16 obserwujących
153 notki
399k odsłon
4516 odsłon

Starszy chorąży sztabowy

Wykop Skomentuj15

Stary dowcip o blondynkach. Jedna pyta drugą: - Ty, jak to się poprawnie pisze? Iran, czy Irak?

Zawsze, jak świat światem, a służba służbą, skrót od „sztabowy” w pisowni stopnia wojskowego, czy służbowego, to było „sztab.” Gdy ktoś walnął babola i napisał na przykład sierż. szt., była kupa śmiechu, że sierżant sztukowy, bo szt., to skrót od sztuka.

Świat zwariował. Mundurowa młodzież i podstarzałe mundurowe pierduny, którym jest obojętne, czy sporządzą notatkę służbową, czy słórzbową, upierają się, że teraz, według najnowszych wytycznych pisze się szt. W rozumieniu sztabowy. Bo między innymi w jakimś systemie informatycznym Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych taki skrót, szt., oficjalnie funkcjonuje. Inni powołują się na to, że podczas szkolenia podstawowego wpojono im tę pisownię, szt.

Poświęciłem kilka godzin na risercz w Internecie. Szukałem jakiegoś oficjalnego normatywu. I poległem. Same wygłupy językoznawców. Jedni tak, inni to drugie. Jakaś Wikipedia z wykazem stopni NATO. Jakieś przekazy historyczne, gdzie występuje jednak „sztab.”

Ja twierdzę, że wsad do systemu informatycznego DGSZ wrzucił pryszczaty cywil, a jak już weszło, to nawet trepy z ciężkimi pagonami nie mają odwagi zgłosić oczywistej omyłki pisarskiej.

Kto podejmie wyzwanie?

Jak się pisze skrót nazwy stopnia starszy chorąży sztabowy?

[]

Zobacz galerię zdjęć:

Minister otrzymał informację za pośrednictwem Facebooka.
Minister otrzymał informację za pośrednictwem Facebooka.
Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo