Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
5 obserwujących 308 notek 288803 odsłony
threeme, 26 marca 2017 r.

Dobre ciepełko? Jednak złe!

1307 122 0 A A A

Ocieplenie klimatu niesie ze sobą szereg różnorakich skutków i dla przyrody, i dla nas, ludzi. Wpływ tych zmian zależy od czasu, to, co dla naszej cywilizacji w perspektywie setek lat będzie niekorzystne niekoniecznie musi być złe dla przyrody. Trudno jednak wyobrazić sobie, byśmy byli zdolni przenieść wszystkie miasta portowe zagrożone podtopieniami - choćby sam Londyn, który już przy niewielkim wzroście poziomu morza jest krytycznie zagrożony. Nie potrafię sobie wyobrazić też, jak mielibyśmy odwracać skutki topnienia wieloletniej zmarzliny i spowodowanej tym zamiany Syberii w jedno wielkie bagnisko. Kto widział tundrę i tajgę latem, podczas roztopów, choćby tylko na filmach, ten wie o czym mówię. Zagrożone są takie miasta jak Irkuck, miasta Alaski, czy warta setki miliardów dolarów infrastruktura naftowa tych terenow. Oczywiście ocieplenie nie będzie miało jednoznacznie negatywnych skutków, pojawią się też korzystne, jednak dotychczasowe obserwacje, oraz analiza paleoklimatu pokazują nam, że o wiele więcej może być tych negatywnych. Nie w kierunku zmian bowiem sedno problemu, ale w jego szybkości. Niewiele znamy tak szybkich zmian klimatu, jak te obecne, właściwie można policzyć je na palcach jednej ręki a ich poznane przyczyny - wielkie wybuchy wulkanów, uderzenia meteorytów, pęknięcie lodowej tamy - też dają nam do myślenia. Prócz tych kilku naturalnych gwałtownych zmian klimatu zdecydowana więszkosć przebiega w czasie co najmniej dziesiątek tysięcy lat. Obecne zmiany zachodzą sto razy szybciej i właśnie to jest dla nas najgroźniejsze. Ta niezwykła, na tle prehistorii klimatu obecna zmiana wskazuje też nam pośrednio, że jej przyczyny nie są naturalne. Tym bardziej, że obecnie nic nie sprzyja ociepleniu. Zarówno cykl zmian nachylenia osi Ziemi względem Słońca (cykle Milankovica), jak i obecna jego moc (Słońce jest obecnie bardzo słabe) nie sprzyja ociepleniu. Tymczasem ociepla się, i to coraz szybciej.

Arktyka i strefa tundry

  • - Uwalnianie z tajającej wiecznej zmarzliny przetrwalników groźnych patogenów

W lipcu a2016 roku na rosyjskiej dalekiej Syberii fala niespotykanych i długo się utrzymujących upałów doprowadziła do uwolnienienia się z topniejącej zmarzliny przetrwalników Wąglika z epidemii sprzed siedemdziesięciu ponad lat. Rosyjscy eksperci - też uczestniczą w spisku klimatycznym? - ostrzegają, że fale upałów na dalekiej północy z każdym rokiem są coraz silniejsze, a to, co może ukrywać lód pod cieńką warstwą gleby powinno być pilnie monitorowane przez cały świat medyczny.

  • - Uwalnianie z tajającej zmarzliny ogromnych ilości metanu

Właściwie to już jest faktem, dzieje się na naszych oczach. W ciągu ostatnich trzech, czterech lat media wielokrotnie donosiły o odkryciu za kołem podbiegunowym ogromnych kraterów wyglądających jak gigantyczne leje po bombie. Wysłane ekspedycje po zbadaniu próbek gruntu stwierdziły, że są to efekty coraz silniejszego uwalniania się metanu z Arktycznej gleby. W wiecznej zmarzlinie wokół bieguna północnego - ogromne terytoria Syberii, Kanady, Arktyki, Alaski - przez wieki zgromadziły się przebogate zasoby nierozłożonej materii organicznej, ktora po roztopieniu lodu staje się wymażonym pokarmem dla drobnoustrojów glebowych. Te, w warunkach tlenowych rozkładają materię do dwutlenku węgla, jednak w warunkach Syberyjskich częściej występują warunki beztlenowe, więc ostatecznym produktem rozkładu jest metan. Ogromne ilości metanu.


  • - Utrata klimatyzatora półkuli północnej

Pływający lód Arktyki (pak lodowy) działa latem jak gigantyczny klimatyzator, niedopuszczający do zbytniego nagrzewania się półkuli północnej. Pamiętajmy, że od czerwca do sierpnia Słońce nad biegunem północnym nie zachodzi a ilość otrzymywanej w tym czasie energii jest zaskakująco duża. Lód o wysokim albedo odbija większość promieniowania Słońca, niedopuszczając tej energii do powierzchni, natomiast gdy lodu brak dominują ciemne powierzchnie oceanu Arktycznego, o niskim albedo. Wody oceanu, w przeciwieństwie do paku lodowego silnie pochłaniają promieniowanie Słoneczne, nagrzewają się podczas krótkiego lata, gromadzą energię cieplną. Lód wymaga też dostarczenia dużej ilości energii cieplnej do procesu topnienia, więc brak lodu to jeszcze wyższe letnie temperatury. Ocean wolno gromadzi ciepło, ale tez wolno je oddaje, wpływ braku lodu sięga zawirowań pogodowych zimą, kiedy ta dodatkowa energia cieplna jest intensywnie oddawana do atmosfery.


  • - Niszczenie infrastruktury miast, pól naftowych, kopalni

To też już się dzieje. W Alasce osuwają się setki kilometrów zbudowanych za dziesiątki miliardów dolarow autostrad. Jak jest w Rosji nie wiemy, mało stamtąd informacji.

Opublikowano: 26.03.2017 17:14.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • JAn Paweł II też wchodził do synagog i meczetów, też "bratał" się z muzułmanami i żydami...
  • Zresztą mi wcale nie chodziło TYLKO o ceny węgla na świecie i w Polsce. Problemów jest...
  • Właśnie, węgla na świecie jest dosyć. Dodajmy, że węgla dużo tańszego od naszego,...

Tematy w dziale Technologie