16 obserwujących
153 notki
392k odsłony
2218 odsłon

Śmiertelny bankiet

Wykop Skomentuj8

W dniu 21 czerwca 2018 roku doszło do nieszczęścia. Doświadczony zasłużony policjant poniósł śmierć na skutek upadku z okna. Pierwsze doniesienia medialne mówiły o „tajemniczej” śmierci i o jeszcze bardziej tajemniczej decyzji ministra, odwołującej przełożonych tragicznie zmarłego funkcjonariusza.

Tajemnica szybko się wyjaśniła. Policjant uczestniczył w szampańskiej imprezie, wieńczącej odprawę kadry dowódczej komendy wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Czyli wierchuszki policyjnej województwa lubuskiego. Odprawę zorganizowano w Świnoujściu, czyli na terenie województwa zachodniopomorskiego. 200 kilometrów od siedziby garnizonu.

Bankiet był tak huczny, że zakłócał spokój gości sąsiedniego pensjonatu. Tragedia, tragedia, powiadają lubuscy bonzowie, ale przecież to było po służbie, więc za co karać komendanta wojewódzkiego i jego zastępcę?

Jeśli oni tego nie rozumieją, a wraz z nimi szerokie rzesze obserwatorów, śpieszę z pomocą i wyjaśnieniem.

Ci dwaj panowie powinni nie tylko stracić stanowiska, ale należało ich wyrzucić z formacji na zbitą mordę. Nie chodzi wcale o nadzór nad schlanym towarzystwem. Tu faktycznie nie ma o czym gadać. Każdy upija się na własną rękę i skacze z okien na własne ryzyko. Chodzi o coś więcej.

Odprawa kadry dowódczej, to przedsięwzięcie o charakterze sprawozdawczo – planistycznym. Aż tyle i tylko tyle. Ale przez lata baronowie z dosłownie wszystkich formacji mundurowych przyzwyczaili nas do tego, że odprawy muszą odbywać się w należytej oprawie. Należytej, czytaj – skandalicznie rozrzutnej. Nie da się spotkać w sali odpraw komendy wojewódzkiej. Trzeba na koszt podatnika obradować wyjazdowo, najlepiej jak najdalej od komendy. Nie da się zakwaterować jaśnie państwa w oszczędnym standardzie. Trzeba im wynająć kwatery godne ich hetmańskich ambicji. A po odprawie obowiązkowo bankiet. Za czyje pieniądze? Po części za swoje – robi się koleżeńską zrzutkę. Ale na takie wyczerpujące przedsięwzięcia centrala ma dodatkowo szczodre środki reprezentacyjne.

Odprawę zorganizowano w świnoujskim ośrodku należącym do Centrum Usług Logistycznych. To jest jednostka, którą w 2010 roku wyodrębniono ze struktur Policji. Zarządza siecią atrakcyjnie położonych hoteli i pensjonatów, w teorii przeznaczonych do obsługi formacji resortu spraw wewnętrznych. W roku 2012, za komendantury pana Działoszyńskiego i jego przedsiębiorczej ekipy, tych od tego gabinetu w komendzie głównej za 3 miliony, okazało się, że zaradni kolesie od logistyki wypracowali w CUL straty na 10 milionów złotych. Poleciały głowy, ale były to puste głowy pionków. Szefowie policyjnej mafii pozostali bezkarni.

Tragicznie zmarły funkcjonariusz poniósł śmierć na wyjazdowym ochlaju za państwowe pieniądze, przetransferowane do budżetu firemki o szemranym rodowodzie. I za to właśnie należało wydalić panów baronów, przywykłych do udziału w odprawach w formule „zdrowie wasze w gardła nasze”.

Od lat w służbach mundurowych mamy tę ośmiornicę. Potężne środki na modernizację są trwonione na celebrę i prywatę. Wiele ten trwoni, komu wiele powierzono. Wspomniany już pan Działoszyński, zapytany o koszt nieustającej rotacji komendantów wojewódzkich, był łaskaw odpowiedzieć, że w skali budżetu tak dużej formacji, są to wartości niezauważalne. Tym razem, w Świnoujściu, tragiczny wypadek sprawił, że na niezauważalnych marnotrawców padł porażający snop światła.

[]

Materiały źródłowe:

Nota w Głosie Szczecińskim o śmierci policjanta

Informacja o powołaniu CUL

Doniesienie o aferze w CUL

[]

Materiał o rozrzutności w służbach

Niech nam żyje defilada

[]

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo