1 obserwujący
49 notek
9108 odsłon
  84   0

Różaniec. Z historii różańca cz. 1

Według legendy różaniec miał pojawić się w życiu katolików dzięki św. Dominikowi. Miał on mieć wizję Matki Boskiej, która rozkazała mu modlitwę za pomocą tego modlitewnego sznura. Co ciekawe, sama legenda też może być legendą.

Legenda związana ze świętym Dominikiem jako propagatorem różańca ma się dobrze. Co ciekawe jednak, sama ona może być jedynie legendą. Bollandyści, czyli holenderscy jezuici, którzy zajmowali się badaniem żywotów świętych, nie znaleźli żadnych dowodów na powiązanie osoby św. Dominika z początkami historii tego sznura modlitewnego. Poświadczający ów brak dowodów tom dzieła o nazwie "Acta Sanctorum", został wydany w Antwerpii w roku 1733. Tym, skąd wzięła się historia różańca, interesował się Herbert Thurston, również jezuita. Uznał on, że św. Dominik nie ma nic wspólnego z zapoczątkowaniem tego zwyczaju. 

Czamu napisałam "sznur modlitewny"?... Ponieważ część badaczy uznaje (i tu druga ciekawostka), że początki różańca mają początek... w islamie (różaniec miał być wzorowany na sznurze modlitewnym popularnym wśród wyznawców tej religii).

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale