32 obserwujących
569 notek
604k odsłony
1087 odsłon

Mniej mięsa - korzyść dla (prawie) wszystkich.

Wykop Skomentuj113

Gdy TVN wyemitował reportaż odkrywający proceder ubijania krów padłych i chorych, co nie bez powodu jest zakazane, spodziewałem się wybuchu megaskandalu i zdecydowanej reakcji społeczeństwa. Tymczasem mało tego, że Polacy najczęściej reagują wzruszeniem ramion, to jeszcze niektórzy mają pretensję do tej stacji, że dziennikarze sprawę ujawnili!

Taka reakcja, przyznam, dla mnie jest nie do pomyślenia. Trują nas na potęgę, oszukują a i tak, w imię obrony zysków czy też fałszywie rozumianego patriotyzmu są tacy, którzy winę za aferę zwalają na TVN! Tymczasem to samej branży mięsnej - dla zachowania zwłaszcza zagranicznych rynków zbytu - powinno zależeć na uczciwym i rzetelnym wyjaśnieniu sprawy, wprowadzeniu wynikających z kontroli zaleceń i posypaniu głowy popiołem.

Nie wierzę też w oficjalny przekaz branży, że to margines i większość przedsiębiorców jest czysta. Przeczą temu liczne wcześniejsze afery mięsne, bardzo niska cena mięsa (naprawdę, nikt się nie zastanawia jakim cudem mięso jest tak tanie?), oraz przyznanie przez Inspekcję Weterynaryjną braku możliwości skutecznych  kontroli.

Inspekcje są bowiem przeciążone, z powodu bardzo niskich płac i licznych obowiązków (papierologia) pracownicy Inspekcji przechodzą do sektora prywatnego - brak kadry, która przeprowadza kontrolę. Dodatkowo jak się dowiedzieliśmy Inspekcje - nie tylko weterynaryjne - nie mogą przeprowadzać kontroli nocą... A gdy kota nie ma...

http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/szykuje-sie-kolejna-afera-w-polskim-przemysle-miesnym,83232.html (2013)

https://pl.wikinews.org/wiki/2005-04-17:_Afera_Constar:_Przeterminowane_w%C4%99dliny_w_sprzeda%C5%BCy (Constar, 2005)

Oczywiście to nie jest tak, że oszukańcze praktyki są tylko u nas:

https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-bydlo/niemcy-tez-maja-swoja-afere-miesna/

https://www.dw.com/pl/afera-mi%C4%99sna-w-nadrenii/a-2687492

http://www.farmer.pl/fakty/belgia-wielka-afera-w-branzy-miesnej,78030.html

https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Produkty/Sztuczne-mieso-Niezidentyfikowane-DNA-znaleziono-w-jednej-piatek-probek


jednak jako kraj oparty na rolnictwie powinniśmy zrobić wszystko, by przekonać konsumenta w UE, że u nas podobne przypadki już się nie zdarzą. Chowanie głowy w piasek, zaprzeczanie i pokazywanie, że u innych jest tak samo na pewno nam nie pomoże.

Przy okazji ujawnienia afery opinia publiczna mogła zajrzeć za kurtynę produkcji przemysłowej mięsa i na chwilę zobaczyć, że współcześnie pogoń za zyskiem prowadzi do zbyt wielu wypaczeń. To, co widzieliśmy to tylko czubek góry lodowej, może najbardziej kontrowersyjny, ale nie dotykający nawet istoty problemu.

Dla mnie od dawna mięso jest na cenzurowanym, choć raczej nie zrezygnuję z niego całkowicie i nie o to też chodzi. Człowiek jest gatunkiem wszystkożernym, więc i miejsce na mięso w diecie jest, choć dla naszych pra - pra przodków podstawą były mięsa upolowane, czyli dziczyzna z jeleniowatych i drobnych ssaków głównie. Mięsko nieprzetworzone, nie karmione na kukurydzy, w ciągłym ruchu. Oczywiście nie sugeruję, że trzeba się przestawić na dziczyznę - co miałoby fatalne konsekwencje dla naszej przyrody - tylko podkreślam liczne wady mięsa wołowego i wieprzowego hodowanego w sposób przemysłowy.

"Ale jeśli cały świat miałby dziś przejść na (dietę) paleo, efekty na pewno byłyby o wiele korzystniejsze dla zdrowia niż przy obecnym trybie żywienia. Tak samo stałoby się jednak, gdyby przeszedł na zdrowy, zbilansowany wegetarianizm. To wszystko za sprawą eliminacji produktów przetworzonych i ograniczenia glutenu oraz dużej ilości warzyw. "

http://www.national-geographic.pl/ludzie/dieta-paleo-jaskiniowa-karta-dan

Potem już, po rewolucji rolniczej, nasi przodkowie Słowianie jedli dużo kasz:

"  Słowianie byli przede wszystkim rolnikami, stąd ich kuchnia opierała się na produktach zbożowych – kaszach i mąkach. Główną rośliną uprawianą w początkach polskiego średniowiecza było proso, z czasem także żyto i pszenica. Istotna była rola roślin strączkowych: grochu, bobu i soczewicy, które dostarczały Słowianom niezbędnych ilości białka roślinnego w wypadku niedoboru białka zwierzęcego. Mieli również oni do dyspozycji stosunkowo szeroki wybór warzyw i owoców. Uprawiano: marchew, ogórki, kapustę, cebulę, koper ogrodowy i rzepę. Wśród owoców dominowały jabłka, gruszki, śliwy oraz jarzębina. Chętnie jadano orzechy włoskie. Niebagatelną rolę odgrywało także zbieractwo roślin dziko rosnących, głównie ziół i grzybów.

Wydaje się, że w większości gospodarstw dominowały potrawy jednogarnkowe, oparte na kaszy z rozmaitymi dodatkami: ziołami, nabiałem czy mięsem. Potrawa musiała być łatwo podzielna i sycąca. Do ulubionych dań Słowian należały zatem różnego rodzaju polewki. Przede wszystkim gotowano żury – polewki na zakwasie z mąki żytniej. Często jadano kluski przygotowywane na bazie mąki i kaszy oraz same kasze pod różną postacią. Ulubioną kaszą naszych przodków była kasza jaglana. Chętnie spożywano proste placki, tzw. podpłomyki oraz chleby i kołacze. Mięso pojawiało się jako składnik tych potraw: suszone czy jako tłuszczowa okrasa oraz w postaci gotowanej, pieczonej lub wędzonej. Mięso stanowiło jednak danie luksusowe, jadane z okazji świąt lub w bardziej zamożnych domach. W zależności od lokalizacji wsi czy grodu w menu dawnych Słowian można było znaleźć ryby lub ptactwo."

Wykop Skomentuj113
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka