33 obserwujących
605 notek
678k odsłon
2031 odsłon

Ad rem do komentarzy pod notką o kryzysie klimatycznym

Wykop Skomentuj132

No i znowu... notka o klimacie i wysyp durnych komentarzy... Ja wiem, że to walka z wiatrakami i tu, na Salonie, raczej nikogo żadnymi argumentami nie przekonam, ale po prostu nie potrafię tolerować rozprzestrzeniania się kłamstw w waszym wydaniu. I choć nie ma może w tym sensu, może i szkoda na to mojego czasu, ale do cholery, ktoś musi to robić.

Zaczynamy... od pokręconej matematyki w wydaniu Tygrysa77:

"Wśród gazów cieplarnianych CO2 to około 3,5%!  Para wodna stanowi 95%!  Z
tego 3,5% CO2 człowiek wytwarza tylko 3% resztę przyroda - wulkany,
oceany, zwierzęta!  Jeżeli policzymy 3% z 3,5%  - to CO2 produkowane
przez człowieka stanowi około 0,1% gazów cieplarnianych!  Ze spalania
węgla pochodzi tylko około 10% CO% produkowanego przez człowieka - czyli
jak policzymy 10% z 0,1% - to CO2 ze spalania węgla stanowi uwaga -
0,01% wszystkich gazów cieplarnianych! Żeby było ciekawiej to Polska
wytwarza około 1% CO2 produkowanego przez człowieka - czyli CO2
wytwarzane przez Polskę to 1% z 0,1% czyli 0,001%!  CO2 produkowane
przez Polskę stanowi 0,001% gazów cieplarnianych - za co płacimy około
25 mld $ każdego roku w postaci różnych haraczy za CO2!  Ze spalania
polskiego węgla natomiast pochodzi 10% tej ilości wytwarzanego przez
Polskę CO2 czyli - 0,0001% gazów cieplarnianych - za ten 0,0001% chcą
nam za przeproszeniem rozpieprzyć całą energetykę i jeszcze skarżą nas
do TSUE jak chcemy ratować swoją energetykę!  Tęczowy Timmermans któremu teraz powierzono tą cała politykę klimatyczną nie ma pojęcia o czym mówi bo CO2 to jeden z najpożyteczniejszych gazów w atmosferze bez którego nie ma życia na Ziemi a ilości CO2 wytwarzane przez człowieka mają  prawie zerowy wpływ na klimat - w tej polityce klimatyczne chodzi wyłącznie o kasę oraz władzę a nie o ochronę planety!"

Po pierwsze CO2 wśród gazów cieplarnianych to nie 3,5% ale ok. 20%. Po drugie my wytwarzamy "tylko" 5% (3% to było z kilkanaście lat temu), ale to jest stały DODATEK do naturalnego obiegu. Poziom dwutlenku węgla przed Rewolucją Przemysłową był przez co najmniej kilka tysięcy lat na stałym poziomie - zaczął rosnąć dopiero po wynalezieniu silnika parowego. Skąd to wiemy? Z różnych źródeł, między innymi z badania rdzeni lodowych wiążących w sobie pęcherzyki powietrza z dawnych epok, czy z analizy stalagmitów jaskiniowych. Dlaczego akurat od czasów Rewolucji Przemysłowej obserwujemy wzrost stężenia CO2 w atmosferze? Ponieważ, jak już wspomniałem, jest to DODATEK do naturalnego obiegu tego gazu, bilansującego się w skali tysiącleci. Potrzeba setek tysięcy lat, by wychwycić zmiany dwutlenku węgla - i to nie tak szybkie, jak obecnie.

Są dwa różne procesy obiegu węgla w atmosferze:

Szybki cykl węgla (oddychanie i fotosynteza)

. Wolny cykl węgla (cykl geologiczny):

image

źródło: https://naukaoklimacie.pl/cdn/upload/5d82294a451e5_plik.jpg

Geologiczny obieg węgla to z jednej strony emisja dwutlenku węgla przez wulkany a z drugiej gromadzenie węgla w osadach (część to obecne paliwa kopalne). Cykl w skali setek tysięcy lat jest w równowadze i jest ogromnie ważnym TERMOSTATEM. Niestety dla nas jest też wrażliwy na zakłócenia w mniejszych skalach czasowych a jego działanie wymaga... czasu. Dużo czasu.  Wyciągając węgiel będący częścią obiegu geologicznego i pompując go do obiegu szybkiego, związanego z oddychaniem i fotosyntezą zaburzamy delikatną równowagę, która wykształca się przez setki tysięcy lat! W tym kontekście 5% naddatku do obiegu to bardzo dużo. 5% wzrostu zgodnie z regułą wzrostu wykładniczego daje po kilkunastu latach podwojenie stanu początkowego:

image


To, że jeszcze nie mamy podwojenia wynika z tego, że nasze emisje rosną z każdym rokiem i przed 1850 były dużo mniejsze, poza tym na nasze szczęście około połowa naszych emisji pochłaniana jest przez oceany i biosferę. Niemniej podwojenia koncentracji dwutlenku węgla względem stanu sprzed Rewolucji Przemysłowej możemy spodziewać się w połowie stulecia - najpóźniej, gdyż w świecie kultu PKB wszystko przyśpiesza (choć w skończonym świecie nic nie może przyśpieszać w nieskończoność, prędzej czy później, ale jest pewne, że wzrost wykładniczy się załamie)

image


 A tak wygląda zestawienie emisji wulkanicznych z emisją przemysłową TYLKO z Polski:

image

Również szybki obieg węgla pozostawał w stanie równowagi dynamicznej. Zmieniło się to dopiero wraz z rozwojem rolnictwa a potem przemysłu:image

Przepływy węgla z podaniem skali wielkości i czasu potrzebnego do pełnego cyklu.

To wszystko razem sprawia, że nie można - bez znajomości kontekstu i procesów biologiczno-fizyczno-chemicznych tak po prostu mnożyć przez siebie różnych wielkości, jest to po prostu głupie.

Dalej w cytowanym komentarzu jest typowe oskarżanie, że polityka klimatyczna ma na celu udupienie naszej energetyki. To również nie jest prawdą, z kilku powodów:

Wykop Skomentuj132
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości