Blog
byle nie w salonowca ;-)
Jarek Stolarz
4 obserwujących 24 notki 14984 odsłony
Jarek Stolarz, 17 maja 2017 r.

To już jest koniec. Jak na razie ;-)

291 8 1 A A A

Obserwując komentarze oraz siebie samego dochodzę do wniosku, że wszyscy jesteśmy ofiarami fatalnej religijnej edukacji. I, że to stwierdzenie ma uniwersalny charakter. Religie nie nadążają za współczesnym światem, przez co wystawiają swój dorobek i tradycję na los świątyni Neptuna w Sounion. Powolną erozję.


image

Jest to również udziałem chrześcijaństwa.


Historyczność zdarzeń i postaci biblijnych nie ma żadnego znaczenia dla wiary. Wiara nie jest określona przez te same kryteria co empiryczna prawda. Tradycja religijna jest ważna bez historyczności opowieści w niej zawartych.

Dlaczego zatem instytucje religijne, kościoły boją się historii? Przecież takie podejście może skończyć się katastrofalnym upadkiem ich autorytetu, który pociągnie całość dorobku w przepaść. Biblistyka przestała być domeną naukową staje się tematem popularno-naukowym. Wychodzi do szerokiej publiczności w sytuacji gdy instytucje za nią odpowiedzialne nadal milczą nabierając wody w usta.


Jaka jest ważniejsza księga naszej cywilizacji niż Nowy Testament?

Czy to tak trudno przerobić Ewangelie jedna po drugiej w kontekście dziedzictwa literackiego? Czytane mają od 1,5h do 2,5 godziny. Zapoznać młodzież z nimi. Dołożyć trochę historii, nie chowając niewygodnych faktów.


Otwarcie pokazane wyzwania historii nie będą odbierały znaczenia tradycji czy osiągnięciom teologicznym, a tym bardziej znaczenia wierze. Nie są zagrożeniem dla wiernych jeśli się o nich mówi, a nie ukrywa.


Z punktu widzenia wiary fakt, że rzekomy list Pawła nie jest listem Pawła nie powinien nic zmieniać. Jego przesłanie może być równie ważne, a raczej jest równie ważne jak tych oryginalnych o ile takie istnieją.

Nie bójmy się historii. Nasze dziedzictwo nie musi być perfekcyjne, aby było dobre. Nie jesteśmy w podróży do ziemi doskonałej, ale do ziemi obiecanej. Jaka ona będzie zależy od nas samych.

To, czy jedni z nas będą wierzyć a inni nie nie zmieni faktu, że jesteśmy razem zakorzenieni we własnej wspólnej tradycji. Możemy ją pięlęgnować wspólnie.


Ten patetyczny wpis jest ostatnim przesłaniem autora tego bloga.

Dziękuję wszystkim czytelnikom za uwagę i pozdrawiam

Jarek Stolarz


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • W trakcie pielgrzymki lubelskiej w sierpniu 1984 roku utopiło się w stawie powstałym na...
  • problem jest taki że Trójcę w NT, zakończenie Marka, kobietę złapaną na cudzołóstwie...
  • Słowo zostało potraktowane Trójcą Świętą po fakcie. Żaden cytat nie wytrzymał badania...

Tematy w dziale Społeczeństwo