33 obserwujących
608 notek
684k odsłony
1692 odsłony

Jak prawica sama się, ekologicznie, okłamuje.

Wykop Skomentuj48

Moja wczorajsza notka wywołała sporą burzę i gorączkę wśród prawicowego betonu. Ilość zaprezentowanych w komentarzach pod notkę kłamstw, półprawd i manipulacji jest wręcz porażająca i zasługuje na omówienie. Negatywnie wyróżnił się bloger @Ludwiczek, który nadal uparcie powtarzana kłamstwa, ale też @Brun, którego fakty nie interesują, gdy stoją w sprzeczności z jego mocno prawicowym światopoglądem. W tej notce przywołam najbardziej dla mnie kontrowersyjne komentarze i postaram się do nich odnieść:

"Las bawarski to armagedon. Jak naszą puszcze to spotka, osobiście przyjade do Pana i porozmawiamy z liscia.  Jest pan skrajnie nieodpowiedzialny!"

Tak wyglada Las Bawarski  w najmocniej zaatakowanej przez kornika części A.D 2016:


image

Ale co tam Las Bawarki! Las dużo dalej na południe leżący niż nasza Puszcza i do tego zupełnie odmienny w charakterze, bo to las górski. Mam jednak przykład z naszego podwórka, z samej Puszczy, którzy leśnicy skrzętnie ukrywają:

"Doskonałym przykładem nie ingerowania w rozwój kornika drukarzajest rezerwat Wysokie Bagno w Nadleśnictwie Białowieża, gdzie w wyniku gradacji kornika rezerwat stworzony dla świerka istnieje bez głównego bohatera.Świerk zginął tu w wyniku niepodjęcia walki ze szkodnikiem.

https://poranny.pl/puszcza-bialowieska-atakowana-przez-kornika/ar/5131954

- Czy tak ekolodzy wyobrażają sobie prawidłową ochronę Puszczy Białowieskiej ? - pyta nadleśniczy Grzegorz Bielecki."

Tak, to ten sam nadleśniczy znany doskonale śledzącym ostatnie wydarzenia. To są jego słowa z 2008 roku. Sprawdźmy więc, jak rezerwat wygląda OBECNIE i czy czarnowidztwo lesnika się sprawdziło i ile WARTE są jego słowa:

Na youtubie znalazłem film z tego miejsca datowany na 2013 rok a więc w zaledwie pięć lat (!) po gradacji z 2008 roku. Świerki i miejsca gradacji widoczne są od mniej więcej 1.50minuty filmu:

Widać, że ani świerk nie wyginął, ani nie ma mowy o żadnej katastrofie.

A tak rezerwat wyglądał w 2017 roku:

Wybrałem celowo filmiki zamiast zdjęć, bowiem o ile zdjęcia można łatwo zmanipulować, tak filmiki już nie.

Widać jednak, że pan Bielecki nie miał racji. Świerki nie wyginęły i już w dziesięć lat las pięknie się odnowił. Jak mam wierzyć leśnikom, skoro tak łatwo można wychwycić ich manipulacje i kłamstwa? Samozaoranie pana nadleśniczego level superhard.

https://bialowieza.info.pl/gradacja-kornika-drukarza-w-gospodarczej-czesci-puszczy-bialowieskiej/

"@threeme 1/ granica wystepowania świerka została przesunieta przez sztuczne nasadzenie. Przyroda walczy z ingerencja człowieka i depopuluje świerk w tym rejonie.
2/ pana wiedza na ten temat nie zgadza sie z danymi historycznymi. Świerk wyginął na tym terenie wieki temu w sposób naturalny. Tyle samo Pan wie o świerku, co i o goownie" - Ludwiczek.

Odpowiedziałem Ludwiczkowi tym artykułem:

https://www.researchgate.net/publication/313676028_Pochodzenie_drzewostanow_swierkowych_Picea_abies_L_Karst_z_Puszczy_Bialowieskiej_na_tle_regionu_RDLP_Bialystok_na_podstawie_analiz_mitochondrialnego_DNA_Origin_of_the_Norway_spruce_Picea_abies_L_Karst

gdzie zbadano genetycznie populacje świerka w Puszczy Białowieskiej. Odkryto, że w Puszczy spotkały się dwie populacje świerka: północna i południowa, oraz, że stało się to w czasie ustępowania lądolodu z terenu Polski tysiące lat temu. To jednak nie przekonuje Ludwiczka, który twierdzi, że a i owszem pewnie tak było, ale potem w czasach historycznych świerka w puszczy już nie było. No i znowu jest to bzdura, nie wiem, jak daleko trzeba się cofnąć w czasie, aby przekonać Ludwiczka o naturalnym pochodzeniu świerka w Puszczy, ale może wystarczy do międzywojnia i do wycinek świerka przez Niemców? A może jeszcze dalej, do 16 wieku?

""1538
Królowa Bona ustawowo nakazuje zarejestrować barcie. Bartnictwo istnieje do połowy XIX wieku. Miód używany jest powszechnie jako słodycz, wosk do wyrobu świec. W XVI wieku wosk jest głównym towarem eksportowym ze wschodniej Europy. Barcie nie tylko przynoszą korzyści, ale i szkodzą lasom. W Puszczy Białowieskiej w owych czasach tysiące starych drzew o średnicy około metra (głównie sosen, rzadziej dębów oraz wiązów, świerków i jodeł) ma wydrążone barcie. Ponadto bartnicy stanowią zagrożenie pożarowe."

https://darz-bor.info/puszcza-bialowieska-kalendarium-krolowie/

Trzeba tu jednak wspomnieć o jednym bardzo ważnym fakcie: choć świerk w Puszczy jest drzewem naturalnym i od zawsze w Puszczy występującym, to na przestrzeni niemal 10 000 lat znacznie zmieniał się jego udział w drzewostanach. Najpierw za sprawą zmian klimatycznych: gdy było chłodniej, tym było więcej świerka i odwrotnie gdy klimat znów się ocieplał a potem za sprawą mieszania człowieka. Człowiek zarówno zmniejszał populację tego drzewa, na przykład poprzez wspomniane bartnictwo, jak i zwiększał:

Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości