Blog
Rebeliant
Rebeliant Szmarowski
Rebeliant Szmarowski Robert Szmarowski, 1970 r.
11 obserwujących 120 notek 286583 odsłony
Rebeliant Szmarowski, 12 kwietnia 2018 r.

W Polsce nie ma zeznań pod przysięgą

425 3 0 A A A

Prokuratura chce aresztować kolejnego sowizdrzała z PO. Ten przywołuje śledztwo sprzed lat, gdzie świadkowie zeznawali „pod przysięgą” na jago korzyść.

W Polsce nie istnieje instytucja składania zeznań pod przysięgą. Media rozpowszechniły błędny stereotyp, transmitując rozprawy komisji do spraw afery Amber Gold, gdzie od świadków odbiera się przyrzeczenie. Proszę wszystkich o powstanie, a świadka o powtarzanie za mną słów przyrzeczenia.

W sensie procesowym złożenie tego przyrzeczenia, albo odmowa jego złożenia, mają efekt zerowy, jeśli świadka pouczono o odpowiedzialności karnej. Przed przystąpieniem do przesłuchania świadka, organ zobowiązany jest pouczyć go o ciążących na nim obowiązkach i przysługujących mu prawach. Naczelnym przepisem, determinującym przebieg przesłuchania świadka, jest zapis w artykule 233 kodeksu karnego, który w paragrafie pierwszym stanowi:

Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

I już. Nie ma znaczenia, czy skutecznie pouczony świadek złożył jakieś dodatkowe przyrzeczenie, czy nie. Jego postawę, jako osobowego źródła dowodowego, podczas przesłuchania wymusza kodeks karny, w jednym konkretnym artykule.

Nie dajmy się nabrać politycznym cinkciarzom.

[]

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

To jest kontynuacja bloga, dostępnego pod tym adresem: https://www.salon24.pl/u/mundurowi/

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Arek Pruszynski - Ja przyjmuję polecenia na drodze służbowej. Za nisko Pan wszedł. A...
  • @gel Super. Bardzo ładnie zredagowane wyobrażenia. Odsyłam do dwóch linków pod tekstem.
  • @ak pl A kogo obchodzi Zdanowska!

Tematy w dziale Polityka