35 obserwujących
641 notek
742k odsłony
  1645   0

Kilka pytań do @Logicznie Myślący

8. Więcej manipulacji z tego wykresu omówiono tu: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/wykres-klimatu-wyssany-z-palca-407

6. Dlaczego Teluk zamieścił tak zmanipulowany wykres? Ja obstawiam totalną ignorancję, a Ty, logiczny?

Dalej pan Teluk wspomina o profesorze Jaworowskim. Miło z jego strony, też o nim pisałem:

https://www.salon24.pl/u/srodowiskowiec/944005,klamstwa-w-artykule-jaworowskiego-z-1998-roku

Teluk, za prof. Jaworowskim, który powoływał się na 90% na prace pionierskie Ellingsona, (których najwyraźniej również nie zrozumiał) podaje, że para wodna odpowiada za 98% Efektu Cieplarnianego. Tymczasem już w 1998 r. dostępne były znacznie dokładniejsze badania, szacujące wpływ pary wodnej na 67-87%. Nadal sporo, ale kolejny najważniejszy gaz cieplarniany po parze wodnej, to dwutlenek węgla, który odpowiada za 14-24% Efektu Cieplarnianego. Poza tym, para wodna zależna jest od temperatury i jej nadmiar ulega w atmosferze kondensacji, dwutlenek węgla (oraz metan i inne) nie mają takich ograniczeń fizycznych. Innymi słowy, by wzrosła zawartość pary wodnej Najpierw musi wzrosnć temperatura. Inaczej już dawno wyparowałyby oceany...

O kolejnym punkcie, czyli zaletach CO2 nie ma co pisać. Tak. Są. Do pewnego poziomu...

Dalej jednak Teluk pisze o apelu haidelberskim. Cóż...

"Według SourceWatch, apel był oszustwem przygotowanym przez koncerny azbestowe i tytoniowe, mającym na celu dyskredytację walki z dziurą ozonową i globalnym ociepleniem[1]. Serwis publikuje dokumenty wskazujące na finansowanie przez koncerny tytoniowe organizacji International Center for a Scientific Ecology, promującej ten apel[2].

Michel Salomon ogłosił, że Apel Heidelberski podpisało w czasie szczytu 46 wybitnych ludzi nauki, intelektualistek i intelektualistów, a że później poparcia udzieliło mu 4000 naukowców, w tym 72 laureatek i laureatów Nagrody Nobla. Żadna lista podpisów nie została jednak upubliczniona. Apel skłaniał się ku antropocentrycznej ocenie zasobów światowych oraz utylitarystycznemu, nie abolicjonistycznemu podejściu do niebezpiecznych substancji stosowanych czy powstających w procesach technologicznych. Tym samym uznał za nieracjonalne zarówno wizję „stanu naturalnego”, który z uwagi na swoje immanentne prawa powinien ograniczyć ludzką działalność, jak również histeryczne obawy o zatruwanie środowiska nieproporcjonalne do zagrożeń i lekceważące ich dodatkowe korzyści. "

https://pl.wikipedia.org/wiki/Apel_Heidelberski

W tekście Apelu Heidelberskiego nie ma też najmniejszej wzmianki o globalnym ociepleniu...

7. Dlaczego Teluk tego nie sprawdził (lub dlaczego, jeśli o tym wiedział, nie uwzględnił)

Dalej następuje prezentacja słynnych cytatów, często używanych przez różnorakich przeciwników ekologii - co ciekawe i z lewej i z prawej strony:

"„Dowiedzieliśmy się,  że w niektórych rejonach Polski regularnie sprowadza się dzieci pod ziemię do głębokich kopalń,  żeby je chronić od różnych gazów i zanieczyszczeń powietrza. Można sobie wyobrazić jak nauczyciele ostrożnie wychylają si   ę z tych kopalń i sprawdzają, czy można już bezpiecznie wyjść na powierzchnię” Al Gore „Ziemia na szali”"

Mój komentarz. Wyobraź sobie realia wczesnych lat 90tych. Brak internetu, obieg informacji 100x wolniejszy niż dziś. Jaką wiedzę o Polsce mieli wtedy Amerykanie? A jaką wiedzę o Bhutanie mamy my? Zresztą w tym cytacie jest ziarno prawdy i to spore: dzieci faktycznie, zwłaszcza ze Ślaska, wysyłano wtedy do kopalni w Wieliczce, na inhalację. Reszta to już - niestety - fantazja autora.

CDN.

Lubię to! Skomentuj128 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości