieliński (Piątek – 80.), Krychowiak, Grosicki (Frankowski – 73.) – Lewandowski

Macedonia: Dimitriewski – Ristowski (Radeski – 82.), Musliu, Ristewski – Bejlulai, Nikołow (Stoiłow – 88.), Spirowski, Alioski – Pandew, Elmas, Nestorowski (Trajkowski – 73.)