Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
25 obserwujących 513 notek 509505 odsłon
threeme, 11 stycznia 2019 r.

Dziczy problem - czy dzików jest za dużo?

1481 111 0 A A ACzy dzika w Polsce faktycznie jest za dużo? Warto zapoznać się wykładem prof. Okarmy, naukowca, który w Polsce ma chyba największą wiedzę o tym zwierzęciu.

Dane o populacji dzika udostępniane z GUSu są niewiarygodne - pochodzą od związków łowieckich. Populacje dzika jest niezwykle trudno badać a z wielu powodów myśliwym nie zależy na prawidłowych szacunkach. Z jednej strony muszą ministrowi rolnictwa i środowiska wykazać wykonanie rozporządzeń o odstrzale, z drugiej, gdyby to zrobili to przez jakiś czas nie mieli by na co polować, więc... papier wszystko przyjmie. A jak jest naprawdę nikt nie wie. Nawet minister rolnictwa:

""Nie wiem ile ich jest, nie wierzę tym liczeniom, które się odbywają w Polsce"

źródło: http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/minister-rolnictwa-populacja-dzikow-musi-byc-zmniejszona,166680.html

A tak mówił w mediach minister Kowalczyk:

"Kowalczyk mówił, że w poprzednich latach odstrzał dzików wynosił ponad 300 tysięcy sztuk rocznie. - W sezonie 2015-2016 to było 341 tysięcy, w sezonie 2016-2017 - 310 tysięcy, a w sezonie 2017-2018 - 308 tysięcy - wyliczał. - W obecnym sezonie, który się jeszcze nie zakończył, odstrzelono 168 tysięcy dzików - wskazywał. Minister środowiska poinformował także, że "przewidywany odstrzał w sezonie, który trwa od 1 kwietnia 2018 do końca marca 2019 roku, to będzie około 200 tysięcy dzików". (http://www.tvn24.pl)"

A tak mówią przedstawiciele PZŁ:

"Na samym wstępie myśliwi podkreślili, że "w sposób poważny i profesjonalny traktują swoją rolę opiekunów ojczystej przyrody". "Dziki są gatunkiem o dużym znaczeniu dla zachowania równowagi w ekosystemach leśnych" - zaznaczyli w stanowisku przyjętym w czwartek wspólnie przez Naczelną Radę Łowiecką i Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.

Co ciekawe przyznali, że obecny odstrzał (sezon 2018/2019) na poziomie 185 tys. sztuk, nie jest niczym nadzwyczajnym. "Pozyskanie dzika w poprzednich latach kształtowało się na poziomie: sezon 2014/15 - 260 tys., sezon 2015/2016 - 310 tys., sezon 2016/2017 - 282 tys., sezon 2017/2018 - 308 tys.

Odpowiedź więc, na pytanie czy dzików w Polsce jest za dużo, w sytuacji gdy NIKT nie wie, ile go tak naprawdę jest nie jest wcale prosta. Jedne grupy, jak myśliwi - prawdopodobnie - szacunki zaniżają, inne grupy, jak rolnicy mocno statystyki zawyżają, dażąc do jak największej redukcji tego zwierzęcia. Czy prawda leży pośrodku, jak w ludowym powiedzeniu, czy też mamy do czynienia z którąś z prawd księdza Tischnera?

Oficjalne dane wyglądają tak:

image

źródło: https://pzlow.pl/palio/html.wmedia?_Instance=www&_Connector=palio&_ID=6363&_CheckSum=-25310952Faktem jest jednak, że obecnie zwierzęta te coraz częściej zapuszczają się do miast i przedmieść. Czy przyczyną tego jest nadmierny rozrost populacji? A może przyczyny należy szukać gdzie indziej? Część naukowców twierdzi, że to miasta i przedmieścia wkroczyły na dawne dzicze tereny, że dziki wchodzą do miast nie przez rozrost populacji, ale przez zmianę zachowań. Warto wiedzieć, że to niezwykle inteligentne i szybko uczące się zwierzęta. Szybko zauważyły, że w warunkach miejskich nie mają drapieżników a jest tam za to dużo pożywienia - więc coraz więcej ich w miastach i na przedmieściach. Również wzrost szkód rolniczych przez nie powodowanych w oficjalnych statystykach wcale nie musi wynikać (tylko) ze wzrostu populacji.

Przez ostatnie dwie dekady powierzchnia upraw kukurydzy wzrosła w Polsce drastycznie. Jest to dla dzika tymczasem zboże wymarzone - bardzo pożywne, dostępne niemal cały rok i przy okazji zapewniające ochronę. Więc nałogowo wręcz w kukurydzy buszują a im więcej upraw, tym więcej szkód. Niektórzy wskazują też, że szczyt polowań w latach 2014 - 2016 (ponad dwukrotnie większe niż w sezonie 2007/8) mogły zwiększyć migracje tych zwierząt, co też wskazuje się jako ryzyko zwiększenia przenoszenia się wirusa ASF.

image

liczebność i pozyskanie dzika w Polsce. Źródło: Salon24 za: PZLOW.Pl

Przyjmijmy jednak, że dane PZŁ są właściwe. Jeśli spojrzymy wstecz, to większych problemów z dzikami nie mieliśmy do roku 2007 przy szacowanej populacji 160 000 osobników. Dziś, POMIMO kilku lat ZWIĘKSZONEGO odstrzału populacja dzika WZROSŁA, co jasno pokazuje, że odstrzał jest NIESKUTECZNY w regulowaniu populacji (lub też dane PZŁ są z d... wzięte...)

Obie możliwości w moim przekonaniu kompromitują leśników - a raczej władze związku myśliwskiego. Coś jest robione źle i myśliwi, jak można przeczytać na ich forach, doskonale o tym wiedzą. Zapomina się też o PRZYCZYNACH wzrostu populacji, które to w pierwszej kolejności należałoby naprawić, w miarę możliwości oczywiście. Na wzrost areału upraw kukurydzy czy też na wyrzucanie jedzenia do lasów i śmieci nic raczej się nie poradzi, ale można zastanowić się nad sensem dokarmiania dzików przez myśliwych:

Opublikowano: 11.01.2019 14:58.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @kungalu " brutalna siła finansów korporacji i spekulantów oraz obrzydliwie skorumpowanych...
  • @kungalu No dobrze, więc skoro masz łatwiej, to bez problemu podasz te dowody?
  • @kungalu Ciężar dowodu spoczywa też na tym, kto oficjalnie próbuje obalić przyjęte...

Tematy w dziale Rozmaitości