2 obserwujących
58 notek
4442 odsłony
42 odsłony

Z życia ucznia

Wykop Skomentuj

Potem, już w klasach cztery osiem doszli inni nauczyciele. Zbyszek czasem lubił wspominać stare dobre czasy . Pani Krysia od przyrody- dobra mama dla całej klasy. Chyba najbardziej lubiana ze wszystkich. Pani Janka od geografii. Starsza już kobieta, ale posiadała niesamowite poczucie humoru, dzięki czemu w klasie zawsze było miło i przyjemnie. Nawet po ciężkiej klasówce. Zbyszek w technikum poznał jej męża, który uczył rosyjskiego. Te same metody i takie samo poczucie humoru.

Była też stara kadra. Przykładowy stary belfer - pan Edward. Matematyk z nieodłączną wielką teczką. Grube oprawki okularów i garnitur. Może już troszkę niemodny, ale zawsze elegancki. Trudno powiedzieć jak on to robił, ale potrafił nauczyć nawet największego "matoła". U niego nie było dwój na koniec okresu czy roku. Wszyscy umieli przynajmniej podstawy przerabianych zagadnień.

Inny starszy pan... Stanisław. Mocno łysawy nauczyciel muzyki. Już sam wygląd budził respekt. Potężny człowiek z nieodłącznymi skrzypcami w rękach. A bywało, że smyczek służył nie tylko do grania... Niektórzy poczuli to czasem dosłownie na własnej skórze. Ale gdy pan Stanisław zaczął nabijać nogą rytm, to było wiadomo, że zagra... A wtedy iskry leciały spod smyczka. Uczniowie lubili takie lekcje.

Albo fizyk pan Sebastian. Z lekka zwariowany facet. Lubił robić różne eksperymenty zwłaszcza z prądem. A gdy na stole pojawiała się na przykład maszyna elektrostatyczna było pewne, że będzie wesoło. Kiedyś, chyba w siódmej klasie, Zbyszek dowiedział się, że pan Sebastian wypisywał oceny końcowe w szpitalu. Leczyli mu tam podobno nerki. I to tak skutecznie, że usunęli biednemu nauczycielowi nie tą co trzeba. Oceny wypisywał albo nawet dyktował leżąc w ciężkim stanie w łóżku... ale na szczęście, wyciągnęli go z tego i wrócił do pracy.

Kto jeszcze... Barni od wf. Gościu występujący w zespole regionalnym. Zgrywus totalny. Często grywał z chłopakami w piłkę. Nierzadko w tym czasie robił jakieś salta czy inne ewolucje. Ale grając w drużynie przeciwnej nie potrafił " przejść" z piłką Zbyszka. Zbychu na obronie był w swoim żywiole.

Nauczycieli było w tej szkole dużo. Pewnie, że byli różni. Ale nie było chyba jakichś "katów" czy innych postrachów. To było szkoła o dobrej atmosferze. W mieście miała dobrą sławę... Po kilkudziesięciu latach zastała przemieniona w jakiś sąd czy coś w tym stylu. Ale to dużo póżniej.

W klasie pierwszej, do której chodził Zbyszek, dzieci był bardzo dużo. Ale wszystkie / prawie wszystkie/ pilnie pracowały. Malowały w zeszytach kwiatki, owoce i inne szlaczki. Powoli wypisywały w linijkach nowe literki i cyferki.Aby im pomóc w tej ciężkiej pracy ławeczki w ich klasie były mniejsze niż w innych. Na dodatek siedliska ławek nie dało się odsuwać od stolików. Pomagać to może nie pomagało w przyswajaniu wiedzy ale niektórym nawet przeszkadzało. Zbyszek i kilku jego kolegów miało kłopoty z wsunięciem się do takiej ławki. Ale czy ktoś mógł przewidzieć, że dzieci mogą wyrosnąć ponad normę ? 

W takich trudnych warunkach pracy czasami zdarzały się chwile przyjemne. Może nie zawsze przyjemne dla wszystkich ale się zdarzały. Oto z okazji świętego Mikołaja jakaś starsza klasa /bodajże piąta / zrobiła na tak zwanych pracach ręcznych prezenty dla młodszych kolegów. Z folii wycięli elementy, które potem zszyli ozdobnym szwem " na okrętkę". Dla chłopców były to koniki a dla dziewczynek buciki. W sumie bardzo miłe upominki. Wykonawcy pofatygowali się do pierwszej klasy / w tym przypadku klasa Zbyszka/. I każde dziecko dostało odpowiedni prezent. No może prawie każde... Bo Zbysio dostał bucik!!! Było trochę płaczu i trochę śmiechu. Pani Nauczycielka natychmiast poprawiła błąd. A Zbyszkowi ta pomyłka utkwiła głęboko w pamięci. Do tego stopnia przejął się sytuacją, że postanowił nigdy nie golić wąsów, że nikt się więcej nie pomylił. I do tej pory się tego trzyma... Oprócz pół roku w wojsku zawsze ma wąsy. Mało kto wie dlaczego. (cdn)


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura