0 obserwujących
73 notki
37k odsłon
  1400   0

Election Day – relacja na żywo

- w Izbie Reprezentantów (większość wyłoniona w wyborach dwa lata temu to 242:193 na korzyść GOP) ciekawych wyścigów będzie co najmniej kilkanaście. W Utah (4. okręg) nowa gwiazda Republikanów Mia Love walczy z urzędującym Jimem Mathesonem (D). W Illinois (8. okręg) Tammy Duckworth, weteranka, która straciła nogi na wojnie w Iraku, chce pozbawić mandatu Joe Walsha (R). Do Kongresu po kilkuletniej przerwie wróci najpewniej przedstawiciel klanu Kennedy’ch wnuk Roberta – Joseph (okręg 4 w Massachusetts). W tym samym stanie, uchodzącym za jeden z najbardziej prodemokratycznych, w okręgu nr 6 Republikanin Richard Tisei ma szanse na pokonanie urzędującego Johna Tierneya (D). Ciekawie będzie także na Florydzie,  gdzie w 18. okręgu Allen West (R), jednego z dwóch Afroamerykanów z delegacji GOP do Kongresie, czeka ciężka walka o kolejną kadencję. Poza tym ważne będą m. in. głosowania w New Hampshire (dwóch Republikanów chce utrzymać miejsca zdobyte dwa lata temu), a także ilu Demokratów, głównie ze stanów południowych, przetrwa głosowanie w środowisku politycznym, w którym poparcie społeczne przechylone jest na korzyść Republikanów. 

20:08Co należy wiedzieć o exit polls, zanim na ich podstawie ogłosi się zwycięzcę.

19:57 Sytuacja znana z „Simpsonów” stała się faktem. Maszyna wyborcza w stanie Pensylwania przyznaje głosy oddane na Obamę Romneyowi. W tym samym stanie w jednym z lokali wyborczych znajduje się mural poświęcony prezydentowi.Wkrótce po ujawnieniu tej informacji został on jednak przykryty.

19:28 Kandydaci z różną intensywnością spędzają ostatni dzień kampanii. Romney po oddaniu, wraz żoną, głosu w Belmont (Massachusetts) leci do Cleveland (Ohio), a następnie do Pittsburgha (Pensylwania). Natomiast prezydent Obama uczestniczył w pracach biura terenowego własnej kampanii w Chicago. Od końca maja tego roku obaj politycy (a także ich małżonki oraz kandydaci na wiceprezydenta) uczestniczyli w bliku 1000 spotkań kampanijnych.

Ostateczna prognoza wyborcza Karla Rove'a, architekta zwycięskich kampanii prezydenckich George’a W. Busha w r. 2000 i 2004.

http://www.rove.com/images/0000/1280/Rove-Election2012Final.jpg

16:55 Najnowsze sondaże pokazują, że w skali całego kraju pomiędzy prezydentem Barackiem Obamą a nominatem Republikanów – Mittem Romneyem utrzymuje się remis. Wziąwszy jednak pod uwagę wyłącznie uśrednione wyniki sondaży dla poszczególnych stanów, urzędujący prezydent powinien wygrać wybory w 25 z nich (a także w mieście stołecznym) i pokonać konkurenta w Kolegium Elektorskim stosunkiem głosów 303:235 (dysponując rezerwą 33 głosów ponad wymaganą większość). Natomiast finalna prognoza Nate’a Silvera z portalu FiveThirtyEight, zakładając, że ponad 50% szans na zwycięstwo w danym stanie któregoś z kandydatów oznacza, że ów polityk w nim zwycięży, wskazuje, że Obama pokona Romneya 332:206, a w głosowaniu powszechnym (w procentach) 51:48, mając przy tym 92% szans na zwycięstwo.                       

Pierwsze wyniki wyborów pojawią się po północy czasu polskiego i będą pochodzić z Indiany (część lokali wyborczych zostanie tam zamknięta o godz. 1) oraz Kentucky (łącznie 19 głosów elektorskich). W obu tych pewne zwycięstwo powinien odnieść Romney. Ciekawiej będzie robić się późnie. Do godz. 2 będą znane prognozy z Wirginii i Florydy oraz kluczowych stanów Środkowego Zachodu (w tym Ohio), gdzie powinno się rozstrzygnąć kto będzie kolejnym gospodarzem Białego Domu. Mapa pokazująca o której godzinie kończy się głosowanie.

Co może pójść nie tak? Zagrożeń dla nie poznania zwycięzcy w nocy z wtorku na środę jest kilka:

- ponowne przeliczanie głosów (recount), w zależności od przepisów określonych stanów może dojść do niego automatycznie jak i na żądani sztabów kandydatów. W roku 2000 dopiero orzeczenie Sądu Najwyższego, z początku grudnia, przerwało spory wokół kontynuowania przeliczania głosów na Florydzie, niejako przyznając w ten sposób zwycięstwo George’wi W. Bushowi. Innym przykładem recountu w ostatnich latach było długotrwałe przeliczanie głosów w wyborach do Senatu z Minnesoty w r. 2008, które ostatecznie zakończył się na korzyść Demokraty Al’a Frankena. Regulacje stanowe w tym zakresie.

- uznawalność provisonal ballots (kart do głosowania wydawanych osobom, co do których zachodzi wątpliwość, czy zagłosowały już wcześniej). Problem ten będzie miał szczególnie ważne znaczenie w Ohio. Biorąc pod uwagę, że w Buckeye State rywalizacja jest bardzo zacięta, a np. cztery lata temu z ok. 200 tysięcy tak oddanych głosów odrzucono 19% z nich, sprawa może zakończyć się opóźnieniem ogłoszenia wyniku o kilka tygodni.

- spory sądowe. Sztaby kampanijne obu kandydatów są przygotowane na długotrwałe procesy prawne związane z przebiegiem głosowania. Partia Demokratyczna na Florydzie złożyła już pozew o zbyt krótkie działanie lokali wyborczych funkcjonujących w ramach early voting (wcześniejszego głosowania), co miało nie zapewnić możliwości oddania głosu wszystkim, którzy chcieli to uczynić w tym trybie.

Istnieją więc przesłanki wskazujące na to, że wybory nie zakończą się dzisiaj. Być może stanie się tak w stanach Nowy Jork i New Jersey, gdzie na skutek spustoszeń wywołanych przez huragan Sandy głosowanie może zostać przedłużone. W obu tych stanach za pewnego zwycięzcę może uważać się prezydent Obama, tak więc przynajmniej tam nie dojdzie do sporów prawnych i kwestionowania wyników.

PS Zapraszam na strone blogu na Facebooku.

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale