Blog
byle nie w salonowca ;-)
Jarek Stolarz
5 obserwujących 72 notki 35425 odsłon
Jarek Stolarz, 29 sierpnia 2018 r.

Oczyszczenie narodowców. 219 pogromów na Kresach.

187 4 0 A A A

Jeffrey S. Kopstein, Jason Wittenberg napisali książkę Intimate Violence. Anti-Jewish Pogroms on the Eve of the Holocaust której tytuł można przetłumaczyć na "Intymna przemoc. Antyżydwskie pogromy w przeddzień Holokaustu".

Jest to pozycja obalająca tezy historyków z Yad Vashem takich jak Yehuda Bauer na temat przyczyn tej fali pogromów.

Dotychczas historycy żydowscy podkreślali znaczenie antysemityzmu lokalnej ludności pomijając znaczenie okupacji sowieckiej.

Kopstein stawia sprawę jasno - pogromy wystąpiły wyłącznie na terenach zajętych i okupowanych przez Sowietów od września 1939 do czerwca 1941 obejmujących obszary państw bałtyckich, Polskę, Rumunię. Nastąpiły na przestrzeni 1 miesiąca po ataku Rzeszy na ZSRR.

Kopstein pomniejsza znaczenie antysemityzmu przedwojennego, rywalizacji ekonomicznej polsko-żydowskiej, wpływu endecji, czy popularności partii komunistycznej na tych terenach. Pogromy wg niego mają charakter sytuacyjny nie wynikają z historycznego rozwoju stosunków polsko-żydowskich tylko z nagłej zmiany tych stosunków.

Co więcej mają one miejsce w środowiskach aktywnych i otwartych gdzie kwitło aktywne życie kulturalne i polityczne obu społeczności polskiej i żydowskiej. Gdzie przede wszystkim głosowano na BBWR a nie na Endecję. A komuniści nie mieli żadnego poparcia.

A to wszystko na podstawie badań statystycznych opartych o spis ludności i wybory w Polsce przedwojennej.

Pierwszy raz historyk sprawdził jak było i wg mnie jest to  świetny punkt wyjścia do dalszych badań które odpowiedzą na pytanie kto organizował pogromy i z jakich przyczyn bezpośrednich. 

Polscy narodowcy z Kresów zostali oczyszczeni z niesłusznych zarzutów o sprawstwo bezpośrednie pogromów przez amerykańskiego historyka, Żyda rosyjskiego pochodzenia.  To stwierdzenie kieruję zarówno do IPNu jak i do Centrum Badań Nad Zagładą Żydów.

A także do pozostałych polskich historyków tak bardzo zajętych moralizowaniem i obroną naszej narodowej czci.

Skuteczniejsze jak widać jest zajęcie się samą historią .Opublikowano: 29.08.2018 07:16. Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 07:24.
Autor: Jarek Stolarz
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Obawiam się że w wyniku takich zagrań jak stawianie pomników do stałego pilnowania przez...
  • Byłem na nartach w ValThorens, był duży opad a ja stwierdziłem że dla oszczędności czasu...
  • Ze zdumienia oczy przecieram. Oklaski.

Tematy w dziale Polityka