5 obserwujących
79 notek
39k odsłon
205 odsłon

Delfin, ryba i kotwica i znaczenie greckiego słowa "chrystus" z małej

Wykop Skomentuj4

Zacznę od "chrystusa" - chodzi o funkcję i o wszystkich innych niż Jezus Chrystus.

Otóż greckie słowo "chrystus" miało wiele znaczeń z których interesuje nas jedno - mesjasz, pomazaniec.  Jest często używane w Septuagincie. Pierwszym mesjaszem żydowskim był Dawid, potem Salomon, generalnie królowie Izraela. którzy byli jednocześnie wielkimi kapłanami jerozolimskiej Świątyni. Chrystusem w/g Biblii był też perski król Cyrus Wielki, nieobrzezany poganin, wyznający innych bogów,  jadający niezbyt koszernie. Ale pogonił Babilon i pozwolił odbudować Świątynię w wesji 2.0

Persom dał łupnia Aleksander Wielki, po którego śmierci niejaki Seleukos przejął Palestynę z dobrodziejstwem inwentarza i założył hellenistyczną dynastię Seleucydów. Dla poprawy własnego wizerunku skojarzyli oni swoje drzewo genealogiczne z  Apollinem i przyjęli Delfina na kotwicy jako swój herb. Poniżej ciężarek i misa z kolekcji Getty'ego.

image

image

Seleucydzi z racji pochodzenia promowali kulturę grecką i byli w tym skuteczni. A to spotkało się ze sprzeciwem Żydów, którzy z niepokojem obserwowali hellenizację własnej elity, łącznie z kapłanami, oraz sprzeciwiali się antyżydowskim działaniom Greków.

Doszło do powstania Machabeuszy/Hasmoneuszy, którzy pokonali Seleucydów i ich żydowskich popleczników. Powstania motywowanego odrodzeniem religijnym, koniecznością pozbycia się obcych zanieczyszczeń, oczyszczenia Świątyni itd..O historii konfliktu napisał Paweł Jędrzejewski i aby nie powtarzać polecam jego notkę Odwieczny Konflikt

Powstała dynastia Hasmoneuszy, która musiała sobie jakoś radzić i jak widać po monetach osiągnięto pewien kompromis kulturowy. Z jednej strony ośmioramienna gwiazda mesjasza i napisy w hebrajskim lub aramejskim. Z drugiej strony kotwica ale już bez delfina, bo Dekalog zabrania, i napis w koine (po grecku) basileos plus imię aktualnie panującego. Ładnie pomyślane. 

image

Oczywiście takie zgniłe kompromisy są trudne do strawienia przez prawdziwych obrońców wiary i tradycji, ale królowie hasmonejscy i nawet Herod trzymali to towarzystwo skutecznie za ... twarz.  

Ponieważ następował gwałtowny zmierzch dynastii w społeczeństwie żydowskim odżyły tendencje naprawy problemów poprzez oczyszczenie z obcych wpływów i w 66 wybuchło powstanie przeciwko Rzymianom, zakończone sukcesem, do tego stopnia że powstańcy zaczęli tłuc się między sobą o czym można przeczytać w Wojna żydowska. Szefowie tych wszystkich wrogich milicji są oczywiście w swym mniemaniu i w mniemaniu swych popleczników mesjaszami/chrystusami.

Skończyły się delfinki i kotwiczki oraz greckie pisanie na monetach. Tylko hebrajski i symbolika żydowska.

image

Rzymski korpus ekspedycyjny wyruszył wkrótce pod dowództwem Wespazjana Flawisza, który szybko przekazał dowodzenie Tytusowi(syn) aby zostać cesarzem i rozpocząć bicie monet z różnymi budującymi hasłami jak Concordia, Clementia, Caritas, Pax Orbis Terrarum, Judaea Capta i nowym godłem rodzinnym - delfinem na kotwicy. Co można zobaczyć w poprzedniej notce Bogu i Cesarzowi.

Tytus otoczył murem Jerozolimę, zagłodził i zdobył, niszcząc Świątynię. Też będzie bił monety z delfinem na kotwicy.

Po wszystkim dwóch Żydów  - historyk Josef ben Matatia i twórca judaizmu rabinicznego Yohanan ben Zakkai ogłaszają Wespazjana i Tytusa masjaszami czyli chrystusami. No bo skoro Yahwe dał zwycięstwo Rzymianom to pewnie dlatego że Żydzi go obrazili i należy ich naprostować zatem przysłał swoich mesjaszy.

Co ciekawe podobne wpisy znajdziemy u dwóch rzymskich historyków - Swetoniusza i Tacyta albo Pliniusza Starszego ( no nie pamiętam). Dwaj pierwsi Flawiusze byli wg nich mesjaszami.

 Po roku 70tym wychodzi dru.. pisana ręcznie pierwsza ewangelia. Nazwą ją znacznie później imieniem Marka.

Cdn nastąpi po zebraniu uwag do tej części..


 Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo