34 obserwujących
601 notek
672k odsłony
2783 odsłony

Wygrana słynnego klimatologa - climategate raz jeszcze

Wykop Skomentuj57

Jeden z czołowych światowych klimatologów, Michael Mann, bohater "afery" climategate z Kopenhagi w 2009 roku został przeproszony przez internetowy serwis Frontier Centre po latach atakowania naukowca: http://gregladen.com/blog/2019/06/07/michael-mann-wins/?fbclid=IwAR0j1TaXXJd9Ddv4dGTgGKVZkZVnbC56CHzutPhtW70-SobdPrZreJYUHr8

Mann poza środowiskiem naukowym jest znany z dwóch rzeczy: odkrycia tzw. kija hokejowego, oraz z afery klimatycznej ze szczytu COP 2009 Kopenhaga. Warto w tym miejscu przypomnieć raz jeszcze, jak ta cała pseudoafera, która przez lata żywiła sceptyków klimatycznych, się ostatecznie skończyła. Otóż kilkanaście niezależnych śledztw całkowicie oczyściło naukowców ze wszelkich zarzutów!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrowersja_kija_hokejowego

"Ponad dwadzieścia rekonstrukcji przeszłych zmian temperatury globalnej wykonanych z wykorzystaniem różnych metod statystycznych i różnych danych 'proxy' potwierdziło ogólny wniosek MBH98. Różnice związane są jedynie z drobnymi odchyleniami w okresie przed dwudziestym wiekiem. "

Streszczenie - bardzo dobre IMO - climategate z wiki:

"Nieznane osoby dostały się do serwera Climatic Research Unit (CRU) i udostępniły w internecie kopie e-maili i dokumentów z niego. Skopiowano tysiące e-maili z lat 1996-2009 i 3 tysiące innych dokumentów[2]. Wydarzenie zostało odkryte, gdy 17 listopada 2009 starano się umieścić zbiór FIOA.zip na serwerze strony sieciowej RealClimate. Według relacji Gavina Schmidta z RealClimate, "około godziny 6:20 rano (na wschodzie USA), 17 listopada, włamano się na serwer RC z adresu IP komputera w Turcji, uniemożliwiono dostęp do serwera uprawnionym użytkownikom i załadowano zbiór FOIA.zip. Link do tego zbioru na stronie sieciowej RealClimate został podany na blogu Climate Audit o godzinie 7:24 rano (lokalnego czasu na wschodzie USA) z komentarzem "właśnie wydarzył się cud". Administratorzy serwera z RealClimate zawiadomili Uniwersytet Wschodniej Anglii, ale 19 listopada zbiór został załadowany na serwer w Rosji i skopiowany w wielu miejscach w internecie."

https://pl.wikipedia.org/wiki/ClimategateNajwiększe kontrowersje budziły e-maile, w których Phil Jones stwierdził, że uciekł się do triku zastosowanego wcześniej przez Manna i ukrył spadek temperatury w ostatnich dekadach XX wieku[2]. Dokumenty, które zostały wykradzione, zawierają tysiące e-maili, 2000 dokumentów oraz wersje komputerowych kodów źródłowych do obrabiania danych związanych z oceną zmian klimatu, głównie rekonstrukcji paleoklimatycznych temperatury powierzchni Ziemi. E-maile zawierają dyskusję dotyczącą danych klimatycznych, prywatne komentarze dotyczące innych naukowców, polityków i sceptyków zmian klimatu, wersje artykułów naukowych, dyskusję innych artykułów naukowych, pytania i odpowiedzi do dziennikarzy zajmujących się zmianami klimatu, fragmenty programów komputerowych, propozycje badań naukowych.

Mało tego, Kopenhaga stała się impulsem dla prawdziwych sceptyków, dzięki czemu powołano projekt BEST (Berkeley Earth Surface Temperature), który sprawdził dosłownie wszystkie aspekty związane z klimatologią. Rezultat? Pełna zgodność wyników BEST z seriami pomiarowymi NASA GISS , JAXA ( Japońska Służba Meteo), Met Oficce (Wielka Brytania) i innymi.

http://berkeleyearth.org/summary-of-findings/

Złośliwie przypomnę, że projekt BEST współfinansowali bracia Koch, multimiliarderzy petrochemiczny, których łączny majątek osiąga 100 mld. USD.

Po tylu latach nadal brak też u większości refleksji, próby odpowiedzi na kilka pytań związanych z tzw. climategate:

- Dlaczego listy naukowców ujawniono akurat w czasie konferencji COP? Ani wcześniej, ani później, tylko dokładnie w trakcie?

- Komu zależało na osłabieniu COP?

- dlaczego z setek tysięcy wykradzionych emaili ujawniono tylko kilkadziesiąt a przyczepiono się - i to bez zrozumienia kontekstu! - do treści zaledwie kilku? Kilka zdań, wyrwanych z kontekstu z kilku listów spośród tysięcy!

- Kto stał za wykradzeniem korespondencji? Mówiło się o hakerach z Rosji, ale brak DEFINITYWNYCH dowodów na to. I, jeśli hakerzy byli dobrzy, nigdy ich już nie będzie.

Ale o co w sumie chodziło z tymi słynnymi - wyrwanymi z kontekstu - zdaniami, które tak rozgrzewały internautów na całym świecie dekadę temu? Polecam gorąco - również sceptykom - wpis tutaj: https://anomaliaklimatyczna.com/2010/11/02/spadek-czego-ukrywali-klimatolodzy-czyli-dlaczego-sloje-drzew-nie-sluchaja-meteorologow/

To, że serwis internetowy po dekadzie walki Mana przeprosił jest wyjątkowe i godne uznania. Ciekawe, kiedy teraz przeproszą EXXON Mobile i inne koncerny petrochemiczne:

http://biznesalert.pl/harvard-40-exxon-mobil-zwodzil-opinie-publiczna-ws-zmian-klimatu/


Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości