31 obserwujących
532 notki
542k odsłony
326 odsłon

Jak o klimacie pisze poseł Czarnecki a jak powinno się to robić...

Wykop Skomentuj30

1. Pan poseł podaje dane tylko dla naszego kraju. A mowa przecież cały czas o Globalnym Ociepleniu. Polska to 0,06% powierzchni globu.

Uczciwie jest, mówiąc o zjawisku globalnym, omawiać dane dla całego świata:

image

Europa od kilku (co najmniej) dni jest dużo cieplejsza od wieloletniej normy, w tym samym czasie USA i Kanada - chłodniejsza. Z tym, że jak przyjrzeć się legendzie to okazuje się, że skala ciepła w Europie jest jednak większa, niż chłodu po drugiej stronie Atlantyku. Gdy porównać też obszary zajęte przez zimno i przez ciepło, widać też, że ciepło przeważa. Oczywiście to nie jest stały układ, to się zmienia dynamicznie każdego dnia, gdzieś w danym dniu jest zimniej, niż powinno być a w innym miejscu - cieplej. Chodzi o to, że obszary, gdzie jest cieplej obecnie zdecydowanie przeważają. I z każdym rokiem jest ich więcej, jednak jeszcze długo obszary chłodu GDZIEŚ będą się pojawiać. Link do mapy jest dynamiczny - to znaczy, że jutro ten obraz się zmieni na obraz aktualny.

2. Pan poseł skupia się na kilku dni w roku. Prawidłowe podejście to podsumowania dla danych miesięcy, roku, w odniesieniu do tego, co było dawniej - np. w wieloleciu 1981 - 2010.

Generalnie zima 2017 - 2018 była ciepła. Cieplejszy od typowego przebiegu tego miesiąca, dla lat 1970 - 2000, wg. IMGW, był grudzień:

image

oraz styczeń:

image

Potem, w lutym, się ochłodziło:

image

image

Generalnie jednak, podsumując wszystkie miesiące zimy nasz IMGW ocenił ją jako cieplszejszą od tych z lat 1970 - 2010:

image

Dlaczego? Ano dlatego, że w sumie dwa - trzy tygodnie mrozów, którym zresztą daleko do rekordowych z historii, nie były w stanie "przeważyć" ośmiu tygodni ciepła z grudnia i stycznia. Grudzień był cieplejszy od normy o 1oC, styczeń nawet o 4oC a luty był chłodniejszy o 4oC, a marzec o 3oC. Sumarycznie cała zima była cieplejsza o mniej więcej 1 - 2oC. Oczywiście to wszystko w porównaniu z przebiegiem z lat 1970 - 2000. Co większość ludzi natomiast zapamięta? Chłodną końcówkę zimy i zimną wielkanoc - tak działa nasz umysł.

Można to też pokazać w inny sposób: Pan poseł wybiera sobie kilka świątecznych dni. Wcale nie rekordowo chłodnych, chłód na koniec marca to nic nadzwyczajnego w naszym klimacie, dość przypomnieć powiedzenie, że i "kwiecień wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata". Powiedzmy, że pan poseł wybrał 5 chłodniejszych od normy dni i na tej tylko podstawie wyśmiewa się z GLOBALENEGO ocieplenia (przypomnę: Polska to 0,06% globu) w czasie kilku dni, czyli bierze 5 z 365 dni. Dla mnie jest to niepoważne, ale niestety wciąż nie mogę przekonać Was, że tak robić po prostu nie można. Obecnie mamy bardzo ciepły kwiecień, ocierający się wręcz o rekord ciepła dla tego miesiąca, czy ja wykorzystuje to do pisania notek o ociepleniu? Nie, ponieważ doskonale wiem, że jeden miesiąc na 0,06% globu o niczym jeszcze nie świadczy! Ale już podsumowania dla roku w odniesieniu do okresu referencyjnego, pokazujące, że jednak było cieplej świadczą o postępującym ociepleniu!

Na koniec aktualny wykres przebiegu temperatury w Polsce (dane IMGW za portalem meteomodel.pl). Pan Czarnecki wybrał sobie okres zimna z końcówki marca i początku kwietnia i na tej wątpliwej podstawie wyśmiewa GLOBALNE ocieplenie. Klimatolog natomiast patrzy i na okresy zimna i na okresy ciepła oraz na ich skalę. Luty nie był rekordowo chłodny, tak samo rekordowo chłodny nie był marzec, natomiast kwiecień ma dużą szansę by być rekordowo ciepły. Czy będę pisał o tym notki? Nie, ponieważ jeden miesiąc to za krótki okres czasu.

image

Ps. Pan poseł Czarnecki zapomina też, że gdy u nas było chłodno (ale daleko od rekordu zimna) to jednocześnie na biegunie północnym mieliśmy ekstremalne ciepło. Ot, taki urok obecnych zmian klimatu.

Ps. 2. Kwiecień to początek wiosny, tymczasem średnie temperatury dobowe z ostatnich dni osiągają 15oC, gdy powinno być ok. 9oC. Powyżej tych 15oC mówimy już o klimatologicznym lecie...

image

Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości