szczelo szczelo
657
BLOG

Prowizje OFE 2.0

szczelo szczelo Gospodarka Obserwuj notkę 2

Jeszcze o liczeniu prowizji pobieranej przez OFE. W poprzedniej notce wkleiłem szybko funkcję marginalnej prowizji kapitałowej pobieranej przez OFE. Pytaniem pozostaje jaką prowizje pobierze OFE przez cały okres działania. Pytanie jest o tyle trudne, że nie jest oczywistym od czego takową prowizję liczyć.

Na poczatek wykresik. EDIT: zmieniłem obrazek, na poprzednim nic nie było widać.

Funkcja kapitału wyrażone w dzisiejszych złotówkach przy założeniach, że przyszły emeryt wpłaca rocznie równowartość dzisiejszych 2400 PLN. Funkcje symulując ilość zgromadzonego kapitału zależnie od sposobu inwestowania.

1) Inwestowanie w materac. Pieniądze odkładane są do materaca, gdzie zżera ja inflacja

2) Inwestowanie w konto oprocentowane na inflację przy założeniu, że obsługa takowego konta nie generuje dla inwestora żadnych kosztów.

3) Inwestowanie w OFE przy założonej średniej stopie zwrotu 6%, inflacji 3%, marży kapitałowej 0.6% oraz oplacie dystrybucyjnej 3.5%.

4) Inwestowanie w OFE przy średniej stopie zwrotu 6% oraz inflacji 3%, bez kosztów pobieranych przez OFE

5) Inwestowanie w OFE przy założeniu, że OFE inwestowałoby w WIG co zwiększyłoby roczną stopę zwrotu do 8%. Marża kapitałowa 0.6%, opłata dystrybucyjna 3.5%.

6) Inwestowanie w OFE - WIG ale bez kosztów.

Funkcja odwzorowująca inwestowanie w WIG jest na potrzeby tego wpisu raczej przykładowa - ma pokazać co dzieje się gdy stopa zwrotu funduszu inwestującego długookresowo zwiększa się o mizerne 2%. Oczywiści, moim zdaniem byłoby tak gdyby inwestowano więcej w akcji a mniej w obligacje, ale nie to jest teraz sednem. Po drugie pokaże to co się dzieje z prowizją, jeśli rosną wyniki funduszu.

I jak liczyć prowizję naliczaną przez OFE? Otoż szczerze sam nie wiem.

Prowizja OFE w przypadku gdy inwestuje na 6% rocznie wynosi .... no wlasnie? ;-) Różnicę między kapitałem emeryta w scenariuszu, w którym pracują za darmo a obecnymi prowizjami? W tym wypadku wychodzi 31 908 PLN. Jaki to procent kapitału? Zależy co przyjmiemy za wartość referencyjną? Jeśli będzie to wartość funduszu bez kosztów to wtedy prowizja wyniesie 16,6%. Można by uznać za wartość referencyjną zdyskontowaną wartość wpłat. Wtedy wyjdzie astronomiczne 58,8%. Ale chyba jasnym jest, że przyjęcie tej kwoty za bazową jest idiotyczne.

Wrócmy zatem do tych 16,6%. Dużo czy mało? W scenariuszu WIG podobnie liczona prowizja wyniesie 17,9%. Ale kapitał emeryta będzie i tak wyższy niż w scenariuszu 6%.

Wynika z powyższego, że oceniać wysokość prowizji należy raczej relatywnie do rentowności funduszu i alternatywnych opcji inwestycyjnych. Nie wyrokuję tutaj czy obecne stawki są wysokie czy nie. Skłaniam tylko do zmiany sposobu oceniania ich wielkości.

szczelo
O mnie szczelo

... w tym także do siebie, jak mi ktoś udowodni, że bredzę. Kącik złotych myśli: Kapitalizm (łac. wyzysk człowieka przez człowieka) – ustrój polityczny, panuje na szeroko pojętym Zachodzie. Główną metodą sprawowania władzy przez kraje kapitalistyczne jest propaganda. W skrócie, zjawisko to wygląda tak: twój diler jest zadowolony, bo wziąłeś od niego palenie, dostał siano i cieszy mordę, ty jesteś zadowolony, bo masz palenie za free z prowizji, ja jestem zadowolony, bo załatwiłem kumplom stuff, oni są zadowoleni, bo maja dobry stuff. I tu wychodzi ciekawe zjawisko. Ci wszyscy ludzie są szczęśliwi, bo dzięki paleniu mają dobre humory. A jeśli oni mają dobry humor, to ich domownicy też mają dobry humor, jeśli ich domownicy mają dobry humor, to ich psy też mają dobry humor, jeśli ich psy mają dobry humor, to psy ich sąsiadów mają dobry humor, jeśli psy ich sąsiadów mają dobry humor, to ich sąsiedzi mają dobry humor i tak dalej bez końca. Wszyscy są szczęśliwi dzięki załatwianiu palenia. I to właśnie w kontekście ekonomiczno-socjologicznym jest kapitalizm. Socjalizm – ustrój polityczny bohatersko walczący z problemami w innych ustrojach niewystępującymi. Cuda socjalizmu * Nie ma bezrobocia, ale nikt nie pracuje. * Nikt nie pracuje, a wszyscy otrzymują wynagrodzenie. * Wszyscy otrzymują wynagrodzenie, ale nic nie można za to kupić. * Nic nie można kupić, ale wszyscy mają wszystko. * Wszyscy mają wszystko, ale wszyscy są też niezadowoleni. * Wszyscy są niezadowoleni, ale podczas wyborów głosują za tym ustrojem. Współczesny socjalista charakteryzuje się tym, że ma telefon komórkowy, karty kredytowe, konto w banku, jeździ zagranicznym autem i korzysta z Windowsa. Socjaliści zrzeszają się w tzw. robotniczych partiach, w których nie ma robotników. Liberał – perfidny, zapluty karzeł reakcji, odpowiedzialny za wszelakie zło, bezrobocie, plamy na Słońcu i brak smalcu w sklepie. Często opowiada farmazony o wolnym rynku i zemście szatana – kapitalizmie. Niektórzy widzieli jak zjada dzieci i współżyje z 7 krasnoludkami.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka