129 obserwujących
515 notek
991k odsłon
  2880   0

Patron opozycji totalnej

Suchorzewski, główny bohater opozycji w dniu 3 maja i autor napisanej z własnej inicjatywy broszury oczerniającej obóz reform, był dla organizatorów spisku ważną postacią. W ten sposób w życiu posła, uważanego niegdyś za ,,poczciwego“, rozpoczął się nowy i ostatni okres jego działalności publicznej: okres sprzeniewierzenia się i zdrady.

Jan Suchorzewski, który najpierw pojechał do Wiednia, by na dworze cesarskim skarżyć się, że został pobity przez posłów w Warszawie teraz udał się do Sankt Petersburga (figurował na liście ambasadora Bułhakowa w 1792 r. zawierającej zestawienie osób, na które Rosjanie mogą liczyć przy obaleniu dzieła 3 maja). W marcu 1792 r. widziano Suchorzewskiego w Petersburgu w składzie czternastoosobowej delegacji „narodu“ zabiegającej o udział rosyjskich bagnetów w operacji cofnięcia polskich reform.

Po zawiązaniu konfederacji targowickiej jej szefowie wyróżnili „zasługi“ Suchorzewskiego, mianując go konsyliarzem generalności (członek władzy wykonawczej konfederacji). Około połowy czerwca powierzono mu nawet dowództwo zorganizowanej świeżo podolskiej brygady kawalerii.

Targowiczanie głosili, że: „Intencjami wprowadzenia armii Jej Wysokości Cesarzowej Rosji Katarzyny Wielkiej, sojuszniczki Rzeczypospolitej, są i zawsze były przywrócenie wolności Polakom i Rzeczypospolitej, a w szczególności zapewnienie wszystkim obywatelom bezpieczeństwa i szczęścia.” Targowica wieściła, że broni ustroju gwarantującego Polakom wolność i dlatego przy pomocy - jak dziś powiedzielibyśmy - zagranicy stara się obalić "opresyjne" rządy Konstytucji 3 Maja. Caryca Katarzyna oczywiście wsparła starania targowiczan wysyłając do  obrony "praworządności" w Polsce 100 tys. wojska.

W czasie insurekcji kościuszkowskiej Sąd Najwyższy Kryminalny skazał targowiczan na karę śmierci przez powieszenie, wieczną infamię, konfiskatę majątków i utratę wszystkich urzędów. W Warszawie powieszeni zostali biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz i hetman polny litewski Józef Zabiełło. Wcześniej w Wilnie 25 kwietnia powieszono hetmana wielkiego litewskiego Szymona Kossakowskiego.

imageSkazano również nieobecnych targowiczan, którzy uciekli z kraju - był wśród nich Jan Suchorzewski. W tym przypadku wyroki wykonano „In affigie”, wieszając portrety tych zdrajców. 29 września 1794 r. na szubienicy zawisł także portret skazanego Suchorzewskiego,  


***************

Spoglądając na przemianę posła Suchorzewskiego, który z patrioty walczącego o „prawa obywatelskie” stał się zdrajcą zaprzedanym obcym można wskazać do czego prowadzi nierozumna walka z własnym państwem. Kiedy spojrzymy na zachowania opozycji i działania jej posłów dziś, to widzimy, że są one bliźniaczo podobne do tego co robił dawniej Jan Suchorzewski. Wydaje się, że poseł kaliski nadaje się na patrona współczesnej opozycji nazywającej siebie „totalną”.

Opublikowano na Tysol.pl dnia 21.07.2018 


Lubię to! Skomentuj137 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka