NowyProtest NowyProtest
260
BLOG

Recenzja książki "Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne"

NowyProtest NowyProtest Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Pandemia wymusiła przejście na pracę zdalną tam, gdzie to jest możliwe. Okazuje się jednak, że taka forma współpracy zdobywała popularność wiele lat przed pandemią. Dziś istnieją jeszcze lepsze narzędzia do komunikacji i pracy na odległość. Dlaczego warto porzucić kulturę korporacyjną i przejść całkowicie na model pracy z domu, można przeczytać w książce:

REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne
Jason Fried, David Heinemeier Hansson

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4924126/remote-pracuj-zdalnie-biuro-jest-zbedne

Autorzy radzą, jak prawidłowo wprowadzić model pracy zdalnej, żeby wszystko zadziałało. Rozprawiają się z powszechnymi mitami. Przedstawiają zalety i wady. W książce znajdziemy też porady dla pracowników, jak pracować efektywniej w domowym zaciszu.

Poniżej krótkie streszczenie książki.

Dedykacja

Autorzy dedykują książkę tym, którzy właśnie stoją w korku do pracy.

Opinie krytyków

Krytycy pozytywnie oceniają książkę jako lekturę obowiązkową i zachęcają do porzucenia typowego modelu pracy opartego na przywiązaniu do czasu i miejsca na rzecz nowych technologii. W czasach postępującej globalizacji zespoły są rozproszone po całym świecie. Przejście na pracę zdalną jest nieuniknione - jeśli pandemia nie przekona nieprzekonanych, to przekona ich rynek oraz rosnąca konkurencja na rynku pracy. Przejście na pracę zdalną pozwoliło im spędzać więcej czasu z dziećmi.

W "pracy" pracuje się trudniej

Współczesne biura coraz bardziej przypominają generatory szumu. Aby kreatywna praca mogła przynieść owoce, wymaga chwili spokoju. W open space ciągle się rozpraszasz i twoja praca staje się mocno nieefektywna.

Dojazdy do pracy

Marnujesz czas na dojazdy. Tracisz pieniądze na paliwo. Zaniedbujesz inne aspekty życiowe. Naukowcy wykazali, że długie dojazdy powodują stres, bezsenność i choroby układu krążenia. Czas poświęcany na dojazdy możesz wykorzystać bardziej produktywnie.

Technologia

Kiedy powstawała książka, technologia była znacznie mniej rozwinięta niż dziś. Do komunikacji na odległość najczęściej używano programów WebEx i Skype. Pandemia wymusiła dynamiczny rozwój narzędzi do telepracy. Dziś w Microsoft Teams przez kamerki może rozmawiać nawet 300 osób jednocześnie. Spotkania już nie muszą odbywać się w salkach konferencyjnych, gdzie by dojrzeć cokolwiek, musisz oglądać ekran lub tablicę przez lornetki. Teraz siedzisz wygodnie w domu przed ekranem i wszystko widzisz.

Można pracować całym zespołem nad projektem w czasie rzeczywistym. Umożliwiają to narzędzia typu Trello, Flowdock, Slack, Miro, Convergence i znacznie więcej, zaś w przypadku zespołów programistycznych wtyczka Code With Me.

Reżim 9-17

Tam, gdzie trzeba współpracować z klientami zza granicy i nie wymaga tego specyfika projektu, porzucenie ścisłego reżimu pracy w godzinach 9-17 i wprowadzenie elastycznego czasu pracy przyniesie dodatkowe korzyści.

Koniec monopolu miast

Praca zdalna oznacza koniec potrzeby relokacji pracowników i dostęp do talentów także spoza wielkich metropolii. Mniejsze miasta i wsie przestaną w końcu się wyludniać, ponieważ niższe koszty życia przekonają wielu pracowników do powrotu lub przeprowadzki do mniejszych miast/wsi.

Praca stacjonarna jak zdalna?

Ludzie przychodzą do biura i zachowują się zupełnie tak, jakby pracowali zdalnie. Zamiast podejść do kolegi lub koleżanki, piszą na komunikatorze. To dlatego wymuszone przez pandemię przejście na pracę zdalną nie przysporzyło większych problemów.

Kontrola pracowników

"Skoro ich nie widzę, to skąd mam wiedzieć, że pracują?"

Jeśli firma ma problem z zaufaniem do pracowników, to popełniła błąd na etapie rekrutacji. Sadzanie ich w biurze nie jest gwarancją produktywności. Jeśli któryś z członków zespołu nie umie wywiązać się z obowiązków, to dalsza współpraca przestaje mieć sens. Należy zatrudniać specjalistów, który umieją zarządzać czasem i wnoszą wartość dodaną. Firma to nie opiekunka do dziecka.

Aby skutecznie współpracować, trzeba ufać sobie nawzajem i mierzyć efekty pracy.

Kontrola bezpieczeństwa

Dziś to nie problem. Najczęściej pracownicy do pracy zdalnej dostają sprzęt firmowy. Należy przestrzegać kilku zasad opisanych w książce, m.in. szyfrować dyski, włączyć automatyczną blokadę ekranu, używać różnych haseł.

Ryzyko izolacji

Kontakty nie muszą kończyć się na współpracownikach. Rodzina, dzieci, znajomi z okolicy. Może warto poznać nowych znajomych? Jeśli członków zespołu nie dzielą tysiące kilometrów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować imprezy integracyjne.

Ergonomia pracy

Praca zdalna daje swobodę w organizacji domowego biura. Powinieneś zadbać o wygodne stanowisko pracy: ergonomiczny fotel, odpowiednie (regulowane?) biurko, wysokiej klasy monitor. Zakup może być kosztowny, ale chodzi o twoje zdrowie. Firmy często decydują się zapewnić pracownikom sprzęt i meble lub wypłacają im jednorazowy dodatek na ich zakup.

Wyślij wszystkich na zdalną

Jeśli wyślesz tylko jednego pracownika do pracy zdalnej i dalej będziesz prowadził biznes jak do tej pory, to ten eksperyment nie powiedzie się, ponieważ potrzebne są zmiany w sposobie organizacji pracy. Mimo że ludzie z entuzjazmem podchodzą do idei telepracy, na początku mogą go nie okazywać z powodu konieczności przystosowania się do zmian. W każdej dziedzinie trudno zmienić ludzkie przyzwyczajenia. Ponadto ci, których pozostawisz w biurze, będą czuć się gorsi "dlaczego oni mogą, a my nie?".

Śledź postępy

Podczas pracy zdalnej trudniej zająć się czymś innym niż pracą. Pierwsza kawa, druga kawa, plotki na korytarzu, pokój gier i zabaw, to wszystko odpada. Możesz zamknąć się w swoim domowym biurze i skupić się na pracy zamiast słuchać plotek w open space.

W modelu pracy stacjonarnej musisz nieustannie chełpić się dokonaniami, czyli im więcej mówisz i zwracasz na siebie uwagę, tym więcej zyskujesz u przełożonych. Bolesna prawda wychodzi na jaw po przejściu na model pracy zdalnej. Tu trzeba być doskonałym pracownikiem i jesteś oceniany z realizacji swoich zadań. Znacznie łatwiej widać zaangażowanie członków.

Skuteczny menedżer

Rolą menedżera jest bycie liderem i ocena pracy podwładnych. Dobry menedżer musi znać charakter pracy i wiedzieć, co jest do wykonania. Samo upewnianie się, że pracownik jest w biurze, nie mierzy efektywności pracy.

Model open source

Idea open source to najlepszy przykład, że praca zdalna działa nawet wtedy, gdy członkowie zespołu są rozsiani po całym świecie. Inaczej nie powstałby system Linux, wiodące bazy danych, oprogramowanie serwerowe i mnóstwo narzędzi wykorzystywanych ochoczo przez gigantów typu Microsoft, Facebook, Google...

Przeszkody

Pracownikom należy dać swobodę w podejmowaniu decyzji (do tego ich odpowiednio wcześniej przeszkolić), ponieważ jeśli będzie musiał czekać kilka godzin na innego kolegę w celu uzyskania zgody na jakąś czynność lub ktoś inny będzie musiał pokazać to czy tamto, wtedy nie należy oczekiwać, że praca zdalna stanie się efektywniejsza od stacjonarnej. Należy też upewnić się, że ludzie mają dostęp do wszystkiego, co potrzebują i mają warunki do pracy w domu.

Dlaczego warto wprowadzić pracę zdalną na stałe?

Dowiesz się z poniższego wpisu:

NowyProtest
O mnie NowyProtest

Zaprotestujmy przeciwko kupowaniu mieszkań na wynajem. Stop patologiom!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo