30 obserwujących
590 notek
658k odsłon
1957 odsłon

Polska miłość do węgla wielka jest (tytuł zmieniony)

Wykop Skomentuj141

Inwestycje w: nowe kopalnie+nowe elektrownie+import węgla z Rosji (nawet nowe kopalnie nie zaspokoiłyby popytu)+coraz droższe wydobycie= drożejąca energia elektryczna z węgla. Dodatkowo uzależnienie i sponsorowanie Putina i Arabów, smog (koszty leczenia), zapóźnienie cywilizacyjne.

https://www.wnp.pl/energetyka/wyczerpywanie-sie-zloz-wegla-brunatnego-wplynie-na-subregion-koninski,337947_1_0_0.html

"Niestety, przyszłość górnictwa węgla brunatnego w Polsce nie jest jasna. Perspektywy polskiego górnictwa i energetyki opartej o węgiel brunatny budzą mój poważny niepokój. Obecnie eksploatowane złoża węgla brunatnego zapewniają stabilny poziom wydobycia na poziomie 60 mln ton rocznie tylko do 2020 roku, a później , mniej więcej do roku 2030, obecnie pracujące kopalnie mogą gwarantować wydobycie w ilości około 50 mln ton węgla brunatnego rocznie. Gdyby nie doszło do uruchomienia nowych kopalni, to po 2030 roku, ze względu na postępujące wyczerpywanie się złóż, nastąpiłby gwałtowny spadek wydobycia węgla brunatnego i ograniczenie produkcji energii elektrycznej na bazie tego paliwa . W 2040 roku wydobycie węgla brunatnego wyniosłoby tylko kilka milionów ton. Produkcja energii elektrycznej z węgla brunatnego spadłaby z około 55 TWh w roku 2015 do ledwie kilku TWh w roku 2014. To scenariusz, który nazywam pesymistycznym. "

www.kgo.agh.edu.pl/wp-content/.../Węgiel-brunatny-czyli-cisza-przed-burzą_.pdf

Tymczasem:

https://www.wnp.pl/energetyka/pge-rezygnuje-z-projektu-gubin-a-zloczew-pod-duzym-znakiem-zapytania,341789_1_0_0.html

W regionie Konińskiem wydobycie osusza jeziora i rzekę Noteć:

"Ministerstwo Energii 14 maja wydało pozytywną opinię ws. wydania koncesji dla nowej odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie. Otwarcie jej nie wypełni jednak luki, która powstanie po zakończeniu wydobycia na złożach Bełchatowa i w Szczercowie. Jak donosi "BI", wydobycie węgla w polu Bełchatów i Szczerców kształtuje się obecnie na poziomie ok. 40 mln ton/rok. Tymczasem potencjał wydobywczy kopalni Złoczew wynosiłby około 18 mln ton węgla /rok"

https://www.money.pl/gospodarka/ogromne-koszty-odkrywki-w-zloczewie-a-efekty-ponizej-potrzeb-6386811434367105a.html

"Rząd zapowiada dopłaty do przemysłu energochłonnego. Ma to pomóc w zachowaniu miejsc pracy, a przede wszystkim zniechęcić firmy do przenoszenia się. Jednak prezes Boryszewa mówi wprost: hurtowe ceny energii są w Polsce wyższe niż w Niemczech. "

https://www.money.pl/gospodarka/prezes-firmy-boryszew-o-cenach-pradu-ograniczamy-wybrane-inwestycje-6393315255740033a.html

image

image

Bez odkrywki w Legnicy węgiel brunatny jest skończony, inne nowe odkrywki są za małe, jest to też jednak najbardziej kontrowersyjna lokalizacja. Źródło: https://www.parkiet.com/Parkiet-PLUS/306019999-Kopalnie-wegla-brunatnego-Niepewne-brunatne-odkrywki.html

Analiza rządowa z 2018 roku:

"Zasoby węgla brunatnego w obecnie eksploatowanych złożach umożliwiają utrzymanie stabilnego poziomu wydobycia i pracy kompleksów tylko do około 2030 r. Następnie, w związku  z wyczerpywaniem bazy zasobowej, rozpocznie się proces stopniowego wygaszania eksploatacji. Bez modernizacji istniejących jednostek wytwórczy dla zagospodarowania nowych złóż bądź budowy nowych kompleksów, w latach 2040-2045 nastąpi w Polsce całkowity zanik mocy wytwórczych opartych na węglu brunatnym i praktycznie likwidacja branży. Luka w pokryciu zapotrzebowania na moc i energię elektryczną w KSE po 2030 roku, będzie musiała zostać uzupełniona w oparciu o inne technologie i paliwa lub import energii elektrycznej spoza Polski. "

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjLrY-OzYbjAhVCkMMKHbcsAWoQFjADegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fwww.gov.pl%2Fdocuments%2F33372%2F436746%2FProgram_GWB_2018.pdf%2F6ad8d7d4-80b0-00e8-48d8-8c0824829130&usg=AOvVaw3A3_WqPrlgHysO6ZdUiN3K

"Inaczej ma się sprawa z odkrywkami Złoczew i Gubin. Bo tu państwowa PGE ma twardy orzech do zgryzienia. Nikt w PGE oficjalnie tego nie powie, ale prawda jest taka, że wybierając między dżumą a cholerą spółka postawiłaby na Gubin. Bo jest tam więcej węgla i jest on lepszej jakości niż ten w Złoczewie. I co z tego, że trzeba by postawić tam nową elektrownię, a cały kombinat kosztowałby ze 20 mld zł? Ale lokalsi nie chcą. Ze Złoczewem PGE wcale nie będzie miała łatwiej. Pole to bowiem jest tak bardzo oddalone od pracujących bloków elektrowni Bełchatów, że nie ma możliwości poprowadzenia transportu taśmociągiem jak z odkrywek Bełchatów i Szczerców. Potrzebny byłby pociąg. A więc i linia kolejowa. A to już kolejne koszty i mit taniego węgla upada. Oczywiście przy Złoczewie też można postawić nowe bloki, ale jaki to ma sens?"

http://biznesalert.pl/polska-odkrywki-wegiel-brunatny-ceny-emisjaco2/

Argumentacja przeciwko dalszemu, uporczywemu, trzymaniu się przy energetyce węglowej jest mocna, jak więc bronią się zwolennicy czarnego złota? W mojej wczorajszej notce praktycznie nikt nie odniósł się merytorycznie do tych punktów, tylko najczęściej stosowano "argument" typu: A u was biją murzynów!

Wykop Skomentuj141
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka