35 obserwujących
642 notki
745k odsłon
  1361   0

Petycja Oregońska - oszustwo przemysłu paliw kopalnych

Chyba każdy "sceptyk" teorii Antropogenicznego Ocieplenia Klimatu słyszał o wspomnianej petycji. Znacznie mniej osób wie, że jest to jeden z wielu przykładów oszustw, podszywania się organizacji założonych przez lobby przemysłowe pod oficjalnie uznane organizacje naukowe.

Proceder ten rozpoczął się w latach 60tych XX wieku, kiedy koncerny tytoniowe podjęły walkę z coraz większą liczbą badań, że palenie szkodzi i wywołuje raka. Rozpoczęto właśnie wtedy poszukiwanie sposobu, jak zdyskredytować te badania i kupić sobie czas. Szybko znaleziono odpowiedź, jak to zrobić: podszywając się pod oficjalną naukę, wrzucając przysłowiowe "g...o do wiatraka" w nadziei, że coś się przyklei. Niestety, bardzo często schemat ten się sprawdza...

Przemysł paliw kopalnych miał już więc sprawdzone rozwiązania i do dyspozycji wyspecjalizowane firmy, zajmujące się dezinformacja, które doświadczenie zdobyły na kampani walki z badaniami szkodliwości palenia, pestycydów i wszelkiej chemi przemysłowej. Wykorzystano sprawdzone metody działania, tu omówię jeden z nich, czyli Petycję Oregońską.

Petycja Oregońska http://www.petitionproject.org/signers_by_state_main.php

Inicjatorem petycji jest Oregoński Instytut Nauki i Medycyny (OISM). Nazwa brzmi poważnie, jak duży, powszechnie uznawany ośrodek badawczy. I to jest właśnie największym oszustwem, gdyż OISM ma zaledwie kilku naukowców, raczej o kontrowersyjnych dorobkach, mieści się zaś n odludziu:

Serio. Lokalizacja Instytutu, podana na jego oficjalnej stronie internetowej: http://www.oism.org/s32p1853.htm to:

P.O. Box 1279
Cave Junction, OR 97523

I tyle. W google maps po tak podanym adresie nic się nie znajdzie. I pewnie o to chodziło. Na szczęście dziś całkiem ukryć się nie da, według biznesfinder adres OISM to:

     2251 Dick George Rd Cave Junction OR 97523

Czyli tutaj: 42.09362832457545, -123.57242797838163 (skopiuj i wklej w google maps)

image

Jeśli widzicie, że nic tu nie m... To macie rację. To totalne wypiździejewo, najbliższe duże zabudowania na północnym wschodzie, odległe od zaznaczenia google maps, też niespecjalnie wyglądają na ośrodek badawczy mogący prowadzić badania klimatu... i medycyny. Prędzej to wygląda na jakąś podupadłą farmę...

Osoby, podające się na stronie internetowej OISM, za naukowców to:

Martin D. Kmen
https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Kamen

Chemik, odkrywca wraz z Sam Ruben syntezy izotopu węgla C14. Zmarł w 2002 r. W angielskiej wiki podano, że umarł w wieku 89ciu lat  wcześniej był rezydentem domu starości...

Hm, pierwsza Petycja Oregońska według polskiej wiki to 1998 - 1999 r. Miałby wtedy 85 - 86 lat...

Robert Bruce Merrifield

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Bruce_Merrifield

Kolejny 80cio latek w momencie krążenia pierwszej Petycji. Laureat Nagrody Nobla, biochemik, zmarł w 2006 r.

Fred Westall

Brak info w wiki. Na stronie OISM piszą, że jest ekspertem od biochemi i immunologii, to chyba ten pan: https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Fred-C-Westall-62117936

58 prac badawczych i 1222 cytowań to raczej nie jest dużo...

Carl Boehme 

Projektuje systemy komputerowe dla domów

http://www.oism.org/CarlBoehme.htm

Jane Orient

Lekarz, praktyka prywatna. Doradca Heartland Instytute, kontrowersyjnego think-tanku wspieranego przez przemysł naftowy i powiązanego ze środowiskami prawicowymi.

https://twitter.com/jorient?lang=pl

 Arthur B. Robinson 

https://en.wikipedia.org/wiki/Art_Robinson

biochemik, konserwatywny aktywista, polityk, fundator OISM, dyrektor Heartland Instytute od 2016 r. Wspólnie z Frederickiem Seitzem rozpowszechnił Petycję Oregońską. Wiki podaje, że od 2013 r. Robinson rozpoczął zbieranie tysięcy fiolek ludzkiego moczu, które według niego stanowią klucz do odebrania (oficjalnej) medycynie kontroli. W 2016 r. 14 000 (!) próbek ludzkiego moczu było przechowywanych w zamrażarkach OISM. Chociaż uzyskał tytuł doktora w latach 60tych XX wieku to od 60ciu lat nie opublikował własnych badań.

W tym wywiadzie, podczas kampanii do senatu, Robinson  przy pytaniu dziennikarki o jego twierdzenia z wydawanego przez niego pisma, że odpady nuklearne należy rozpuszczać w ocenach, wdaje się z dziennikarką w przepychankę słowna, choć ta powołuje się n cytowanie jego własnych słów:

Robinson kłamał, artykuł można znaleźć tutaj: https://web.archive.org/web/20200305004416/http://www.accesstoenergy.com/view/atearchive/s76a2072.htm

Tyle o naukowcach z OISM. Po co tyle zachodu? By pokazać, n jak kruchych fundamentach opiera się Petycja Oregońska, którą Instytut firmuje. Spośród ośmiu pracowników, dwóch nie żyje i w momencie powstania Petycji mieli ponad osiemdziesiąt lat - co ich nie dyskredytuje przy pełnym zdrowiu, ale odnaleźć można informacje, że byli wtedy już mocno schorowani - żaden z nich nie m wykształcenia klimatologicznego, meteorologicznego, czy choćby fizycznego. Dwóch z nich było wybitnymi naukowcami, ale w swojej własnej dziedzinie, najczęściej biotechnologii. Wszystkie te osoby powiązane są z Robinsonem i z Heartland Instutute, ogranizację finansowaną głównie przez przemysł naftowy.

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości