Blog
byle nie w salonowca ;-)
Jarek Stolarz
4 obserwujących 24 notki 14984 odsłony
Jarek Stolarz, 21 kwietnia 2017 r.

Poznajcie geniusza alegorii - Marek Ewangelista

219 8 0 A A A
Biblia
Biblia

Septuaginta, greckie tłumaczenie Starego Testamentu ma już prawie 300 lat.  

Generalnie jest bajzel. Żydzi u siebie mają cztery nurty znane do dziś: sadyceusze, faryzeusze, społeczności zakonne izolujące się od reszty (takich współczesnych haredim) zwanych esseńczykami. Czwarta to religijnie motywowani patrioci którzy nie spoczną aż Rzymian z Izraela nie wygonią. Nie wygonili. Doprowadzili powstaniem w roku 70tym do zniszczenia Świątyni Jerozolimskiej, a później drugim powstaniem w 135 do całkowitej klęski i rzezi Żydów, zakończonej wygnaniem tych co przeżyli. Przywódca drugiego Szymon Bar Kochba został ogłoszony Mesjaszem, który wyzwolił Izrael. Na dwa lata tylko.

Po pierwszym powstaniu karierę zrobił Józef, który był powstańczym dowódcą żydowskim walczącym przeciwko Rzymianom. Zdradził i przeszedł na stronę Rzymian. Już jako Flawiusz Józef opisał historię Żydów, w której zamieścił m.in. informację o różnego rodzaju samorzutnych prorokach pojawiających się w tamtych czasach w Jerozolimie. Jeden ogłaszał się królem żydowskim i został ukrzyżowany, inny przewidywał zniszczenie Jerozolimy, był sądzony i uwolniony po to, by zginąć od pocisku z balisty podczas pierwszego powstania. Jeszcze inny wjechał na ośle do miasta witany liśćmi palmowymi. Flawiusz Józef też znalazł Mesjasza. Był nim nie kto inny jak cesarz Wespazjan.


W międzyczasie Grecy czytają Septuagintę no i każdy w niej widzi co chce. W Aleksandrii niejaki Filon, syn znanego bankiera żydowskiego, zostaje, o zgrozo, filozofem piszącym dla gojów w grece. Pichci z judaizmu i hellenizmu różne niekoszerne koncepcje. Jahwe staje się zgodnie z receptą platońską wszechpotężny, wszechwiedzący, wszechobecny.Platońskie idee są Jego myślami i siłami. Najpotężniejszym z tych idei-sił jest Logos - pośrednik między Bogiem a światem oraz anioł i syn Boży. To za ich pośrednictwem następuje oddziaływanie na ten marny i grzeszny świat.

Brzmi znajomo? Parę koncepcji znanych z ewangelii.

Oczywiście Żydzi popukali się w głowę i zlali Filona. Z różnych powodów - już raz walczyli zbrojnie wcześniej przed narzuceniem im kultury helleńskiej. I to skutecznie. Po drugie to ich Biblia, święta Tora i nie będą im goje mówiły co w niej jest a czego nie ma.

Natomiast jedni Grecy - neoplatończycy z uznaniem kupili te koncepty, ale nie bezkrytycznie.

Ustawienie Jahwe na pozycji Boga Wszechmogącego nie wszystkim pasowało. Niektórzy sprowadzili go z piedestału do parteru i powiedzieli że ok, Jahwe stworzył świat materialny ale jest ponad nim i wszystkim innym nieznany Bóg nieosiągalny i wyższy świat ducha.

Grecy żywili do Żydów coraz bardziej szorstką przyjaźń. Po 300 latach czytania Septuaginty czuli się również jej udziałowcami. I to tymi mądrzejszymi

-Mesjasz wodzem żydowskim? -Cesarzem rzymskim? -Absurd.

-Mesjasz nadejdzie? -Kiedy? -Pracujemy nad tym.

-Mesjasz będzie synem Boga. -Ooo? I co zrobi? -Zbawi wszystkich nie tylko Żydów? -Gdzie ? -W niebie. -Znowu? Już byli inni. -Fakt. Aaa, na ziemi oczywiście na ziemi.. -Jak zbawi? -Zginie. -I co? -Popracujemy jeszcze nad tym jeszcze trochę…

Te słabe dialogi mają tylko na celu pokazanie pierwszych problemów z samą definicją mesjasza.

Dla jednych potężny wódz i polityk, dla drugich uniwersalna postać syna Bożego. Intrygująca nieuchwytna postać, przez co coraz bardziej popularna.

I w tym wszystkim gdzieś tam chodził Marek Ewangelista. W Rzymie? Może. Nie znał Piotra ani innych apostołów, Spodobały mu się opowieści o tym że świat i ludzie zostaną zbawieni przez syna Bożego, który jest postacią pożądaną i nieuchwytną.

I taką postać wykreował. Jego Mesjasz nagle przyszedł jako dorosły i został ochrzczony w Jordanie. Bóg go adoptował. Nie urodził się z dziewicy. Jego rodzina sceptycznie odnosiła się do jego poczynań. Nauczał, leczył, wypędzał demony, wskrzeszał umarłych i głosił rychłe nadejście końca tego świata (apokalipsa) i nastanie Królestwa Bożego, którego jest królem. Żydów wkurzał swymi naukami i bluźnierstwami i dlatego oskarżyli go przed Rzymianami o zdradę stanu. Oskarżenie było zasadne - ogłoszenie się królem bez zgody Imperium, szybki proces i śmierć na krzyżu. Po czym zdjęcie z krzyża, i pochowanie w grobie. Trzeciego dnia idą kobiety aby dokonać obmycia i namaszczenia ciała. Zastają pusty grób i młodzieńca który powiedział:

“Nie bójcie się ! Szukacie Jezusa z Nazaretu , ukrzyżowanego ; powstał , nie ma Go tu . Oto miejsce , gdzie Go złożyli . Lecz idźcie , powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi : Idzie przed wami do Galilei , tam Go ujrzycie , jak wam powiedział ».

One wyszły i uciekły od grobu ; ogarnęło je bowiem zdumienie i przestrach . Nikomu też nic nie oznajmiły , bo się bały .   “

I na tym koniec. Resztę dopisano później. Marek nie wiedział co zrobi Chrystus po śmierci. Zmartwychwstanie określone jednym słowem “powstał”. Jakieś wizje i spotkania są przewidywane…

Podziwiam Marka Ewangelistę. Był Grekiem, umiał pisać długie opowiadania czyli mieścił się w górnym 0,1% populacji, jego greka nie była najwyższych lotów, ale koncepcja - przebojowa. Nie znał żydów palestyńskich, ich świąt, zwyczajów, nie znał Palestyny, Jerozolimy, czy świątyni, nie znał Prawa Mojżeszowego. Ale opowiadanie na 1,5 godziny czytania wyszło mu nad podziw.


“Nie rozumiecie tej przypowieści ? Jakże zrozumiecie inne przypowieści ? “

#biblia

# Ewangelia

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • W trakcie pielgrzymki lubelskiej w sierpniu 1984 roku utopiło się w stawie powstałym na...
  • problem jest taki że Trójcę w NT, zakończenie Marka, kobietę złapaną na cudzołóstwie...
  • Słowo zostało potraktowane Trójcą Świętą po fakcie. Żaden cytat nie wytrzymał badania...

Tematy w dziale Społeczeństwo