Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
29 obserwujących 524 notki 526381 odsłon
threeme, 11 lipca 2018 r.

Stobnica, Białowieża, Rospuda - porównanie

2231 227 2 A A A

Białowieża:

unikatowość przyrodnicza: światowa, ochrona całej Puszczy w ramach sieci Międzynarodowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO

gdzie łamano prawo: nieprawidłowości przy Planie Urządzania Lasu, złamanie zapisów Planu Zadań Ochronnych Natura 2000 Puszcza Białowieska (akt prawa miejscowego), złamanie zapisów międzynarodowej umowy z UNESCO o niewycinaniu drzewostanów ponadstuletnich w strefach I, II i III. W prawie Polski jest zapis, że umów międzynarodowych należy przestrzegać.

skala szkód przyrodniczych: setki hektarów lasu, który dążył do stanu naturalności procesów przyrodniczych, których nieodłącznym elementem jest gradacja kornika drukarza. Kornik w lesie naturalnym był, jest i będzie, walka z nim ma sens w typowym lesie gospodarczym, ale nie w lasach naturalnych Puszczy Białowieskiej, gdzie wiele wyciętych drzewostanów miało ponad sto lat a często nawet dwieście, więc z pewnością nie były sadzone ręką człowieka.

zainteresowanie mediów: od lat bardzo duże.

zasadność protestów ekologów (lub ich braku) w subiektywnej ocenie: W pełni uzasadnione. Obiekt cenny w skali świata, udowodnione łamanie prawa i szkodzenie środowisku poprzez wycinkę.

Rospuda:

unikatowość przyrodnicza: Europejska, unikatowe torfowisko przepływowe, bardzo dobrze zachowane. Nie ma takich w żadnym kraju naszego kontynentu. Uwaga dla komentatorów: prokuratura, na wniosek ministra Szyszki wszczeła dochodzenie w sprawie rzekomych szkód w Dolinie Rospudy, jakie miały zajść po zaniechaniu budowy. Prokuratura powołała biegłych wskazanych przez... ministra(!), szkód nie stwierdzono.

gdzie łamano prawo:

W 2005 Wojewoda Podlaski wydaję decyzje pozwalające na budowę dróg 8 i 19. Decyzje te zostają oprotestowane, na prośbę Departamentu Ochrony Przyrody Ministerstwa Środowiska dokumentację sprawdza Państwowa Rada Ochrony Środowiska (organ doradczy Ministerstwa Środowiska). Rada rekomenduje ministrowi uchylenie decyzji Wojewody, stwierdzając, że wariant obwodnicy narusza cenne i chronione obszary a także może wywołać konflikt z Unią Europejską. Wskazuje też na nieprawidłowości przy przygotowywaniu dokumentacji będącej podstawą decyzji Wojewody. Mimo to, z powodów politycznych rusza budowa skrytykowanego przez Radę wariantu obwodnicy, mimo, że organ doradczy ministra za korzystniejszy wskazuje wariant nieco dłuższy, ale nie przecinający obszarów chronionych i lepiej spełniający funkcję obwodnicy miast.

W 2007 roku Rada w kolejnej opini miażdzy dokumentację środowiskową wskazując na nieprawidłowości przy symulacji zmian warunków hydrologicznych w Dolinie Rospudy, Rada znajduje nawet tak duże błędy w dokumentacji, jak błędne rozpoznanie siedliska przyrodniczego. Kompromitujące dla ministerstwa są też propozycje kompensacji strat przyrodniczych poprzez zalesienie ostoi w okolicy wsi Bereźniki, gdyż znajdują się tam chronione gatunki związane z ... terenami nieleśnymi! Mimo to resort idzie w zaparte.

Rezultat uporu to wieloletnie opóźnienia budowy i ukończenie obwodnicy dopiero około 2014 roku.

Błędy w dokumentacji to czas panowania rządu SLD, jednak minister Szyszko nic z tym nie zrobił.

http://siskom.waw.pl/rospuda/PROP-Rospuda.pdf

skala szkód przyrodniczych: regionalna

zainteresowanie mediów: w latach 2005-7 ogromne, potem sprawa ucichła, potem na krótko wzrost zainteresowania po umorzeniu postępowania o rzekomych szkodach przyrodniczych przez prokuraturę.

zasadność protestów ekologów (lub ich braku) w subiektywnej ocenie: W pełni uzasadnione. Przepływowych torfowisk nie ma już nigdzie w Europie, jest to dziedzictwo przyrodnicze dla przyszłych pokoleń a nieprawidłowiści w przygotowywaniu dokumentacji ewidentne.

