Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
5 obserwujących 308 notek 288803 odsłony
threeme, 19 kwietnia 2017 r.

WysokieNapięcie.pl: Węglowo - klimatyczny test dla rządu.

193 8 1 A A A

"Polska ma dostać dwa razy więcej na modernizację swojej energetyki. Z 2-5 mld euro, które wynegocjowała Ewa Kopacz w 2014 r.  może się zrobić nawet 4-10 mld euro. Ale zgoda na reformę rynku CO2 wymagałaby zmiany "węglowej narracji"."

http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2202-bruksela-proponuje-nam-kompromis-w-sprawie-co2

"Rząd musi rozważyć wszystkie za i przeciw. Przyjęcie propozycji wymagałoby jednak olbrzymiej odwagi politycznej. Z jednej strony rząd mógłby powiedzieć, że jest dwa razy lepszy od poprzedników – bo wynegocjował dwa razy więcej pieniędzy. Fundusz Modernizacyjny mógłby posłużyć jako narzędzie walki ze smogiem – pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na sieci ciepłownicze i nieuchronną modernizację ciepłowni, na przerabianie ich na elektrociepłownie, spalarnie śmieci,  na docieplanie budynków, na wymianę starych pieców węglowych.

Byłby to też olbrzymi impuls inwestycyjny dla gospodarki, znacznie większy niż budowa wielkich elektrowni, bo rozłożony równomiernie w całym kraju i w dużo większym stopniu wykorzystującym krajowe technologie.


Z drugiej strony ustępstwo wobec Komisji w tej sprawie może być mentalnie trudne dla wielu członków rządu, zwłaszcza, że niektórzy z nich wciąż snują wizje węglowej mocarstwowości.


Ale jaka jest alternatywa? „Położenie się Rejtanem” czyli gromkie protesty, głównie na użytek krajowy? Pozostali uczestnicy negocjacji po prostu  przez nas przeskoczą, tak jak to się stało 28 lutego.
Mamy nadzieję, że rząd podejmie decyzję opartą na racjonalnych przesłankach i ktoś weźmie ciężar tej decyzji „ na klatę”. "Opublikowano: 19.04.2017 09:59.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • JAn Paweł II też wchodził do synagog i meczetów, też "bratał" się z muzułmanami i żydami...
  • Zresztą mi wcale nie chodziło TYLKO o ceny węgla na świecie i w Polsce. Problemów jest...
  • Właśnie, węgla na świecie jest dosyć. Dodajmy, że węgla dużo tańszego od naszego,...

Tematy w dziale Gospodarka