2 obserwujących
281 notek
21k odsłon
42 odsłony

B.133 Zapiski wartownika - 17 maja jeszcze raz

Wykop Skomentuj

Naprawdę na kurs zacząłem chodzić gdy zaczęła się jego druga tura. Ale zostało nas tylko ośmiu. 

Z firmy pana Bogdana zostało tylko trzech. On sam, Mirosław i Pułkownik z WKU. Reszta pracowników firmy odeszła i założyła ponoć swoją własną. Pan Bogdan wraz z synem Aleksandrem, gdy trwał nasz kurs, zdawał egzaminy na drugi stopień. Kiedyś siedzieliśmy rozwiązując testy, a tu wchodzi pan Bogdan, który akurat wrócił z egzaminów. Nie zdał!!! Twierdził, że nie przeszedł przez testy - pierwszą część egzaminów.

- Bo się tam nie można skupić. Ciągle ktoś zadaje jakieś głupie pytania prowadzącym... A w ogóle te całe kursy, podręczniki są do d... potrzebne. Znać ustawę, trochę o broni wiedzieć. I samoobrona. Cała reszta to nie potrzebne obciążenie - opowiedział paląc papierosa.

Na następnych zajęciach wypisał faktury i powiedział, że będzie wydawał świadectwa jak dostanie przelewy z firmy. Kurs skończony.

W firmie bez problemów przyjęli fakturę. I byli trochę zdziwieni, że tak tanio. Na początku marca przelew przyszedł i dostałem papiery. Zawiozłem dokumenty do Komendy. Odstałem w kolejce. Za miesiąc, już w kwietniu przyszli policjanci, żeby zrobić wywiad środowiskowy. Widocznie byłem w porządku, bo za jakiś czas dostałem zaproszenie na maj. Na egzaminy.

Pojechałem. Ludzi tłum. Zdawaliśmy na jakiejś auli. Faktycznie, było paru niespokojnych i gadatliwych zdających. Ale się uspokoili. Zdałem. Ustawiłem się do kolejki na ustny. Było trzech egzaminatorów. W środku siedział Prokurator ( wykładowca z pierwszego kursu). Siedząc przy stoliku przygotowawczym, myślałem czy iść do niego czy nie. Ale widziałem, że patrzy w moją stronę... Zapisałem co miałem powiedzieć i idę... do środkowego stolika. Na dzień dobry spytał:

- Czy pan już zdawał?

- Nie.

- To skąd ja pana znam?

- Z kursu I stopnia, z Rybnika.

- A gdzie pan chodził na II stopień?

- Do pana Bogdana...

- Do niego pan poszedł?

-Tak, bo nie wiedziałem, że się rozdzieliliście...

-No tak... proszę zdawać...

Zdałem dobrze. Trochę miałem problemy z jednym pytaniem. Miałem dwa warianty odpowiedzi. Na kartce miałem opisany jeden. W ostatniej chwili jednak zmieniłem i ustnie powiedziałem ten drugi.

- Dlaczego pan mówi co innego niż chciałbym usłyszeć?- zapytał kiedy skończyłem.

- Bo niepotrzebnie zmieniłem to co napisałem.

-A co pan napisał? - kiedy powiedziałem i pokazałem skończył kwestię - To nie można tak było od razu?

Potem zaliczyłem jeszcze dwa następne pytania, tym razem bez pudła. Egzaminator podsumował na koniec:

- Zdał pan. Proszę zdawać dalej.

Następnego dnia samoobrona. Wszedłem jako jeden z ostatnich. Do stanowiska zdawania podchodziłem obok egzaminatora, zza jego pleców. Mruczał sam do siebie: " Ku...a.... Jeszcze nikogo nie oblałem...". Nie był to dobry prognostyk. Ale dobra. Gramy dalej. Trzy pytanka. " Obrona przed atakiem nożem". Pokazałem wszystkie warianty." Jeszcze jakieś pan zna?... Nie...Mało, minus". "Kajdankowanie". Od razu podobno zły chwyt.... Potem pogubiłem się przy zakładaniu kajdanek.... "Drugi minus... Zapraszam za miesiąc".... Z naszej grupki nie zdał nikt. Z komandosem, świeżo po wojsku, włącznie.

Na poprawkę czekałem miesiąc. Załatwiłem sobie kasetę wideo z samoobrony. Ćwiczyłem z cieniem. Trochę z kolegami. Pojechałem do Katowic, tym razem pewny siebie. Samoobrona poszła bez problemu. "Dżwignie tonfą", "Pady". Do wyciągania z samochodu nie musiałem startować. Miałem dwa plusy na trzy możliwe.... W drodze na autobus telefon do domu: " Zasłużyłem na dobry obiad".... Następnego dnia strzelectwo. W kolejce przed salą stołówki, w której były egzaminy, spotkałem kolegę z pracy - Tomka. Miał jakieś książki na temat strzelania. Znalazłem w niej definicję kalibru broni gładkolufowej. Nie znałem jej, bo jedyne zajęcia na kursie na ten temat opuściłem. I to był strzał w dziesiątkę. Ta książka... (cdn)


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura