Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
5 obserwujących 308 notek 288803 odsłony
threeme, 8 czerwca 2017 r.

Desperacja w słusznej sprawie!

387 25 1 A A A

Mam mieszane uczucia, widząc transmitowane obrazy z Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy przykuli się do maszyn, protestując przeciwko wycince i chcąc zwrócić na nią uwagę społeczeństwa. Można dyskutować, czy to jest odpowiedni sposób protestu, ale rozumiem protestujących, rozumiem ich desperację. I w pełni och popieram.

1. W lipcu odbędzie się zebranie UNESCO. Ma być dyskutowana kwestia Puszczy Białowieskiej. UNESCO jest wielkim, biurokratycznym molochem i z powodów polityczno - organizacyjnych wcale nie zależy im, według przecieków, na wpisanie Białowieży jako Dziedzictwa Ludzkości w Zagrożeniu. Są jednak sygnały, że odczytany zostanie mocno krytykujący działania lesników apel.

2. Pod koniec maja upłynął termin, jaki KE dała polskiemu rządowi na ustosunkowanie się wobec krytycznej dla niego decyzji. Z nieoficjalnych przecieków są sygnały, że nasz rząd zastosował taktykę ściemniania obliczonego na maksymalne opóźnienie decyzji. To jednak nie ma szans się udać, jeśli nie jeszcze w czerwcu, to być może w lipcu decyzja zapadnie. I wiele wskazuje, że będzie dla rządu niekorzystna, gdyż w oficjalnych wyjaśnieniach wysłanych do Brukseli nie ma po prostu argumentów.

3. Sygnały o niszczeniu środowiska w Polsce (między innymi kwestia smogu i wycinki puszczy) dotarła też do papieża Franciszka. Chociaż wiem, że przez "prawdziwie wierzących" wyzywany jest on od lewaków a nawet od antychrysta, (zabawne, że takie głosy płyną raczej tylko z Polski) to jednak jest on duchowym przywódcą Kościoła Katolickiego i jest słuchany przez katolików na świecie.

4. O wycince Puszczy Białowieskiej coraz więcej słychać na świecie (nic dziwnego). Jeśli część z Was uważa, że można sobie olewać opinie UNESCO, to ja tego nie rozumiem. Obecność Puszczy Białowieskiej na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości jest dla nas znakomitą, wartą miliony dolarów, reklamą na cały świat. Teraz, gdy stacje telewizyjne o globalnym zasięgu, prasa, radio i przede wszystkim internet szeroko opisują niszczenie tego dziedzictwa robimy sobie równie dużą antyreklamę. Ciężko będzie to odkręcić.

5. Niemal wszyscy naukowcy z Polski i ze świata - poza wyjątkami opłacanymi przez leśników, lub z tego środowiska - mocno krytykują wycinkę w Puszczy. Jest ona niepotrzebna - przez wycinkę Puszcza traci cechy lasu naturalnego, lub przerywa się naturalną sukcesję w miejscach starych sztucznych nasadzeń - nieskuteczna (obszary chronione stanowią 30% polskiej części Puszczy Białowieskiej, są swego rodzaju matecznikami kornika, którego i tak nie wolno tam niszczyć) i droga. Choć tutaj pojawiają się kontrowersje:

- Uważa się, że drewno kornikowe nie nadaje się do sprzedaży. Nie jest to prawdą, takie drzewa znajdują w przemyśle wiele zastosowań.

- Minister Szyszko forsuje zmianę przepisów, która dopuszcza pokornikowe drzewo jako paliwo do elektrowni w procesie współspalania drewna z węglem. Nie ma to nic wspólnego z ekologią, fatalnie wpływa na wydajność procesu spalania węgla, nie przynosi redukcji zanieczyszczeń. Ale dzięki współspalaniu elektrownie dostają dotacje, które... wlicza się jako wsparcie dla OZE(!). Dzięki zmianie prawa, forsowanego przez Szyszkę miliony z budżetu popłyną też do nadleśnictw. Przeciwko tym planom jest resort ministra Morawieckiego, który słusznie obawia się wzrostu cen drewna dla małych i średnich przedsiębiorstw.

6. Mając po swojej stronie te wszystkie argumenty ekolodzy nie mogą przebić się do opinii publicznej oraz nie doczekali się uczciwej i rzetelnej dyskusji z panem ministrem. Nie pozostaje im wobec tego nic innego, jak zaostrzenie protestu, co już zauważyły media, po niepotrzebnych - oczywiście moim zdaniem - interwencjach leśników i policji. Jakoś tak się dziwnie ostatnio złożyło, że straż leśna legitymizowała protestujących ekologów, kompletnie ignorując obecność w tym samym czasie niezwykle głośnych (megafony, zakłócanie ciszy w lesie) zwolenników wycinki.

7. Pan minister Szyszko przez ostatnie lata publicznie wielokrotnie oskarżał ekologów o zniszczenie Doliny Rospudy. Niedawno prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie - z zawiadomienia samego ministra - gdyż wskazani przez ministra eksperci nie potwierdzili, by Rospuda doznała w ostatnich latach najmniejszych szkód, czy też zaniedbań w ochronie.

8 W mojej opinii, jeśli nie cała, to przynajmniej większość (70%?) Puszczy Białowieskiej zasługuje na ochronę jako Park Narodowy. Dosyć mamy w kraju całkowicie sztucznych monolultur leśnych, potocznie nazywanych lasami, by nie obejść się bez tego promila naturalnego lasu, w pełni zasługującego na ochronę. Mieszkańcy gmin Puszczańskim mogą na tym zyskać, dzięki rozwojowi turystyki. Nie jest też prawdą, że Park Narodowy to jakaś zamknięta przestrzeń, gdzie jest zakaz wstępu. Nie, zakazy wstępu obowiązują w Rezerwatach Ścisłych. W wydzielonych częściach Parku możliwa jest umiarkowana aktywność człowieka.


Opublikowano: 08.06.2017 20:43.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • JAn Paweł II też wchodził do synagog i meczetów, też "bratał" się z muzułmanami i żydami...
  • Zresztą mi wcale nie chodziło TYLKO o ceny węgla na świecie i w Polsce. Problemów jest...
  • Właśnie, węgla na świecie jest dosyć. Dodajmy, że węgla dużo tańszego od naszego,...

Tematy w dziale Rozmaitości