33 obserwujących
619 notek
707k odsłon
2359 odsłon

Mity obrońców hodowli zwierząt futerkowych

Wykop Skomentuj148

Prezes Kaczyński niespodziewanie wywołał wczoraj burzę, przedstawiając projekt pakietu ustaw mających poprawić ochronę zwierząt w Polsce, co wywołało wściekłość branży futrzarskiej i raczej - w mojej opinii - zwolenników skrajnej prawicy. Czy motywy prezesa są szlachetne, czy jest tu ukryty jakiś cel, jak chcą inni - na przykład odwrócenie uwagi od innych problemów - to według mnie jest mniej ważne, jeśli może prowadzić do czegoś dobrego. W każdym razie lobbyści branży futrzarskiej i osoby o raczej skrajniejszo prawicowych poglądach wytoczyli znane i od dawna powtarzane "agumenty": upadek hodowli oznacza utratę 10 000 miejsc pracy oraz to, że zyski z utylizacji odpadów poubojowych, które normalnie trafiają w znacznej części do naszych podmiotów, przejmą firmy niemieckie, rzekomo w tym wyspecjalizowane.

Oczywiście nie wiedziałem jak jest naprawdę, chyba nie powinno nikogo dziwić, że nie są to zagadnienia normalnie frapujące człowieka. Jednak w odróżnieniu od części tutejszych blogerów ja staram się sprawdzać informacje, nim wyrobię sobie o czymś zdanie. Wydaje mi się, że nie jest to zbyt częsta na Salonie postawa u niektórych blogerów, sądząc po ich notkach i komentarzach w których z lubością powtarzają informacje fałszywe i dawno już obalone. A może jednak oni wiedzą, że nie wiedzą, ale mają to gdzieś licząc na korzyści finansowe lub społeczne?

A jak jest naprawdę? Listę zakładów odbierających odpady poubojowe można sprawdzić na stronach ARiMRR, zaś informacje o firmie na stronach na przykład KRSu. czy CEiDG.

Według raportu Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w branży odpadowej firmy z kapitałem zagranicznym stanowią zaledwie 0,49% ogółu firm:

DOSTAWA WODY; GOSPODAROWANIE ŚCIEKAMI I ODPADAMI ORAZ DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z REKULTYWACJĄ     424     0,49

Jak jest to w węższym ujęciu, czyli utylizacji odpadów pozwierzęcych niestety nie znalazłem odpowiednich danych, jednakże nie wydaje się, by firmy niemieckie faktycznie zdominowały tę branżę. 

https://www.coig.com.pl/firmy-z-kapitalem-zagranicznym.php

Oczywiście nie daje to stuprocentowej pewności, czy za jakąś firmą nie kryje się kapitał niemiecki czy rosyjski (najnowsza teoria spiskowa), dają jednak dużą pewność, że tak nie jest. Bez trudu można też sprawdzić, że obecnie istnieje kilka możliwości bezpiecznego pozbycia się odpadów poubojowych i nie będzie problemu z ich zagospodarowaniem po likwidacji ferm futrzarskich. Istniejące metody to:

1. Spalarnie w wyspecjalizowanych firmach, wiele z nich z Polskim kapitałem.

2. Przetwórnie przemysłowe, np. istniejący od dekad Polski Bakutil.

3. Biogazownie rolnicze - sposób w publikacjach rekomendowany np. dla wnętrzności zawierających duże ilości biogazu.

4. Kompostowanie - sposób podawany jako najbardziej ekologiczny - dla tzw. zamkniętego obiegu surowców.

5. utylizacja na miejscu - przenośne spalarnie (technologia brytyjska licząca już ok. 30ci lat), sposób od niedawna dopuszczony w Polsce. http://www.portalhodowcy.pl/indyk-polski-archiwum/158-indyk-polski-2-2014/1103-utylizacja-odpadow-zwierzecych-na-miejscu-teraz-to-mozliwe

6. Jako wyłącznie ciekawostka: testowana na świecie jest metoda utylizacji za pomocą wyselekcjonowanych larw much. Larwy wykorzystywane są następnie do skarmiania drobiu.

A co do wykorzystania odpadów poubojowych przez futrzarzy już w 2017 reporterzy GazetyPolskiej pisali, że to jedna wielka ściema: https://niezalezna.pl/211335-futrzarskie-fakty-i-mity-hodowcy-pod-lupa-reporterow-gazety-polskiej

A jak jest z zatrudnieniem? Między bajki można włożyć twierdzenia lobbystów futrzarskich a zatrudnieniu sięgającym 10 000 osób, rzeczywiste zatrudnienie sięga 1000 - 4000 pracowników, w dodatku są to raczej Ukraincy.

"Co ciekawe, w raporcie Zachodniego Ośrodka Badań Społecznych i Ekonomicznych czytaliśmy także, że w praktyce polski eksport skór futerkowych jest kontrolowany przez kanadyjski, amerykański, holenderski i duński kapitał, a kluczowe miejsce ma pozycja North American Fur Auctions (NAFA). Jak wskazano w raporcie:

    Innymi słowy, polska eksportowa produkcja skór futrzanych powiela najgorsze wzorce wymiany handlowej, kiedy wielokrotnie w przeszłości jako kraj byliśmy dostarczycielem na rynki światowe tylko surowców lub półfabrykatów. Tego typu produkcja byłazależna od wielkich korporacji i międzynarodowych giełd."

"Jak możemy zinterpretować te liczby? - Hodowcy zarobili 675 915 946,96 zł, odprowadzili od tego 10 918 925,18 zł podatków, czyli płacą podatki na poziomie 1,6 proc. Nie znam innej tak opodatkowanej branży - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Jastrzębski z Fundacji VIVA."

"Fundacja VIVA w jednym ze swoich raportów opisywała proceder płacenia mniejszych podatków oraz obejścia konieczności sporządzenia i poddania konsultacjom społecznym raportu o wpływie na środowisko przez tego typu firmy. Jednym ze sposobów na obejście prawa jest rozbicie wielkopowierzchniowej fermy na wiele małych podmiotów rejestrowanych na różne spółki, które prowadzą w praktyce do jednego hodowcy.

"Z taką sytuacją mamy miejsce w przypadku fermy norek zlokalizowanej w Góreczkach (woj. wielkopolskie). Istniejąca tam ferma składa się formalnie z 39 zarejestrowanych osobno ferm należących do 9 spółek, które w rzeczywistości nie są od siebie oddzielone nawet płotem" - czytamy w raporcie fundacji. Dodajmy, że we wszystkich spółkach widnieją te same nazwiska właścicieli."

Wykop Skomentuj148
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości