Blog
byle nie w salonowca ;-)
Jarek Stolarz
4 obserwujących 24 notki 14984 odsłony
Jarek Stolarz, 9 kwietnia 2017 r.

Biblia wreszcie wolna. Będzie ciekawie.

544 21 0 A A A
Łukasz 23:43
Łukasz 23:43

Zacznę od dalekiej przeszłości.
Pod koniec II wieku naszej ery biskupem Antiochii był Serapion, który dowiedział się, że wierni z podległej mu miejscowości Rhossus używają w liturgii ewangelii św. Piotra. W/g Euzebiusza z Cezarei początkowo był z tego zadowolony, chodziło o dzieło przypisywane opoce chrześcijaństwa, po czym doniesiono mu, że księga zawiera heretyckie treści. Sprawdził to i ponoć z żalem stwierdził, że z jednej strony zawiera w większości "prawdziwe nauki naszego Zbawcy", to jednak są w niej również heretyckie idee. I księgę kazał odrzucić jako fałszerstwo, którego Piotr by nie napisał. Nie sprawdzano pochodzenia księgi tylko jej wymowę teologiczną. Jak tu się coś nie zgadzało - to na pewno fałszerstwo!
Wiemy to na podstawie relacji Euzebiusz z Cezarei co podkreślam, bo prawdomównością nie grzeszył zbyt często ;-). Uprawiał poważną propagandę, a nie jakąś wiarygodną, bezużyteczną historię.
Z kolei w kanonie Nowego Testamentu (NT) mamy dwa listy Piotra o których wiemy od starożytności, że napisały go dwie różne osoby. Już ojcowie kościoła pisali że drugi jest fałszerstwem. Ale ponieważ zgadzała się teologia to ewidentne dowody fałszerstwa były nic nie znaczącą ciekawostką. Obydwa listy trafiły do kanonu. 


I taka zabawa, że teologia decyduje o prawdziwości i wartości pracy biblisty trwa do dzisiaj tak w protestantyzmie jak i w katolicyzmie. Teologia i siła organizacji decydują o losie historyków.

Poniżej trzy współczesne przykłady


Thomas Thompson poczuł siłę Josepha  Ratzingera kiedy ten odrzucił jego pracę doktorską z przyczyn teologicznych. Pracę podważającą historyczność exodusu, Abrahama, Mojżesza. Dziś jego poglądy podziela większość biblistów i archeologów, którzy potwierdzili jego tezy z lat 70tych. Wilczy bilet trwał kilkanaście lat do czasu ...gdy okazało się, że miał rację.
Gerd Ludemann, który szefował studiom nowotestamentowym na Uniwersytecie w Getyndze omal nie został wylany po publikacji "Der große Betrug: Und was Jesus wirklich sagte und tat", w której stwierdził że tylko 5 % przypisywanych Jezusowi słów jest oryginalna a reszta nie spełnia kryteriów historycznych. Rząd Dolnej Saksonii odrzucił żądania kościołów protestanckich wywalenia go z uczelni ale nie zapobiegł załamaniu się jego kariery na uniwersytecie. Nie z racji słabej jakości napisanej pracy, fatalnych wyników, tylko z przyczyn teologicznych.

Jeśli ktoś ma ochotę się zmierzyć z jego argumentami to polecam jego "What Jesus didn't say". Apologeci tacy jak Craig Blomberg czy Wiliam Lane Craig wypadają przy nim słabo.


No i trzeci już kuriozalny przypadek. Michael R. Licona chrześcijański apologeta wojujący z krytykami historycznymi został wywalony z Southern Evangelical Seminary za sugestię, że Mateusz 27 opowiadający o zmartwychwstaniu świętych może nie jest wierny do końca historycznej prawdzie. Uwalili swojego żołnierza, stojącego na straży połączonej "prawdy historyczno-teologicznej".


To świadczy o kondycji branży studiów biblijnych i o teologicznych granicach jakich historycy (!) przekroczyć nie mogą.
Ale już poważne uniwersytety nie ruszą rzetelnych biblistów o nieposzlakowanej reputacji choćby nie wiem jak bardzo radykalne tezy stawiali. 
Co więcej Ci bibliści widząc, że nie ma nowych dowodów historycznych i odkryć zaczynają popularyzować swą wiedzę pisząc książki dla ogólnej publiczności.
Dziś Bart Ehrman jest gwiazdą pisarską bowiem łączy doskonałą pracę naukową na temat Biblii z umiejętnością pisania książek dla każdego. Nie dosyć, że pisze to daje wycisk  w debatach wszystkim, którzy nie potrafią oddzielić rezultatów badań historycznych od teologii i własne wiary. Sporo dostępnych jest na YT.


I dobrze. Biblia, jak żadna inna książka, zasługuje na odkłamanie.  Zbliża się koniec wielkiego oszustwa jak napisał Ludemann. Der große Betrug .....
Ostatecznie to najważniejsze dzieło naszej cywilizacji i wspólne dziedzictwo.


 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • W trakcie pielgrzymki lubelskiej w sierpniu 1984 roku utopiło się w stawie powstałym na...
  • problem jest taki że Trójcę w NT, zakończenie Marka, kobietę złapaną na cudzołóstwie...
  • Słowo zostało potraktowane Trójcą Świętą po fakcie. Żaden cytat nie wytrzymał badania...

Tematy w dziale Społeczeństwo