33 obserwujących
608 notek
684k odsłony
1970 odsłon

Bardzo... ciekawy komentarz

Wykop Skomentuj55

W zasadzie przestałem się bawić w blogowanie. Salon już od dłuższego czasu przestał spełniać moje oczekiwania, ale przez jakiś czas pisałem z przyzwyczajenia. Ale i to się skończyło, z wielu powodów. W każdym razie nie chce mi się już pisać, mimo, że tematów na nowe notki mam wiele. Może od święta jeszcze tu coś skrobnę, byście o mnie całkiem nie zapomnieli, ale motywacji już nie ma, to nie ten Salon, co kilka lat temu.

Dziś jednak przeglądając komentarze trafiłem na takie... coś:

"To nie jest ściema! To jest mega ściema!
Cała walka z węglem, to walka z Polską i narodem polskim, bo katolicki, a tego piekielnicy nie mogą znieść!
Szkodliwe ekologicznie jest palenia węglowodorów kopalnych (ropa gaz), to palenie trwale wypala tlen z atmosfery i produkuje nową wodę, oraz niesie ze sobą mnóstwo negatywnych skutków, o czym światowe mamoniarstwo nie pozwala mówić, bo to ugodziłoby w trzepanie przez nich kasy.
Węgiel jest najekologiczniejszym paliwem kopalnym!
Pan Profesor Jan Szyszko musiał zejść z tego świata, bo twardo demaskował ten mamoniarski bandytyzm!
Ta sprawa jest jednym ze szkodliwych owoców łamania Siódmego Przykazania Bożego! Całe to światowe mamoniarstwo, które niszczy ten świat(bieda, śmierci głodowe, niszczenie środowiska naturalnego, manipulowanie ludźmi dla ich okradania i wiele innych, jest następstwem zalegalizowania złodziejstwa, które to zalegalizowanie złodziejstwa aprobuje, o zgrozo, hierarchia Kościoła katolickiego. Nie chciałbym być w ich skórze, gdy staną przed Bogiem na Sądzie Ostatecznym."

Celowo nie nazywam tego komentarzem, bo moim zdaniem jest to kuriozum zasługujące na badania naukowe. Jakie, to zachowam dla siebie, by nie obrażać za mocno autora powyższej zbitki słownej.

Ja rozumiem, że polityka klimatyczna wywołuje ogromne emocje. To jest zrozumiałe i naturalne, tak było, jest i będzie. Dla ekologów emocje wywołuje niemrawość polityczna i opóźnienie o całe dekady względem potrzeb. Dla wyborców prawicy emocje wywołuje już sam pomysł, by w jakikolwiek sposób ograniczać przemysł. Emocje muszą być jednak poparte faktami, nie mieszanką bzdur, urojeń i teorii spiskowych, jak u autora cytowanego... tekstu. Spierajmy się na fakty, nie na fake newsy, urojenia i kłamstwa.

1. Po pierwsze "walka z węglem" dotyczy całego świata, nie tylko Polski.

image

źródło: https://www.statista.com/statistics/264775/top-10-countries-based-on-hard-coal-production/

Jesteśmy jednym z dziesięciu krajów o największym wydobyciu, jednak porównując nas do takich gigantów jak Chiny, Indie, USA, Australia widać, że nasze wydobycie to promil produkcji światowej węgla. Dlaczego więc ktokolwiek miałby uderzać poprzez działania ograniczające spalanie paliw kopalnych (więc nie tylko węgla!) w Polskę, a nie w pierwszą trójkę? Poza Chinami i Indiami, które katolickie faktycznie nie są (choć i katolików tam nie brakuje) to już USA i Australia to kraje katolickie przecież.

Pokazałem pierwszy węgiel kamienny , bo jak każdy wie węgiel brunatny wykorzystywany jest lokalnie, nie podlega międzynarodowemu handlu. Ale i w tym przypadku ciężko, by ktoś walcząc z węglem mógł zaszkodzić akurat nam i tylko nam:

image

źródło: https://www.statista.com/statistics/264779/countries-with-the-largest-soft-brown-coal-production/

Ok, może i mniej jest tu "krajów katolickich" z którymi walczą "piekielnicy"  z nie wiadomo jakich powodów skupiając się na Polsce, ale jednak cztery kraje katolickie na dziesięć każą przynajmniej zastanowić się nad "teorią" walki z katolicyzmem poprzez węgiel... No a uwzględniając Rosję mamy aż pięć krajów chrześcijańskich na dziesiątkę ogółem... No to może jesteśmy najbardziej uzależnionym od węgl(i) krajem na świecie? Nie, też nie... choć wiele nam nie brakuje, niestety:

image

źródło: https://data.worldbank.org/indicator/eg.elc.coal.zs?most_recent_value_desc=true

Idźmy dalej, bo ten fragment: "Szkodliwe ekologicznie jest palenia węglowodorów kopalnych (ropa gaz), to palenie trwale wypala tlen z atmosfery i produkuje nową wodę, oraz niesie ze sobą mnóstwo negatywnych skutków, o czym światowe mamoniarstwo nie pozwala mówić, bo to ugodziłoby w trzepanie przez nich kasy." jest po prostu tak odjechany, że powinien trafić do księgi rekordów Guinnessa w kategorii najbardziej odjechana teoria pseudo naukowa. Jest tu ogromna koncentracja głupoty w bardzo krótkim tekście, coś niebywałego jak na profesora... ups, miałem przecież nic nie zdradzać:)

Primo (że tak modnie zapodam): palenie węglowodorów ORAZ węgla to proces spalania, więc tlen będzie "potrzebny" i w przypadku węglowodorów i w przypadku... węgla właśnie. Pan profesor powinien to wiedzieć...Więcej tlenu potrzeba w przypadku spalenia węgla: http://home.agh.edu.pl/~pawelzak/lab/KONSPAL.htm

Secundo: szkodliwe ekologicznie jest i spalanie węglowodorów i spalanie węgli. Ale... tu trzeba zaznaczyć, że są ogromne różnice w sposobie spalania. Węgiel spalony w nowoczesnej elektrowni (a jeszcze lepiej w kogeneracyjnej elektrociepłowni) to źródło energii stosunkowo (stosunkowo!) czyste, natomiast ten sam węgiel spalony byle jak, w byle jakim piecu centralnego ogrzewania będzie już ogromnym źródłem emisji pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia do środowiska.

Wykop Skomentuj55
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka