Blog
byle nie w salonowca ;-)
Jarek Stolarz
4 obserwujących 24 notki 14984 odsłony
Jarek Stolarz, 16 czerwca 2017 r.

Grecki przepis na mesjasza

188 16 1 A A A
Seunion
Seunion

Napisałem notkę “I slam Islam. Walić poprawność” w której pisałem o islamie, o religii. Salon wrzucił ją w temat Imigranci. To jest potwierdzenie jak atmosfera idiotyzmów  wokół zalewu emigrantów wpływa na moderatorów Salonu 24.

 

Zatem wróćmy do wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w początkach naszej ery.

 

Mamy judaizm hellenistczny głoszony misyjnie po grecku, dostosowany do potrzeb konwertytów z greckiej kultury. Mamy zatem greckie synagogi i Mojżesza w krótkim chitonie bez czapy, z grecką buzią i fryzurą. Mamy filozofa Filona z Aleksandrii żydowsko - greckiego, który łączy Platona i Mojżesza w jeden system prawdy tak religijnej, jak i filozoficznej. Mamy Logos - transcendentne myśli transcendentnego Boga. Mamy Boga który jest wszechpotężny, wszechwiedzący i wszechobecny - nie do ogarnięcia. Mamy grecką Biblię w której znajdziemy więcej niż do tej pory znaleźli żydzi, którzy nie rozumieli bożego przesłania ani prawa.

Czego nie mamy? Nie mamy jeszcze bohatera. A bohater jest niezbędny. Z kim się ma szary człowiek utożsamiać, gdy go brakuje? Bohater jest doskonałym narzędziem. Jego bezkompromisowość, szlachetność, poświęcenie są świetnymi nośnikami nowych idei.

Bez niego mamy w religii pełno trudnej do ogarnięcia transcendencji, której ani zrozumieć, ani pokazać, ani opowiedzieć. Czy Bóg, który jest bytem nieogarniętym i przestał mieć cechy ludzkie może stworzyć kamień, którego nie mógłby podnieść? I inne równie śmieszne i nierozwiązywalne dylematy.

Ale nie ma w tym bigla a to niezbędne jeśli masz pozyskać tę większość, hoi polloy.  Potrzebujesz elektryzującego mitu aby oczarować tych niepiśmiennych ludzi. Jak zawsze.

 

Potrzebne są edukacyjne przykłady i historie z życia wzięte, zrozumiałe aby ułatwić propagację idei, opowieści kiedy to Bóg mówi do wybrańców, wydaje im polecenia, wysłuchuje  próśb ludzkich za ich pośrednictwem. Konieczne są życiowe przykłady, testimoniale, które są wspaniałym nośnikiem nawet dzisiaj. Popatrzmy na większość reklam telewizyjnych. Źle się czułem, wziąłem tabletkę i jest mi lepiej - mówi z ekranu aktor.

Tobie też będzie lepiej - dodaje lub nie. Sugestia sama działa. Takie nowoczesne szybkie przesłanie testimonialowe na 30 sekund, które widzimy lub słyszymy każdego dnia.

 

Biblia ukrywa w sobie bohatera - mesjasza. Oczywiście nie tego żydowskiego, który jako wielki wódz ma pokonać wrogów Izraela i odrodzić królewski dom Dawida. Bar Kochba ogłoszony Mesjaszem przez żydów dał ciała po całości i zginął zabity przez Rzymian- rzeź i wygnanie. Koniec Izraela, żydowskiej Jerozolimy aż do czasu syjonizmu.

 

Ktpś zauważył mesjasza w Biblii. Nic o nim nie wiadomo konkretnego ale jest przekonanie że przyjdzie i zbawi wszystkich. No i tu zaczyna się mała rywalizacja. Kim będzie mesjasz-bohater greckich żydów? Koncepcji jest sporo.

 1. Synem Boga, fantomem, który przyjmie wyłącznie aparycję ludzką jak chciał ponoć Marcjon

 2. Człowiekiem prostym - apsilos antropos (απλός άνθρωπος) adoptowanym przez Boga w trakcie chrztu, jako dorosły, jak chciał Marek

 3. Urodzonym z dziewicy Bożym Synem, jak chciał Mateusz  

 4. Jedną z emanacji Boga Przedwiecznego jak chciał Jan

 5. Bezgrzesznym Prorokiem urodzonym z dziewicy, jak jest w Koranie

I tu pojawił się koncept katolicyzmu. Powszechny Kościół powinien być zjednoczony - oczywiście w ramach jakiegoś konsensusu i ogólnego zadowolenia. Te wszystkie różne księgi i koncepcje trzeba jakoś połączyć i każdemu dać trochę zadowolenia, że ma w tym jakiś udział. I trochę dziegciu aby pamiętał że nic za darmo.

Katolicyzm to wspólny wysiłek wielu stron, które chciały razem współpracować i rosnąć - radykałowie zniknęli bo musieli.

Mesjasz będzie spełniał wszystkie o nim wyobrażenia.

Oczywiście nasz hellenistyczny mesjasz będzie uniwersalnym mesjaszem i zbawi wszystkich, oprócz żydów, bo tych uczyni się wrogami ludzkości i Boga. Od czego zbawi?

Chyba tylko od grzechu bo z głodem, katastrofami i chorobami to raczej sobie nie poradzi. Jak zbawi? No i tu znowu konkurs ofert.

 

 1. Naukami, oczywiście tajemnym nauczaniem, jak chcą gnostycy

 2. Bolesną Męką, Śmiercią  i Zmartwychwstaniem jak chce Paweł

 3. Przestrzeganiem Prawa Mojżeszowego i jego inną interpretacją, nauką znaną i tą nową jak to jest u Mateusza.

 4. Wszystkim powyżej.

 

Mesjasz będzie miał absolutnie rewolucyjne pomysły - każe przestrzegać prawa mojżeszowego i jednocześnie ustanowi sakrament Eucharystii, będący w totalnej sprzeczności z tym prawem.  Chyba, żeby nie był w sprzeczności bo nowa interpretacja prawa mojżeszowego jest  jakby inna. Eucharystia jest zaprzeczeniem i bluźnierstwem w stosunku do żydowskich świętych zwyczajów dietetycznych, ale odnajduje się ładnie w tradycji helleńskiej ceremonialnego spożywania chleba, wina i piwa na cześć bóstw odpowiadających za zbiory z kultów misteryjnych Dionizosa, Bakchusa.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

 • W trakcie pielgrzymki lubelskiej w sierpniu 1984 roku utopiło się w stawie powstałym na...
 • problem jest taki że Trójcę w NT, zakończenie Marka, kobietę złapaną na cudzołóstwie...
 • Słowo zostało potraktowane Trójcą Świętą po fakcie. Żaden cytat nie wytrzymał badania...

Tematy w dziale Społeczeństwo