35 obserwujących
642 notki
745k odsłon
  1681   0

Kilka pytań do @Logicznie Myślący

W komentarzu do mojej ostatniej notki bloger @Logicznie Myślący zamieścił odnośnik do artykułu Tomasza Teluka pt. "Mitologia Globalnego Ocieplenia" "Dla złapania równowagi po wywodach Pana Threeme proponuję publikację Pana dr Tomasza Teluka". Przejrzałem artykuł i miałbym wiele pytań do pana Teluka, wiem jednak, że mam małe szanse uzyskać od niego odpowiedzi. A skoro artykuł zamieścił Logiczny to mam prawo oczekiwać odpowiedzi również u niego, z o wiele więszą nadzieją na ich uzyskanie.

1. Dlaczego Logiczny w mojej notce udowadniającej, że Petycja Oregońska była ściemą i oszustwem dajesz link do artykułu powołującego się na tę petycję?

2. Czy wiesz co jest nie tak z tą grafiką z artykułu Teluka?

image

Nie? To może ułatwię Ci zadanie, zamieszczając grafikę bez manipulacji:

image


Nadal nic? No dobrze, drobna wskazówka, zaznaczę okres z wykresu Teluka...

image

Oczywiście Teluk swoją książkę pisał w 2008 r., dlatego nie ma u niego danych "po prawej", z całą pewnością miał jednak do dyspozycji dane "po lewej".

3. Dlaczego przyciął więc wykres do danych z lat 1988 - 2008? Może dlatego, że w 1998 panowało zjawisko El Nino, które zawsze podbija globalne temperatury, a gdy El Nino mija, temperatury zawsze lekko spadają - lub nie rosn przez kilka lat?

Przynajmniej tak było. Obecnie notujemy rekordy temperatur globalnych bez El Nino a 2020 r. znalazł się w czołówce najcieplejszych lat przy panowaniu przeciwieństwa El Nino - zimnej fazy La Nina.

Dalej pan Teluk podaje najcieplejsze lata, jakie wystąpiły do roku 2008 (kiedy opublikował książkę):

1934,1998,1921,2006,1931

I dobrze, gdyż po dwunastu latach wygląda to tak:

image

Plus ostatni rok na podium (1-2gie miejsce, różnice minimalne)

image

I to pomimo zimnego cyklu zjawiska La Nina oraz słabnącego Słońca...

image

źródło: https://www.swpc.noaa.gov/products/solar-cycle-progression

Kolejna strona artykułu Teluka to wykres zmian stężenia dwutlenku węgla. Nie rozumiem za bardzo w jakim celu go zamieścił, skoro udowodnił nim wzrost zawartości tego gazu cieplarnianego w atmosferze, ale co tam. Zwróciłem jednak uwagę na to, że wykres Teluka pokazuje dane z półkuli północnej, tymczasem w publikacjach naukowych praktykowane jest podawanie danych globalnych. Dlaczego? Ano dlatego, że to na półkuli północnej skupia się zdecydowana większość przemysłu świata oraz roślinności - co wpływa na znacznie większe wahania, niż na półkuli południowej, tzw. "wodnej". Co jednak oczywiście w żaden sposób nie wpływa na globalny trend wzrostowy - dwutlenek węgla z półkuli północnej prędzej czy później wymiesza się w całej atmosferze ziemi, jest to bowiem gaz cieplarniany o długim czasie "życia"

5. Jednak dlaczego dane kończą się ok. 1960 tego roku??

image

Grafika z artykułu Teluka. Dlaczego dane kończą się w 1960 - 70tym roku????

Dane globalne, najnowsze, dla porównania:

image

I w połączeniu z pomiarami temperatury:

image

Kolejny wykres z artykułu pana Teluka jest... hm, niezwykle interesujący to mało powiedziane. To jest szczyt szczytów manipulacji i/lub ignorancji jego autorów:

image

Co jest z nim nie tak? Wszystko! Za coś takiego student klimatologii dostał by od profesora kopa w dupę, bez szans na łaskę powrotu. Ale po kolei.

1. Brak osi x - zmian temperatury

2. Pomarańczowa ramka informuje: "gdy Irradiancja Słoneczna spadała a aktywność wulkaniczna rosła, globalne temperatury gwałtownie spadała" No dobrze, tylko nie ma tu danych aktywności Słonecznej, natomiast baaaaardzo dużo erupcji zaznaczono po stronie... ocieplenia... Szczególnie dużo erupcji zaznaczono po prawej stronie, na linii... najszybszego ocieplenia...

3. Nie ma źródeł danych*

4. Cliff Harris nie jest klimatologiem. To pasjonat meteorologii i autor książki "Pogoda i Biblijne proroctwa" Wierzy też w chemtrails...

https://www.amazon.com/Weather-Bible-Prophecy-Cliff-Harris-ebook/dp/B00VGS3LN8

5. grafika jest przez autorów nieustannie poprawiana: http://www.longrangeweather.com/global_temperatures.htm

6. Randy Mann podaje się za meteorologa, jednakże nie można odnaleźć na to dowodów. Jedynie można stwierdzić, że z pewnością jest pogodynką kanału KREM-2.

7. Źródło danych na wykresie, podane na stronie autorów, to Weather Science Fundation. https://www.worldcat.org/search?q=au%3AWeather+Science+Foundation.&qt=hot_author

W katalogu mają takie pozycje, jak: https://www.worldcat.org/title/weather-science-research-a-new-tool-for-executives-in-planning-business-agricultural-and-market-operations/oclc/15175364&referer=brief_results

https://www.worldcat.org/title/journal-of-human-ecology/oclc/561095211&referer=brief_results

z... 1951...

I... https://www.worldcat.org/title/music-history-in-five-five-hundred-year-cycles-greek-early-christian-gregorian-medieval-modern-conditioned-by-the-parallel-climatic-cultural-cycles/oclc/11537959&referer=brief_results

Tak... Historia muzyki... no, jakieś powiązanie z klimatem jest... jakieś... Rok 1951? Co ja się czepiam!

Lubię to! Skomentuj128 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości