129 obserwujących
514 notek
985k odsłon
  507   2

Polska 1939 – Francja 1940

image Najazd sowiecki 17.09. te szanse likwidował, powodował też upadek morale walczących polskich wojsk, dla dowódców i żołnierzy było oczywiste, że nie mają żadnych szans w wojnie z Niemcami, gdy Sowieci zajmują zaplecze frontu, odcinają od zaopatrzenia z Zachodu.

 Coraz więcej historyków przyznaje, że gdyby nie pakt Ribbentrop-Mołotow to Hitler nie odważyłby się zaatakować Polski. Jestem przekonany, że także do klęski militarnej Polski Sowiety przyczyniły się w sposób rozstrzygający. Opowieści o tym jakoby w połowie września Wojsko Polskie było całkowicie rozbite i Polska nie miała sił, aby kontynuować wojnę z Niemcami, a napaść sowiecka była czymś w rodzaju Coup de grâce – ciosem miłosierdzia zadanym cierpiącej Polsce, aby dłużej nie męczyła się może opowiadać ktoś, kto wierzy w to, co latami wpajała Polakom komunistyczna propaganda.

Haniebna klęska

 Francja w okresie międzywojennym była słusznie uważana za wielkie mocarstwo. Największa armia lądowa Europy opromieniona sławą zwycięstwa w I wojnie światowej. Francja była drugim, po Wielkiej Brytanii największym co do liczby mieszkańców i powierzchni imperium kolonialnym na świecie. Jej posiadłości znajdowały się w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Północnej. Zamieszkiwało je 69,6 mln ludności, w tym 41,9 mln we Francji. Łączna powierzchnia wszystkich kolonii wynosiła 11 858 tys. km² (sama Francja europejska miała 551 tys. km²).

 Inaczej niż Polska Francja miała wyśmienite położenie geostrategiczne. Atak groził jej tylko z jednego kierunku, od wschodu, ze strony Niemiec. Północną flankę Francji osłaniały Belgia (22 dywizje) i Holandia (10 dywizji), na północy Francja też graniczyła przez Kanał La Manche z Wielką Brytanią, który przysłała do Francji korpus ekspedycyjny (15 dywizji). Na południu była chroniąca ten rejon obecność neutralnej Szwajcarii, były też Włochy, formalnie sojusznik Hitlera, ale Mussolini unikał zaangażowania w wojnę i armia włoska tylko markowała jakieś anemiczne działania. Wreszcie na zachodzie, odgrodzona Pirenejami (trzeci pod względem wysokości łańcuch górski w Europie) znajdowała się frankistowska Hiszpania, podejrzewana o związki z Hitlerem, ale zachowująca się neutralnie.

image W takim położeniu Francja, wraz z sojusznikami, zgromadziła do obrony 151 dywizji (w tym 2 polskie), ogółem 3,5 mln żołnierzy, 14 000 dział, 4 200 czołgów, 4 500 samolotów.

 Hitler wydał rozkaz do ataku 10.05.1940 r. Na Francję uderzyło 135 niemieckich dywizji - 3 mln żołnierzy, 7 400 dział, 2 400 czołgów, 3 600 samolotów. Holandia broniła się zaledwie 3 dni, Belgia 18, a Luksemburg poddał się w pierwszym dniu ofensywy niemieckiej. Dowodzący Brytyjskim Korpusem Ekspedycyjnym 19.05. zgłosił swoim przełożonym w Londynie, że będzie konieczna ewakuacja jego wojsk przez Dunkierkę bowiem grozi im otoczenie i zepchnięcie do morza. Od 27.05. do 4.06. kontynent opuściło 338 tys. alianckich żołnierzy, porzucono na brzegu całość ciężkiego sprzętu (czołgi, artyleria). 14.06.niemieckie oddziały wkroczyły do Paryża, który nie był broniony. 17.06. marszałek Pétain ogłosił, iż dalsza walka nie ma sensu. 22.06. Francja skapitulowała, broniła się ponad miesiąc.

 Niemcy uzyskały ogromne ilości uzbrojenia i sprzętu po armii francuskiej, porty dla okrętów podwodnych do operowania na Atlantyku, cały potencjał przemysłowy Francji, a nawet kolonie francuskie (niektóre z nich nie podporządkowały postanowieniem kapitulacyjnym).

image 10.07. Pétain ogłosił powstanie kolaborującego z III Rzeszą państwa francuskiego (L’ Etat Francais). Garstka Francuzów z gen. de Gaulle odmówiła podporządkowania się nowemu rządowi wzywając do obywatelskiego nieposłuszeństwa i kontynuowania walki z Niemcami w sojuszu z Wielką Brytanią..

 Warto pamiętać, że w kampanii francuskiej Niemcom daleko było do zajęcia całej Francji, a Francuzi mieli zasoby, aby prowadzić wojnę, a ponadto, nawet w razie kęski na kontynencie po drugiej stronie kontrolowanego przez silną francuską marynarkę wojenną Morza Śródziemnego, były kolonie francuskie (Algieria, Maroko, Tunezja). Tam z łatwością można byłoby przenieść władze państwowe i w oparciu o zasoby kolonii kontynuować wojnę z Niemcami – takiej możliwości nie miały polskie władze, a jednak one nie skapitulowały.

 Mamy zestawienie: kampania wojska broniącego Polski zaatakowanej przez dwa mocarstwa Niemcy i Rosję i obronę potężnej Francji, wspieranej przez mocarstwową Wielką Brytanię zaatakowanej przez Niemcy. Zestawiając siły jakimi dysponowali broniący się, zachowania i postawy władz, dowódców wojskowych, żołnierzy w 1939 r. i w 1940 r. mamy prawo być dumni z II Rzeczypospolitej.


Uwaga: dane dotyczące sił i uzbrojenia na podstawie: Bogdan Musiał „Na zachód po trupie Polski” Warszawa 2009.

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura