Blog
Sentinel Digest
garda
2 obserwujących 1150 notek 103050 odsłon
garda, 19 maja 2017 r.

Francuskie Mirage 5 uczyniły Izrael głównym lotnictwem świata

image


Francuzi i Izraelczycy ściśle współpracowali aby zbudować myśliwiec Mirage 5.

W maju 1967 roku tuż przed Wojną 6-Dniową Izraela z krajami arabskimi Mirage 5 zrobił pierwszy lot z francuskiego lotniska Melun-Villaroche.

Wtedy zaczął się rozwijać również izraelski przemysł lotniczy.

Na początku lotnictwo izraelskie preferowało amerykański samolot F-86 Sabre, jednak generał Eisenhower ówczesny prezydent odrzucił taką sprzedaż do Izraela.

Izraelczycy zaczęli szukać zakupu gdzie indziej i w Szwecji testowali samolot SAAB J29, a potem we Francji myśliwce Dassault.

Potem Izraelczycy próbowali kupić myśliwce F-86 produkowane przez Canadair w Kanadzie.

Wojna o Kanał Sueski tylko nasiliła wyścig zbrojeń. Wtedy co najmniej 40% egipskich samolotów MiG produkcji ZSRR nie zostało zniszczonych, ale Syria i Egipt zrobiły dodatkowe zamówienia u Rosjan gdy walki się jeszcze nie skończyły, Związek Radziecki szybko dostarczył kolejne samoloty.

Potem Izraelczycy zaczęli przyglądać się nowemu francuskiemu projektowi firmy Dassault -- to był samolot Mirage, zamówiono 24 w maju 1960 roku. Wariant IIICJ miał radar Cyrano konieczny aby wspierać naprowadzane radarem pociski powietrze-powietrze Matra R.530.

Izrael dostał pierwsze Mirage IIICJ w kwietniu 1962, zamówienie było na 76 samolotów. W 1962 roku Izrael podpisał z Francuzami kontrakt na produkcję Mirage na licencji, tylko że wtedy w Izraelu nie było jeszcze zdolności przemysłowej aby robić produkcję.

W tamtym czasie Mirage IIICJ nadal wymagał setki technicznych przeróbek aby stał się skutecznym samolotem bojowym.

Zaprojektowano prostszy, tańszy i łatwiejszy do napraw i operacji Mirage V potem zmieniono nazwę na Mirage 5, który miał prędkość ponad 2 Machy i na pokładzie było minimum elektroniki.

Koncept Mirage 5 okazał się udany w czasie wojny arabsko-izraelskiej w czerwcu 1967 roku, wtedy lotnicy izraelscy zniszczyli na lotniskach większość samolotów arabskich, tym samym doprowadzili do kluczowego zwycięstwa wojsk lądowych Izraela.

Jednak wtedy francuski prezydent Charles de Gaulle narzucił pierwsze embargo przeciw Izraelowi, było jeszcze drugie embargo a więc wyszło totalnie. A więc dostarczanie 50 samolotów Mirage 5 do Izraela wstrzymano zanim jeszcze się zaczęło.

Co ciekawe Izraelczycy nadal płacili Francuzom aż zapłacili pełną cenę w kwietniu 1968 roku. Tak więc oficjalnie Mirage zostały przejęte przez francuskie lotnictwo, a Francja oddała pieniądze.

Tak naprawdę firma Dassault podpisała w wielkiej tajemnicy kontrakt zwany JC3 z firmą Rockwell na licencyjną produkcję Mirage 5 w Izraelu. Rockwell na początku robił  skrzynie biegów do samochodów itp.. ale nabył fabrykę samolotów w USA i zaczęli się interesować zagraniczną ekspansją, wybrano też Izrael.

Na początku Izrael robił własną produkcję z pomocą firm z Belgii i Szwajcarii które miały wyspecjalizowne narzędzia zakupione we Francji, Australii i USA. W rezultacie w Izraelu powstał w 1968 roku Izraelski Przemysł Lotniczy.

Po trzech latach izraelska firma lotnicza zrobiła pierwsze Mirage 5 -- 51 samolotów złożono z części produkowanych we Francji. Ten fakt jest potwierdzony nawet przez metalowe tabliczki na samolotach, jednak izraelska fabryka do dnia dzisiejszego twierdzi że te myśliwce nazywane tam Nesher były rozwijane i fabrykowane w Izraelu.

W październiku 1973 roku w czasie wojny izraelsko-arabskiej francuskie Mirage zaprojektowane na żądanie Izraela były po dwóch stronach konfliktu. Izraelczycy latali samolotami Nesher złożonymi w fabryce sponsorowanej przez USA na lotnisku w mieście Lod, ale oficjalnie mówiło się Made in Israel. Egipcjanie latali Mirage 5 które były własnością Libii. Nesher odsprzedano w 1977 Argentynie.


# izrael, lotnictwo, francja, mirage 5, historia

Opublikowano: 19.05.2017 17:48.
Autor: garda
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Herbu własnego

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • To nie brednie skoro w USA firmy musza placic kilkaset tysiecy dolarow kary za to ze nie chca...
  • A jednak, ten dyskretny urok posłanki Pawłowicz, czy Owsiak bzyknie pindę :-) Na tym obrazku...
  • Spontaniczny jest ruch Eugeniusza Sendeckiego, lekarza medycyny, naczelnego TELEWIZJI NARODOWEJ,...

Tematy w dziale