35 obserwujących
641 notek
743k odsłony
  265   0

Ważne! Rząd proceduje niekorzystne (dla wszystkich) zmiany w prawie ochrony środowiska!

Dostałem dziś takie powiadomienie, dopiero je sprawdzam, ale udostępniam, bo ważne:

"Drodzy Rodacy, Urlopowicze:
czy wiecie, że:
po powrocie z wakacji wielu z Was może być zaskoczonych zmianą prawa, która umożliwia lokalizację uciążliwej inwestycji na sąsiadującej z Wami działce i uniemożliwi Wam bycie stroną w postępowaniu dotyczącym takiej inwestycji.

Właśnie teraz, w leniwe wakacyjne dni, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji tzw. Ustawy OOŚ: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/agent.xsp…

Niestety, żadne z kluczowych uwag do projektu ustawy zgłoszonych m.in. przez WWF Polska Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi nie zostały uwzględnione. Brakuje nawet odniesienia się do tych uwag na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ta ekspresowo procedowana Ustawa (pierwsze czytanie odbyło się wczoraj kolejne dzisiaj o godzinie 17.30) wprowadza szereg zmian niekorzystnych dla przyrody i udziału społecznego.

Ten "LexInwestor" wprowadza nową definicję granicy oddziaływania inwestycji i ogranicza krąg stron postępowania do 100 metrów (liczonych nie od granicy działki, tylko od terenu, na którym zlokalizowana jest inwestycja). Wyobraźcie sobie, że na sąsiadującej z Wami wystarczająco dużej działce zaplanowana zostanie uciążliwa inwestycja (np. spalarnia odpadów) a Wy jako sąsiedzi tej działki nie będziecie uznawani jako strona w postępowaniu prowadzącym do wydania decyzji administracyjnej umożliwiającej realizację inwestycji. Nie będziecie więc mieli prawa do odwołania, nawet jeżeli inwestycja może stale niekorzystnie oddziaływać na Waszą nieruchomość.

Tej zmianie sprzeciwiały się organizacje pozarządowe ponieważ wprowadza ona obywatelom ograniczenia w dostępie do udziału w postępowaniach administracyjnych i odwołań ji tym samym jest sprzeczna z dyrektywą EIA i konwencją z Aarhus.

Nowela Ustawy wprowadza też możliwość wydania przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast decyzji środowiskowych dla inwestycji .....których są inwestorami. To oczywista sprzeczność z art. 9a dyrektywy 2011/92/UE, która zabrania rozstrzygania we własnej sprawie. Dotychczas takiego postępowania były w kompetencjach niezależnego od samorządów Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Niestety można przypuszczać, że ten Lex Inwestor - zmiana prawa przypominająca Lex Szyszko i Lex Developer - ma ułatwić realizację inwestycji kosztem najcenniejszej przyrody w Polsce."

Via post Piotr Nieznański, WWF Polska Podkreślenia i wyłuszczenia moje.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka