35 obserwujących
641 notek
742k odsłony
  897   0

Dlaczego Antarktyda topnieje -i to coraz szybciej - mimo ujemnych temperatur wewnątrz? Not

Wielu blogerów podważa a niektórzy wręcz wyśmiewają się, gdy piszę o topnieniu Antaktydy. No bo jak to, przecież to ogromny kontynent pokryty w 99% wysokim na tysiące metrów lądolodem, gdzie wewnątrz nawet podczas (krótkiego) lata temperatury są mocno ujemne! No jak to może topnieć i to coraz szybciej?

Ano może a tajemnica, jak zawsze, tkwi w szczegółach. W budowie geologicznej Antarktydy i jej klimacie.

Lądolód Antarktydy w najgrubszym miejscu ma ok. 4897 m. Jak wiemy lód i śnieg sporo ważą, wiec tak masa dosłownie wgniotła skorupę ziemską pod sobą - są to tzw. ruchy izostatyczne.

W wyniku wciśnięcia skorupy lądolód Antarktydy znalazł się w znacznej części PONIŻEJ poziomu morza, co ilustrują poniższy przekrój geologiczny i mapa:

image

image

Sprawia to, że lądolód Antarktydy nie dość, że ze wszystkich stron oblewany jest przez oceany, to jeszcze woda "wdziera" się pod lądolód. Dodatkowo całkiem niedawno odkryto pod lądolodem całą sieć jezior i rzek - pierwsze odkryto w 1996 roku ogromne jezioro Wostok: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wostok_(jezioro)

Jak wiadomo woda "mieści" znacznie więcej ciepła, niż powietrze, więc na styku lądolodu z oceanem lądolód nieustanie się cieli. Ubytki lodu na wybrzeżach uzupełniane są przez napływ lodu z wnętrza (lód pod własnym ciśnieniem staje się plastyczny a w pewnych warunkach strumień geotermalny jest wystarczający do nadtapiania lodu od spodu, na dnie powstaje warstewka wody działająca jak smar). Z kolei ubytki lodu wewnątrz kontynentu uzupełniane są przez opady śniegu. Oczywiście powyższy stan równowagi działa dopóty klimat jest względnie stabilny (małe zakłócenia klimatu z racji ogromnej ilości lodu nie mają właściwie znaczenia). Gdy jednak zmiana klimatu jest dłuższa wtedy lądolód reaguje.

Obecnie lądolód się topi i ubytek lodu z każdą dekadą przyśpiesza. Do niedawna uważano, że topi się i będzie się topić głównie Antarktyda Zachodnia. Niższa, z większą ilością lodu pod poziomem oceanu, bardziej rozczłonkowana. Niestety ostatnie badania pokazują, że coraz szybciej topi się również Antarktyda Wschodnia - uważna jeszcze dekadę temu praktycznie za niewrażliwą na zmiany klimatu.

Jednak i tam uwarunkowania geologiczne sprawiają, że ciepła woda dostaje się coraz dalej pod lód, umożliwiając jego szybkie topnienie.

image

Po drugie fakt, że Antarktydę otaczają oceany sprawia, że latem, na krótko, na wybrzeżu temperatury są dodatnie. Czasem zaskakująco dodatnie. A ocieplenie klimatu sprawia, że dni z temperatura dodatnią na wybrzeżu przybywa a wody oceaniczne są coraz cieplejsze (co ma większy wpływ na topnienie).

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1943036,1,rekordowe-temperatury-na-antarktydzie-bialy-lad-sie-budzi.read

https://wiadomosci.radiozet.pl/Pogoda/Antarktyda.-21-stopni.-Padl-kolejny-rekord-temperatury

https://tech.wp.pl/antarktyda-topi-sie-szybciej-niz-sadzili-naukowcy-nasa-pokazuje-niepokojace-zdjecia-6481022646199937a

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/nasa-alarmuje-rozpada-sie-ogromny-lodowiec-na-antarktydzie-moze-podniesc-poziom-morz/sq3jegd


Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości