13 obserwujących
127 notek
298k odsłon
521 odsłon

W Polsce nie ma zeznań pod przysięgą

Wykop Skomentuj3

Prokuratura chce aresztować kolejnego sowizdrzała z PO. Ten przywołuje śledztwo sprzed lat, gdzie świadkowie zeznawali „pod przysięgą” na jago korzyść.

W Polsce nie istnieje instytucja składania zeznań pod przysięgą. Media rozpowszechniły błędny stereotyp, transmitując rozprawy komisji do spraw afery Amber Gold, gdzie od świadków odbiera się przyrzeczenie. Proszę wszystkich o powstanie, a świadka o powtarzanie za mną słów przyrzeczenia.

W sensie procesowym złożenie tego przyrzeczenia, albo odmowa jego złożenia, mają efekt zerowy, jeśli świadka pouczono o odpowiedzialności karnej. Przed przystąpieniem do przesłuchania świadka, organ zobowiązany jest pouczyć go o ciążących na nim obowiązkach i przysługujących mu prawach. Naczelnym przepisem, determinującym przebieg przesłuchania świadka, jest zapis w artykule 233 kodeksu karnego, który w paragrafie pierwszym stanowi:

Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

I już. Nie ma znaczenia, czy skutecznie pouczony świadek złożył jakieś dodatkowe przyrzeczenie, czy nie. Jego postawę, jako osobowego źródła dowodowego, podczas przesłuchania wymusza kodeks karny, w jednym konkretnym artykule.

Nie dajmy się nabrać politycznym cinkciarzom.

[]

 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka