Blog
byle nie w salonowca ;-)
Jarek Stolarz
4 obserwujących 24 notki 14984 odsłony
Jarek Stolarz, 7 kwietnia 2017 r.

Dzisiejsza religia, jutro antyczny mit. I tak od 2 milionów lat.

590 27 0 A A A

Możesz pochodzić z najbardziej utytułowanej rodziny z tradycjami intelektualnymi, być potomkiem filozofów, Darwina, Newtona, Kopernika, biskupów. Nie zmienia to faktu, że jakbyś mógł porozmawiać ze swoim przodkiem z setnego pokolenia wstecz to będzie to osoba dla której ofiara z człowieka w celu zapewnienia zbiorów, czy pogody czy ochrony przed złem będzie rzeczą właściwą.

Podobno religia towarzyszy nam zanim staliśmy się ludźmi myślącymi. Pierwszym kandydatem na WYZNAWCĘ w/g naukowców jest homo habilis, bo tworzył i odtwarzał narzędzia, a to czynność wymagająca wyobrażenia sobie jak ma coś wyglądać i czemu służyć. Zatem jest szansa że mógł sobie zacząć wyobrażać coś więcej niż widział. Znaleziono nawet jakąś jaskinię z poukładanymi szkieletami homo habilisa, uporządkowaną, bez zbędnych śmieci wskazującą na szacunek dla śmierci 

Pochówki, malowanie, rzeźbienie, magia polowań, mity a potem stan kapłański i tak to się potoczyło dalej.

Religia jako twór ludzki rozwijana jest dłużej niż jakakolwiek dziedzina nauki, prawa czy sztuki. Najpierw była świątynia a potem miasto.

Synkretyzm religijny to łączenie ze sobą różnych tradycji religijnych wielu narodów i wyznań, powodujące zderzenia odmiennych poglądów, a także ich przemieszanie.

Historycy i archeologowie pokazują jak idee znane Sumerom, Egipcjanom, Persom, Grekom przeniknęły do judaizmu, chrześcijaństwa, jak greckie bóstwa stały się etruskimi i rzymskimi a chrześcijańskie i żydowskie elementy trafiły do Koranu

Aleksander Wielki podbił świat, Stary Testament został przetłumaczony z hebrajskiego na grekę, Nowy Testament w całości napisany został w grece. Religia stworzona ponoć przez Żydów stała się antysemicka już w II wieku a Piłat doczekał się świętości w kościele koptyjskim.

Tak było w przeszłości. A jak jest obecnie?

Archeologia i badania historyczne zabijają historyczność Biblii zarówno Starego jak i Nowego Testamentu traktowanych dotychczas jako nieomylne Słowo Boże. Proces zaczął się w dobie oświecenia i trwa nadal.

Było po prostu inaczej niż jest napisane. Jaka na to rada? Ano pozbyć się nieuprawnionych historycznie twierdzeń.

Począwszy od 2001 roku amerykańscy rabini konserwatywni twierdzą że historyczność zdarzeń i postaci biblijnych nie ma żadnego znaczenia. Wiara nie jest określona przez te same kryteria co empiryczna prawda. Był Exodus czy nie, istnieli czy nie istnieli Mojżesz, Abraham, David, Salomon, prorocy nie ma dla wiary najmniejszego znaczenia. Tradycja religijna jest ważna bez historyczności opowieści w niej zawartych.

I to jest właśnie kreatywna ucieczka do przodu pozwalająca nadać religii znaczenie wyłącznie duchowe i intelektualne, wyciągnąć z tradycji rzeczy najbardziej cenne i pozbawić znaczenia opowieści które z przeszłością mają niewiele wspólnego i są po prostu mitami.

Takie pozbycie się balastu historycznego to rzecz odważna bowiem pozornie deprecjonuje tradycję wskazując że użyto do jej tworzenia niemałej ilości bajek i mitów a z drugiej strony oczyszcza ją z zagrożeń.

Takie podejście zapewnia możliwość otwarcia się na inne systemy religijne, ich dokonania i prowadzenie równouprawnionego dialogu. 

Podobne podejście do swej tradycji ma część buddystów dla których Budda niekoniecznie jest postacią historyczną a jedynie personifikacją idei i zasad i tradycji duchowej.

W chrześcijaństwie i islamie jest totalny opór w tej materii. Słowo Boże i Koran są święte i nieomylne i było jak jest napisane. Krytyczni bibliści są zwykle piętnowani a często usuwani ze stanowisk na wydziałach biblijnych.

Jaka będzie kolejna nowa religia która podbije świat?

Nie sposób zgadnąć. Ale z pewnością nie będzie obciążona historycznymi twierdzeniami bo te ostatecznie okazują się mitami i zagrożeniem. To już nie przejdzie.

Może wreszcie masowo zwrócimy się do Boga filozofów i nie będziemy potrzebowali komiksowych opowieści które koniec końców okazały się właśnie takimi? Kto wie..

Na pewno nie porzucimy religii. W sumie twierdzenie że Bóg stworzył świat jest równie dobre jak teoria wiecznej inflacji i multiświatów.

 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • W trakcie pielgrzymki lubelskiej w sierpniu 1984 roku utopiło się w stawie powstałym na...
  • problem jest taki że Trójcę w NT, zakończenie Marka, kobietę złapaną na cudzołóstwie...
  • Słowo zostało potraktowane Trójcą Świętą po fakcie. Żaden cytat nie wytrzymał badania...

Tematy w dziale Społeczeństwo