Stobnica:

Unikatowość przyrodnicza:

- całej Puszczy Noteckiej - regionalna

- powiększonego stawu młyńskiego, mylnie nazywanego jeziorem Stobnickim - lokalna, wręcz miejscowa.

Typowy las gospodarczy (z którym też związane są chronione prawem gatunki!), wyjątkowość Puszczy Noteckiej polega bardziej na jej wielkości. Wokół obszary typowego, raczej ekstensywnego użytkowania rolniczego (z którym też związane są chronione gatunki!). Same stawy zasiedlone przez wiele gatunków ryb, ale dość pospolitych (uwaga: przywołuję tu badania Tryjanowskiego, należy zachować tu ostrożność, ale nie znalazłem innych dokumentów z tego obszaru), oraz wiele gatunków ptaków, również chronionych, ale nie zagrożonych wyginięciem, większość dość pospolitych.Na wyspie, na której jest plac budowy wcześniej były siedliska porębowe i ruderalne.

W bliskim sąsiedztwie: rezerwat przyrody, Dolina Warty (bardzo ważne miejsce gniazdowania dla wielu gatunków ptaków), liczne małe jeziorka w Puszczy Noteckiej.

gdzie łamano prawo:

Do ustalenia przez odpowiednie służby:) Na obecną chwilę najwięcej wątpliwości budzą działania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (opisuję tu tylko aspekt przepisów o ochronie przyrody), która "przepuściła" nierzetelny i oparty na nieaktualnych danych (pozycje z 2005 roku) dokument Ocena Oddziaływania Inwestycji na Środowisko. Pod względem prawnym "czysty" jest najprawdopodobniej profesor Tryjanowski, któremu można zarzucić co najwyżej nierzetelność opracowania dokumentacji. Od jej weryfikacji jest RDOŚ. Co innego ocena moralna, jednak dopóki nie zostanie mu udowodniona korzyść majątkowa według mnie należałoby zachować ostrożność w osądach. W dokumentacji inwestorskiej oszustwo w określeniu budynku jako mieszkalnego wraz z zapleczem.

Advocatus diaboli: urzędnicy w RDOSiach są zawaleni papierologią. Przepisów jest bardzo dużo, często niejasnych i mało precyzyjnych. Sam fakt, że coś jest w sieci Natura 2000 nie blokuje inwestycji, trzeba tylko udowodnić, że budowa nie wywiera znaczącego negatywnego wpływu na środowisku i - w skrócie - jej realizacja zapewnia więcej korzyści, niż szkód.

zainteresowanie mediów: przez trzy lata zerowe, po powiązaniu inwestycji z Kulczykami (co okazało się nieprawdą) ogromne. Podtrzymywane, bo można przywalić ekologom.

zasadność protestów ekologów (lub ich braku) w subiektywnej ocenie: Obiekt cenny przyrodniczo lokalnie. Jako całość niezagrożony. Nawet w sąsiedztwie obiektu brak zagrożenia dla środowiska. O budowie nie wiedzieli nawet lokalni dziennikarze, brak zainteresowania okolicznej społeczności (która inwestycji wręcz sprzyja mając nadzieję na rozwój wsi) oraz miejscowych samorządowców przez trzy lat. Sprawa ujawniona dopiero kilka dni temu, na... forum przyrodników (według mojej wiedzy to pierwsze miejsce, gdzie pojawiła się informacja o Stobnicy). Tak, teraz, gdy sprawa wypłynęła zasadność protestów jest, ale moim zdaniem protestować powinni przede wszystkim WSZYSCY mieszkający w najbliższej okolicy, powiedzmy do 30km, niezależnie od poglądów. Nie ma według mnie najmniejszego sensu, by do Stobnicy zjeżdżali się protestować ludzie spoza regionu, niezależnie czy byliby to ekolodzy, czy ktokolwiek inny. Nie ten kaliber sprawy.

Największy sens ma teraz nie blokowanie budowy, ale nacisk na służby państwowe, by w razie stwierdzenia nieprawidłowości szybko nakazały wstrzymanie inwestycji. Koszty przywrócenia stanu sprzed budowy oczywiście dla inwestora. Dura lex, sed lex.

Nie oczekuję zrozumienia tej notki wśród pewnej części blogerów.

Opublikowano: 11.07.2018 22:03.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DotCa 1. Jakościowo pomiary od circa 1850 roku są już bardzo dobre. 2. O oceanach przecież...
  • @donna clara Tak czytałem notkę Pink Panther, jest świetna. Sam też pisałem o braciach:...
  • @Scyta Atmosfera Marska jest o wiele rzadsza niż nasza.

Tematy w dziale Rozmaitości